| Sea33 a întrebat:

As dori sa va cer sfatul. M-a respins o tipa ca l-a ales pe altul, am acceptat asta intr-un final dar as vrea sa raman prieten cu ea. Observ ca ma evita, orice postez, nici o reactie, nici pe grupul unde suntem ambii nu mai da semne de viata. Facebook-ul e singura metoda prin care putem comunica, nr de telefon nu le avem, nici unde sta fiecare nu stim. De voia sa rupa orice legatura cu mine, presupun ca-mi dadea block, nu mai eram prieteni pe Facebook. Momentan presupun ca ea crede ca inca imi place de ea dar am renuntat la aceste sentimente pentru a exista mica sansa de a ramane prieteni in continuare, mi-e o prietena importanta si doar din cauza unor sentimente nu as vrea sa rupem legaturile.Ce credeti ca ar trebui sa fac ca sa putem incerca sa fim prieteni?

40 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Recomandarea mea: nu fugi dupa trenul care a plecat si nici dupa o fata carenu te vrea!

Daca mai tarziu, in timp, va mai intalniti, abordeaz-o ca o cunostinta mai veche si ia-o de la inceput, incetisor, dar fara sa instisti prea agresiv. Poate iti va mai da o sansa.

| Sea33 explică (pentru Bula):

Nu vreau o a doua sansa, daca la ales pe tip in locul meu, eu unul nu doresc sa fiu o rezerva, planul B, chiar daca mi-a placut de ea, ea a decis ce vrea acum eu am decis ce vreau, sper sa reusim sa fim prieteni, daca nu asta e, eu nu oblig pe nimeni, dar cred totusi ca ar fi cam naspa sa se rupa o prietenie doar pentru niste sentimente mai ales cand au trecut acele sentimente.

| Bula a răspuns (pentru Sea33):

Daca se rupe atat de usor, atunci nu este prietenie, doar o cunostinta trecatoare.

| Sea33 explică (pentru Bula):

Ea din cate am vazut vroia mai multe, eu la inceput voiam doar un prieten, si cand am vrut si eu ce vroia si ea, a fost prea tarziu. E adevart, nu a fost sa fie o relatie cu ea, asta e, se intampla acest lucru zilnic in lume, dar cred ca o prietenie inca poate fi, dar pentru asta trebuie sa-si dea seama ca am trecut peste, sau sa treaca ea peste, orice ar fi.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu inteleg de ce nu o eviti si tot ti-e gandul la ea.
Daca te-a respins,respectai decizia, nu rezolvi nimic daca insisiti.
Poate nici amici nu vrea, poate chiar nu-i pasa de tine, ea stie cel mai bine.
Faptul ca postezi ceva si nu reactioneaza nu insemna ca te evita.
Vorbeste cu ea, daca nu iti raspunde sau o face sec poti sa spui ca te evita si daca insisti prea mult si o stresezi e posibil sa te alegi cu block.

| Sea33 explică (pentru ROB3RT89):

Aicea nu mai e vorba de respins, dupa cum am spus m-am impacat cu ideea ca are un prieten dar totusi as vrea sa incerc sa fiu macar prieten cu ea, cu gandul asta am inceput sa vorbesc cu ea. Si faza cu postatul, nu m-arm referit doar ce postez eu ci si la ce posteaza alte persoane pe grupul unde suntem mebrii, ea era o membra foarte activa, chiar si de dinainte de a vorbi noi doi. De era vorba doar de faza cu respinsul, nu aveam treaba, asta se intampla zilnic in lume, dar as vrea sa ramanem prieteni de se poate, nu cred ca e imposibil dar trebuie sa vad cum sa fac asta. Momentan n-am vorbit aproape de o sapt cu ea, pot sa ii ofer timp din plin, n-am treaba dar vreau sa stiu cand e momentul ok sa vorbesc cu ea.

| Adry05 a răspuns:

Nu mai vrea sa vorbeasca cu tine pentru ca are impresia ca tu doar incerci in continuare sa o agati, nu sa fiti doar prieteni si in plus cand i-ai marturisit sentimentele ai creat o senzatie stanjenitoare intre voi. De aia am si zis de nu stiu cate ori sa nu mai marturisiti aiurea sentimentele daca nu aveti semne de atractie si din partea cealalalta.

| Sea33 explică (pentru Adry05):

Au fost semne dar le-am luat ca iluzii/glume si cand mi-a placut mie am fost nesigur si aveam o teama de respingere, acum nu mai conteaza asta, nu a fost dat sa fie dar inca sper la o prietenie, cu gandul asta am inceput sa vorbesc cu ea si cu gandul asta doresc sa vorbim. Sper cumva sa isi deea si ea seama.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Adry05):

Te duci asa ca berbecu' inainte, cum o fi noroculrolling on the floorNu cred ca exista ceva mai stanjenitor lasand misto-ul la op arte.

| Adry05 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Da, de acord + ca dupa doar aveti un sentiment aiurea unul fata de altul, si persoana aia sa te refuze si tu ca esti refuzat.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Adry05):

Cea mai buna solutie e sa rupi legatura de tot cu persoana respectiva.Fie ca esti ala care s-a ales cu refuul sau ala care a refuat(nu merge tasta) rolling on the floor, ce loc de prietenie sa mai fie acolo, pari mai penibil decat esti daca vrei sa mai ''legi'' o prietenie din nou.Adica daca eu am o iubita,ma port frumos cu ea si brusc incep s-o injur,sa-i reprose si s-o fac in toate felurile,nu cred ca mai e loc de''imi pare rau,nu mai fac, nu stiu ce a fost cuminte''(e doar un exemplu, nu cred ca as face asta unei fete indiferent de ce mi-ar face, cel mai probabil as lasa-o daca ar merita si mi-as vedea de drum)iti ceri tu scue, dar injuraturile si jignirile alea au ramas.

| Adry05 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

True, bine daca e o persoana foarte faina care-ti place s-o mai ai in viata ta nu vad nimic rau sa pastrati totusi o relatie de prietenie, posibil sa nu mearga, dar merita macar incercat. laughing

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Adry05):

Incercarea vina n-are, cu toate ca sansele sa mearga is mai mici decat sansele mele sa am o prietenarolling on the floor

| Clorox a răspuns:

Nu, o fata daca vrea sa rupa legatura nu e necesar sa-ti dea block, exista si persoane cu coloana vertebrala. Iti sugerez sa treci peste, sunt sanse mici sa ramaneti prieteni pentru ca situatia este destul de rusinoasa pentru ea. Da-i mesaj si spune-i ca vreti sa ramaneti prieteni sau ceva de genul, fa clara situatia, daca nu, ia-ti adio.

| Sea33 explică (pentru Clorox):

Pai o sa-i dau mesaj dar momentan mai astept 2/3 zile, sa se linisteasca apele, sa nu insinueze ceva mai naspa, cu gandul de a fi prieteni m-am bagat in seama cu ea si cu gandul asta voi pornii si acum. De nu vrea sa fim prieteni, asta e, eu nu fortez pe nimeni, macar asa stiu sigur unele lucruri.

| Mircea08 a răspuns:

Daca te evita fara un motiv de despartire inseamna ca nu da doi bani pe tine. Are rost sa ai o prietena de acest fel? Zi mersi ca ai scapat de ea acum, pentru ca oricum asta se intampla mai tarziu, si ca nu ti-a stricat mai multi ani de viata tanandu-te departe de altele care sunt fete de treaba. Fa-ti prieteni si prietene in viata reala, viata virtuala este si va ramane o iluzie, o joaca cu necunoscutul

| Sea33 explică (pentru Mircea08):

Pai faza ii ca ea a vrut sa ne vedem dupa primele zile ce ne-am cunoscut pe Facebook dar mi s-a parut putin ciudat, asa ca abia dupa 2/3 sapt am fost de acord sa ne vedem, ea mi-a aratat semne ca e interesata de mine dar n-am vrut sa-mi dau filme si asa am lasat sa cred ca e o gluma, dupa un timp m-am atasat si eu de ea si ma gandeam daca sa ii spun sau nu, si cand am decis eu am disparut din peisaj dar nu oricum ci bruc, inainte cu o sapt, ieseam, vorbeam, era totul foaarte bine, si prima zi din sapt s-a daramat tot, parca n-am avut sansa nici sa-i explic ceva, i-am explicat pe secvente ca doar asa am putut dar acum vreau doar prieteni sa fim, deoarece cu gandul asta am pornit cand am inceput sa vobresc cu ea. Nu se poate mai mult si nici nu cred ca trebuie, de aia as incerca sa fim pireteni. Parerea mea ii ca mai bine incerc decat sa am regrete ca nici nu am incercat.

| Mircea08 a răspuns (pentru Sea33):

Nu este logic sa te indragostesti de cineva pe care nu l-ai vazut niciodata. Daca s-a intamplat asa, inseamna ca nu traiesti in realitate si trebuie sa schimbi acest lucru

| Sea33 explică (pentru Mircea08):

Ne-am vazut in realitate, am spus m-ai sus. Si nu m-am indragostit din prima, dupa vreun timp abia, la inceput eram sec si cu greu scotea o vorba de la mine, a luptat putin pana m-a facut sa ma deschid ei. Oricum acum nu mai conteaza ca mi-a placut de ea ci cum sa fac ca sa ramanem prieteni. La inceput stiu ca va fi mai seaca ca si vremea dar cred ca orice nuca oricat de tare e, poate fi strapunsa, si vreau sa aflu cum sa strapung nuca aceasta.

| PumpkinDoll a răspuns:

Cea mai mare prostie sa vrei sa ramai prieten cu ea daca te-a respins.A 3- roata la bicicleta, las-o sa fie cu ala acum, ii dai de inteles doar ca esti disperat dupa ea, cauta-ti alta.

| Sea33 explică (pentru PumpkinDoll):

Si daca eram gay sau bixesual eram tot a 3-a roata? Aicea e vorba de gandirea fiecarei persoane. Tu ai inteles ca inca vreau sa fiu cu ea dar eu sunt genul de persoana mai moale, vad ca nu a mers, asta e ma resemnez si daca se poate sa fim prieteni adica am fost prieteni, acum de ce n-am mai putea fi? Findca mi-a placut de ea? Asta e, eu am trecut peste, am decis ca prietenia mea cu ea e mai importanta decat niste sentimente, si sper sa inteleaga si ea asta. Momentan stau linistit si dupa cateva zile ii scriu, ea sa creada ce vrea, faptele vor vorbi de la sine.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Sea33):

N-am nimic cu homosexualii si bisexualii.Da,aicea e vorba de opinia fiecaruia.Ce se intelege man din faptul ca tie ti-a placut de ea,te-a respins si la ales pe altul si tu tot vrei sa fi prieten cu ea? E penibil in *** mea,adica daca unu o prinde pe nevasta-sa cu altul in pat, se duc pe cale amiabila, baga divort si ala o intreaba p'aia ''nu vrei sa ramanem prieteni''(poate am exagerat putin cu exemplul asta)dar e aiurea rau.Ea ti-a dat de inteles ca tipul ala e mai bun decat tine, poate chiar e(nu stiu exact, ca nu te cunosc nici pe tine nici pe el)Tu nu-i dai ei de inteles decat ca esti disperat dupa ea in continuare.Incearca s-o uiti si cautati si tu o fata, nu merita... Dupa ce iubesti pe cineva si se termina''rau'' nu stiu unde mai are loc prietenia.

| teo530 a răspuns:

Incearca sa ii dai un mesaj si sa-i scrii ce ai scris aici sau mai bine vorbeste cu un prieten/a a ei sau chiar cu celalalt baiat sa ii explice.

| Sea33 explică (pentru teo530):

Cand stiu ca e ok sa-i scriu, ca nu vreau sa par disperat, in situatia de fata, orice pas pe care il fac e riscant, parca as merge pe o sfoara subtire. Cu prietena ei ceea mai buna nu prea cred ca as putea rezolva ceva, ea nu se baga in chestiile de genul, am aplicat la ea cand am vrut sa ii marturisesc la tipa dar nu prea mi-a fost de ajutor, si faza cu tipul, ea l-a tinut foarte ascuns, habar n-am cine e, nici macar o banuiala n-am despre cine ar fi acest baiat. Cam totul mi in defavoarea mea dupa cum observi. sad

| Doja a răspuns:

Deci... cand o femeie te respinge SI MAI SI ALEGE ALT BARBAT inseamna ca s-a terminat tot.

Daca nu te-a sters inseamna ca te tine inca la cald pentru viitor, sa aiba o optiune in cazul in care se desparte de curentul.

Nu iti pierde timpul cu femeile care nu te vor. Altfel te vor folosi si te vor arunca la gunoi cu prima ocazie.

Acum na... poti sa incerci sa ii intri in gratii, si vei ajunge sa iti planga pe umeri spunandu-ti cat de urat i-a vorbit in seara precedenta ala dupa ce i-a tras-o 4 ore in continuu..si cum ea are nevoie si de un baiat sensibil care sa o inteleaga.

Fetele au deja un vagin. nu mai au nevoie de inca unul

| andreeabobo a răspuns:

Sa vorbesti cu ea, si sa ii spui ca vrei sa pastrati legatura de amici. Daca nu doreste atunci e treaba ei, nu poti obliga pe nimeni. Dar nu ii spune din start asta, incearca sa faci conversatie si asa mai departe, daca totul decurge bine atunci inseamna ca sunteti amici, daca nu, si simti ca vrei sa ii spui sa ramaneti amici spune-i. Acum depinde si de ea si ce gandeste...

| Sea33 explică (pentru andreeabobo):

Dupa cum am spus, ea a rupt cam legaturiile cu mine, nici un semn de viata dar inca suntem prieteni pe Facebook. Joi se face o sapt de cand n-am mai vorbit. Nu vrea sa par ciudat sau alte lucruri naspa si de aia inca nu-s cand ar fi ok sa ii scriu. Momentan ea e plecat o luna in strainatate, tin sa cred ca poate in aceasta perioada se va gandii daca mai putem fi prieteni sau nu dar as vrea pana ajunge ea la un rezultat sa fac eu primul miscarea.

| andreeabobo a răspuns (pentru Sea33):

Eu cred ca inca iti place deea. Incearca sa vorbesti sa o intrebi de vorba... daca nu. nu insista.
Cand o vezi online scrie pur si simplu, hei ce mai faci... daca raspunde fa o conversatie despre cum e in tara respectiva etc gaseste subiecte de vba.

| Sea33 explică (pentru andreeabobo):

Chiar daca mi-ar placea de ea, mi-as inchide aceste sentimente. Sentimentele se shcimba dar unele prietenii raman pe viata, ma surprins cum a vrut sa ma cunoasca, si ce fel de persoana era si cat ajutor mi-a oferit. Un astfel de prieten rar gasesti si trebuie sa-l pretuiesti, de aia voi lupta pentru aceasta prietenie. Daca nu va vrea dupa cum ai spus, asta e, nu oblig pe nimeni, dar nu vreau sa regret ca am stat ca prostul si ca nu am facut nimic. Voi incerca si voi vedea. E clar ca la inceput vom fi "doua suruburi ruginite" dar daca mai va vrea si ea sa fim prieteni poate va fi bine.

| teo530 a răspuns (pentru Sea33):

Destul de complicat. Poate te ajuta totusi prietena dar cred ca trebuie sa stie ce parere ai inainte de a pleca ca sa ia decizia buna

| Sea33 explică (pentru teo530):

A stiut ca imi place de ea, m-am vazut cu ea si i-am spus. Recent am trecut peste faza ca are prieten si am decis ca as dori sa fim prieteni. De era acum in tara era altceva, dar cum e plecata, situatia e putin complicata.

| Matei4 a răspuns:

Incearca sa te bagi in seama cu ea sa ii dai mesaje. Dar ai grija sa nu pari disperat deoarece atunci chiar nu vei mai avea nicio sansa. Dar am un sfat pentru tine. Pe viitor daca spui unei fete ca o placi iar ea va spune ca nu simte acelasi lucru spune-i ca a fost o farsa. Asta e foarte simplu si eficient. Eventual roaga un prieten sa iti dea un mesaj cu textul "spune unei fete ca o placi" iar daca fata careia ii zici ca o placi te respinge, arata-i mesajul. Succes in continuare

| Sea33 explică (pentru Matei4):

Si cam cand ar fi ok sa ma bag in seama cu ea? Joi se face o sapt de cand n-am mai vorbit. Dupa cum ai spus tu, nu vreau sa par obsedat, am rabdare dar nici nu vreau sa creada ca acum ca la ales pe tip, eu nu mai vreau sa fim prieteni. Si nu cred ca ar fi mers faza cu farsa deoarece, ea vroia ceva serios si eram la inceput nesigur din cauza ce mi s-a intamplat ultimadata si cand am fost sigur a fost prea tarziu, la ales pe tip. Acum incerc sa salvez cumva prietenia, am noroc ca ii plecata o luna in Grecia si poate se mai gandeste la ce va face adica de mai putem fi prieteni dar pana sa aleaga ea un raspuns final vreau sa actionez eu si sa repar asta.

| Matei4 a răspuns (pentru Sea33):

Daca ai ocazia, spune i fata in fata, iar daca nu vrei incearca sa ii scrii un mesaj. Dar ai grija! daca e o fata asa mai serioasa ca nu e pe caterinca zi i ceva de gen Cu ce te am suparat? daca e mai caterica scrie ceva gen Dc nu mai vrei sa vorbim si nu ma mai bagi in seama. SUCCES

| Sea33 explică (pentru Matei4):

Mersi mult de sfat. In momentul de fata pot doar sa ii scriu deoarece o luna e plecata in strainatate si nu cred ca e ok sa astept atata ca poate atuncea va fi prea tarziu. O sa incerc ce mi-ai spus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sea33):

N-ati mai vorbit de o saptãmânãlaughing n-ai ce repara doar sa strici.

| Sea33 explică (pentru anonim_4396):

N-am vorbit din cauza ca trebuie timp nu sa o stresez, vreau sa fim prieteni nu sa creada ca sunt obsedat si ca tot ii scriu, mai las cateva zile si o sa-i scriu, adica ceva rau nu poate sa se intample, daca crede ca nu e ok sa mai vorbim, o sa-mi spuna presupun.O sa fiu de acord cu decizia ei dar nu vreau sa regret ca n-am incercat. Fie ce o fi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sea33):

Ba da o sa creada ca esti un obsedat, las-o in pace daca vrea ea sa te contacteze, inseamna ca incã ii pasa de tine. Asa e cel mai bine, daca n-o face treci peste.Si care ii treaba cu online ul? Facebook-ul? Dacã te rupea cu likeuri era sigur ca vrea sa te foloseasca. Nu ca prieten sau eventual iubit ci ca o jucarie like4like

.

| Sea33 explică (pentru anonim_4396):

Nu am spus nimic de like-uri sau legat de online, ci mi se pare naspa ca evita grupuri unde era activa si ii placea sa vorbeasca si sa posteze doar pentru ca sunt eu acolo, m-am gandit ca sa ies eu de pe grup dar nu o vad ca pe o solutie, poate dupa un timp va observa ca nu o sa fac nimic din ce crede ea si va revenii la normal.

| Renato_Turcu_1989 a răspuns (pentru Sea33):

Frate nu vrea cu tine, e simpla treaba daca vroia cu tine nu cauta pe altul nu mai asculta sfaturi ampulea. daca ea considera ca te vrea ca iubit te lua de mult. be smart not a idiot