| Lyss . a întrebat:

De ceva vreme ma confrunt cu o problema. Eu sunt clasa a opta, iar cea mai buna prietena a mea a intrat la liceu. Cat a fost ea in scoala am stat numai cu ea, mereu mereu, cu colegii nu ma intelegeam deloc si intram mereu in conflicte. De cand a plecat ea din scoala am inceput sa stau cu 2 colege * mai mult de forta majora la inceput *, iar cu timpul am devenit chiar apropiate. Nu numai de ele, ci de toti colegii. Ocazional mai iesim cu totii in oras, afara, ne vizitam. X * prietena mea * e total impotriva acestui lucru si comenteaza de fiecare data cand ies cu altii in afara de ea. Se enerveaza cand ma viziteaza colegii s. a. m. d. Azi am iesit cu doua colege si un coleg pe afara. Chiar daca si X m-a chemat afara, i-am zis ca am ceva treaba si nu pot. A sunat FOARTE insistent si pana la urma i-am raspuns. Tot ea era cea care vorbea in sictir si facea figuri la telefon gen : Poate mai treci si tu pe aici, sau stai la colegutele tale". Cand s-a spart grupul, am plecat acasa si era in fata blocului. Pusese botu' si se prefacea ca nu ma aude. Daca am vazut ca nu ma inteleg cu ea, am chemat un prieten comun pe afara. Intre timp, a sosit o colega de-a ei care imi e tare antipatica. Se baga in seama cu mine chiar daca stie ca nu o suport, ma ia la misto, se baga in seama cu tipul pe care-l plac, vine dupa mine la scoala si alte chestii. M-am enervat si eu si am plecat. Initial au vrut sa ma urmareasca, dar n-au vazut pe unde am luat-o. Am stat afara cu un prieten si apoi am intrat in casa. Am primit un mesaj in care bineinteles ca facea pe victima si spnea chestii gen lasa orgoliul la o parte, nu mai pune conditii * ceea ce nu am facut niciodata * si multe alte chestii total neadevarate.

Mama mi-a spus ca e dependenta de mine si sa o las in pace, sa incerc sa ma indepartez de ea. Nu stiu ce sa fac. Am avut si un prieten si m-am despartit de el din cauza ei. Acum incep sa-mi pierd si prietenii de la scoala. Comenteaza cand ma dau cu creion dermatograf/rimel, cand imi cumpar reviste si cand afla ca ma culc foarte tarziu. Comenteaza din absout ORICE.
Voi ce m-ati sfatui sa fac? Sa ma indepartez de ea, sau sa tac si sa inghit figurile ei?
Multumesc, chiar am nevoie de parerile voastre.

6 răspunsuri:
| Criss1105 a răspuns:

Taci si inghite, zi ca ea si fa ca tine.winking

| liveincolors a răspuns:

Spune-i ce te deranjeaza. Daca tot nu intelege, ar fi mai bine sa te indepartezi usor, usor de ea.

| itarkan a răspuns:

Ceea ce spui tu aici nu se numeste prietenie. Un prieten nu iti creaza niciodata conditii de stres continuu, si daca chiar este un prieten adevarat, cu tarie de caracter nu iti va intoarce spatele oricat de multe tampenii ai face, cu atat mai putin sa fie invidios pe succesele tale.
Renunta la acea fata. Te va trage in jos la un momentdat daca o sa continui in acelasi ritm.

| Morenastyle a răspuns:

Indeparteaza-te de tipa. daca ea te vede cuminte o sa se ia si mai mult de viata ta. daca as fi in locul tau i-as tranti niste vorbe...
in fine. sfatul meu este sa stai cat mai departe de ea, sa nu mai pui la suflet tot ce spune ea despre tine, prieteniilor tai. daca prietenii tai de cunosc si stiu ca esti o fata buna, iar ea o..., nu vor crede nimic din ce spune. las-o in pace. daca o sa vada ca pur si simplu nu isi pasa, curand se v-a plictisi sa tot stea pe capul tau si te v-a lasa in pace. succes!winking

| Paaandaaa a răspuns:

Departeaza-te de ea...

| Alina_9015 a răspuns:

Ai nevoie de certuri zilnice? Ai nevoie de stresul asta perpetuu? Ai nevoie de astfel de prietene? Ce-ti doresti tu de la un prieten adevarat? Iti este prietena sau povara? Cunosti raspunsurile mai bine ca oricine. Si tu esti dependenta de ea daca nu ai actionat pana acum. Eu nu vad rostul acestei relatii de prietenie.