| Al_Ella_1986_HVKt a întrebat:

Cunosc un barbat tanar care este usor bolnav cu capul, nu face crize sau ceva de genul asta. Are momente cand scoate zgomote ca si cum ar conduce o masina si mai vorbeste singur, si are momente cand se comporta normal. Este inteligent si vorbeste frumos. Mai sta si pe la gunoi. In cartier sunt multi care isi bat joc de el, ii dau un sut in fund. Mie imi place de el si el ma place dar nu stiu cum sa ma apropii de el, sa-l ajut. Saptamana trecuta i-am dat tigari. A inceput putin sa imi vorbeasca, se uita la mine mai des. Cum sa ii castig increderea si sa ma apropii de el? Multumesc! Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui să ai grijă cu cine te inhaiti.Chiar dacă o sa sune urat si rau din partea mea foarte multi nu ajung pe strada pentru ca au fost oameni buni in viata, majoritatea au facut ceva (pușcărie, alcool, droguri etc) pentru care au ajuns in strada.
Eu inteleg ca un om bolnav trebuie ajutat si singurul lucru pe care poti sa il faci e sa discuți cu cineva sa il interneze la un spital, sanatoriu sau azil si dupa sa vorbesti cu el daca vrea sa meargă iar daca nu poti asa sa iti vezi de ale tale.
Sfatul meu este sa nu il duci pe la tine pentru ca de foarte multe ori un om al străzi rămâne un om al străzi și te poti trezi furată, sa nu ii acorzi foartă multa atentie pentru ca poti sa fi violata daca are probleme psihice.
Si sa nu stai foarte mult pe lângă el pentru ca s-ar putea sa te remarce alti oameni ai străzi mai puțin drăguți si sa plătești ceva nasol.

| Al_Ella_1986_HVKt explică (pentru Freya1):

Nu stiu cum a ajuns asa, dar el supravietuieste ajutandu-i pe altii si face cativa banuti, i-a pe datorie de la un magazin iar o vecina ii mai da mancare, haine si apa. Nu pare genul care fura sau violeaza. Este prietenos si vorbeste frumos. Momentele lui de boala nu sunt in fiecare zi si nu este violent. In rest se poarta normal.

| Freya1 a răspuns (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

Orce om merita o sansa asta e drept, dar singurul lucru pe care poti sa il faci tu este sa apelezi la persoane autorizate ce il pot ajuta nu sa te complici tu pentru ca iti asumi un risc foarte mare.

| Al_Ella_1986_HVKt explică (pentru Freya1):

Imi asum riscul sa ma imprietenesc cu el si sa-l ajut cumva. Este un om cu sufletul bun si care nu face rau la nimeni, din contra, altii isi bat joc de el.

| NLS a răspuns (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

Sincer, aprob 100% ce vrei sa faci, DAR ai grija sa nu te ia de fraiera.
Spuneai de alcool, tigari... Adica tu vrei sa il sponsorizezi sa bea mai mult, si sa i se agraveze starea?
Te asigur ca acolo vor ajunge banii tai, daca esti prea generoasa.
Eu l-as ajuta atat pe plan spiritual cat si material, dar in a doua categorie m-as limita pentru inceput la mancare, plus alte chestii care ii lipsesc... (intereseaza-te unde locuieste, daca locuieste undeva... )

Cred ca in primul rand acesti oameni au nevoie de un prieten sincer care sa nu ii considere ciudati, nebuni, etc.

| Al_Ella_1986_HVKt explică (pentru NLS):

In nici un caz nu i-as da de baut cum ii dau altii. Eu caut sa ma imprietenesc cu el intai, sa ii arat ca sunt diferita de ceilalti si apoi il voi ajuta cu sfaturi, cu mancare si ce mai are nevoie. In plus il voi apara de cei care isi bat joc de el. Cu bani, nu stiu daca sa-l ajut, deoarece sigur ii va cheltui pe bere.

| NLS a răspuns (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

Atunci da-i bice, in pasi marunti, sa nu il sperii (poate e foarte timid si daca il inabusi cu atentia din prima o sa se retraga. Nu poti sti ce e in sufletul lui, la fel cum nu poti sti de ce a ajuns asa).

Sunt convins ca daca observa ca ii vrei binele, se va atasa de tine si se va rupe de derbedeii care il intoxica.
Asta daca nu e deja dependent de alcool, caz in care va fi foarte greu sa il aduci pe calea cea buna indiferent cu cat tact ai actiona.

| Al_Ella_1986_HVKt explică (pentru NLS):

A inceput sa imi vorbeasca dar putin si nu in fiecare zi. Mai mult se uita la mine, de cate ori ma vede. Pare timid. Nu pare dependent de alcool si nici nu l-am vazut beat.

| NLS a răspuns (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

E normal. Omul e si speriat in afara ca e timid.
Tu singura ai spus (sau mai bine spus, s-a dedus din ce ai spus) ca nu are nici un prieten, nici un aliat, toti isi bat joc de el.

Daca nu ii cunosti numele sau varsta, poti incepe asa o mica conversatie, prin care sa il obligi sa se deschida.
L-ai ajuta enorm pe toate planurile daca ai gasi pe cineva dispus sa-l angajeze, desigur, dupa ce reincepe un tratament.

| Al_Ella_1986_HVKt explică (pentru NLS):

Stiu cum il cheama, nu stiu cati ani are dar este tanar. Are 30 de ani si ceva oricum. De asta spun ca trebuie ajutat, inca isi poate face viitorul. Nu stiu insa cum a ajuns asa, aici trebuie sa ma interesez.

14 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Du-l la psihiatrie, poate își revine de la medicamentatie, mai ales ca nu are ceva grav.

| Al_Ella_1986_HVKt explică (pentru BuLaNNNeL):

O perioada a facut tratament. Nu poate face tratament atata timp cat ii dau altii de baut.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

Îl interneaza in spital, dar fără vointa lui nu rezolvi nimic.

| sadrian46 a răspuns (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

1. E bolnav psihic, bea. Te apropii de el, ca să ce? Te crezi Maica Tereza să ajuți pe toț? El are viața lui liberă pe la gunoi, iar dta vrei și crezi că vei putea să îl aduci în lumea oamenilor normali.
Cu timpul o să înveți diferența între milă și iubirea sexuală, între viața creatoare și profesia de salvatoare de suflete pierdute, care își consumă viața prin gunoaie și se simt bine acolo. Așa a pățit și Isus, umbla cu și derbedeii, spera să ajute toată omenirea ( așa au ideea mulți paranoici, că ei vor salva pe toată lumea) iar când a ajuns pe cruce striga după tată-su din cer să-l scape, iar ăla tăcea mâlc.

| Al_Ella_1986_HVKt explică (pentru sadrian46):

Nu vreau sa-l aduc in lumea oamenilor normali, ci vreau sa-l ajut cu mancare, bani etc. Am o vecina care il ajuta de multe ori. Imi place de el de dinainte de a afla care este situatia lui. Apropo, nu ai auzit de fapte bune?