| OulEcuVoi a întrebat:

Cum sarbatoriti Craciunul? Sincer. Il simtiti pe bune? Sau e doar o seara in care mananci si bei? Inca mai e atmosfera aceea unica de Craciun? Ce parere aveti despre mersul cu colinda? big grin Mersi!

11 răspunsuri:
| Adredemesconf a răspuns:

Buna!
In primul rând ma bucur foarte mult ca încet încet se apropie și Crăciunul.E sărbătoarea mea preferata.Sa te uiți pe geam la atmosfera de poveste de afara și sa asculți colinde.In casa sa miroase a brad și a portocale happy.Pur și simplu ador sărbătoarea mai ales ca vin toți frații și surorile mele. Abia aștept sa dau o data tezele de la scoală sa ma simt mai libera big grin.
In fiecare an merg cu colinda, și îmi place foarte mult.O sa merg și anul acesta, chiar dacă am 14 ani, tot voi merge cu sora mea mai mica pe la rude, prieteni de familie dar și pe la alții.
Mai sunt doar 41 zile pana la Crăciun happy.
O zi frumoasa!

| BlancaFantasma a răspuns:

Ba sincer, e o simpla seara.merg in pitarai si acum la 18 ani si atatlaughing ok,recunosc ca ma bucur cand privesc braduk impodobit, dar oricum n-are niciun farmec daca sunt single, as always.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Îmi place Crăciunul, dar nu din motive creştine, doar aşa, că e o perioadă frumoasă, plină de multă mâncare, băutură, petreceri, cadouri etc. Întotdeauna mi-a plăcut Crăciunul, dar nu să merg cu colinda pe la oameni, eu primesc bani de Crăciun moca şi nu aşa, 1 leu, 2, uneori strâng şi 2 milioane numai de la rude care vin în vizită.
Iar atmosfera, da, ce să zic, îmi place să mă uit la filme multe în perioada aia, deci e linişte şi nu mă stresează nimeni, pot spune că e oarecum diferit.
Sayonara!

| mimiwewem a răspuns:

Bună.Crăciunul îl sărbătoresc cu prietenii. În special cu prietenul meu. Nu îl simt. Îl simțeam când eram mică. Atmosfera acea unică de Crăciun, e chiar unică. Fă cadouri prietenilor și ai să te simți feiricit. Așa am făcut anul trecut cu prietena mea.
Mersul cu colindul? Perfect. Mai ales că eu sunt de la țară și se practică obiceiurile astea de a merge la casele oamenilor să-i colinde. Chiar și la anii aceștia (17 ani de acu ) merg. Păstrez tradiția din străbuni. Te simți fericit, mai ales dacă ai pe cineva lângă tine.

| AliceIDK a răspuns:

Eu il sarbatoresc cantand colinde cu prietenii in fata traditionalului brad de Craciun. Ma duc cu colinda, mananc si le fac cadouri prietenilor! Dar tu?

| bigsy a răspuns:

De fiecare data, in seara de Craciun merg cu colinda. Dar cand vin acaa cadourile stau frumos asezatew sub bradul ce miroase a cetina proaspata.e o seara speciala pentru mine. chiar e minunat.luminitele. ninsoarea. fara ele nu e Craciun!laughing

funda!

| Annalina99 a răspuns:

Buna.Pentru mine craciunul e cea mai magica zi.Mereu casa are acea atmosfera unica, mereu parca, casa e mai calda de craciun.la colindat nu am mai fost de mult dar anul asta o sa merg.Tu cum sarbatoresti craciunul?

| Laura1074 a răspuns:

Pai,sincer eu iubesc Craciunul! Ador atmosfera aceea de pace,ziua aceea in care nu exista certuri in familie! Doar Craciunul este singura zi din an cand stai pe langa brad si te gandesti la seara Sfanta! Eu il sarbatoresc in familie,cu parinti, bunicii, si fratele mai mare.Practic,eu fiind un copil capricios uneori,imi doresc ca in fiecare an sa cumpar decoratiuni pentru brad, chiar daca am deja destule, pur si simplu de dragul sentimentului de a cumpara in ziua de craciun.Eu nu am prea mers cu colinda anul trecut.Nu imi prea place! Dar din pricina faptului ca sunt nascuta chiar in ziua de craciun, aceasta este sarbatoarea mea preferata!

| trancec a răspuns:

Il simti in fuctie de virsta si de traditia fiecarei fam de a lua aceasta sarbatoare ca atare sau nu.

| OulEcuVoi explică:

La intrebarea " Cum sarbatoresti tu Craciunul? ".pai eu ador craciunul, stau cu prietenii apropiati si familia(toate rudele) stam langa brad, cu lumanari si putine lumini. Mai intai discutam sau facem tot felul de chestii apoi cantam colinde cu chitara si la sfarsit (traditia) stingem toate lumanarile si aprindem artificii mici de brad in timp ce cantam "o, ce veste minunata" iar apoi CADOURI! laughing nu vreau sa ma laud aici, dar eu chiar iubesc Craciunul. Oricat as incerca sa-l pastrez pe restul anului, ziua aceea e una pe an. Bucurati-va ca s-a nascut Isus!

| nicole332 a răspuns:

Da nrmal ca simt spiritul craciunului in primul rand nu e o seara ca oricare alta e special, si mai special e faptul ca uiti de griji eu una sarbatoresc craciunul cu drag si simt ca e ceva unic simt acea magie ce ne face sa uitam pentru o noapte de toti si toate mie imi place ca atunci cand toata familia (toate rudele) se aseaza la masa si ma pun sa cant minunat.