| Clementine a întrebat:

De curând cea mai bună prietenă a mea şi-a făcut un iubit. Acum nu prea mai are timp pentru noi două, nu mai putem să ieşim aşa cum o făceam înainte. Lucrul acesta mă deranjează foarte tare şi i-am spus si ei. Ea mi-a spus că e normal să fie aşa şi că o să încerce să petreacă timp si cu mine si cu el, dar tot nu imi convine si stiu ca nu o sa fie asa cum mi-a spus. E prietena mea cea mai buna si singura, asa că nu vreau să o pierd.
Ceva pareri? happy

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Viata asta! E normal. E perfect normal sa fie asa. Chiar daca e dureros pentru tine. In relatii, cu totii avem prioritati: 1) sotul (sotia) sau prietenul (prietena), 2)-3) prietenii -familia, 4) neamurile 5)cunostiintele 6)necunoscutii, si petrecem cel mai mult timp cu cei care au o prioritate mai mare. Deci asta face si prietena ta, si normal ar fi, daca vrei sa ii fii o buna prietena, sa stii sa te retragi acum, cind ea oricum va petrece mai mult itmp cu iubitul ei, chiar daca nu iti convine si doare asta. Insa asa o vei cistiga ca prietena pentru totdeauna, altfel, insistind sa fie si cu tine, risti sa o pierzi.

15 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Crede-ma k ai sa pierzi multi prieteni din cauza iubitelor/iubitilor! crede-ma! si u fara sa vrei te vei indeparta de ai tai! asta e n-ai ce sa faci..prea putini sunt cei care isi tin prietenii langa ei si au cu cine bea o bere!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

E ceva normal ca sa petreceti mai putin timp, in special daca relatia ce o are e una serioasa. Nu cred ca trebuie sa fii geloasa din aceasta cauza; gandeste-te cum ai fi vrut sa se comporte daca tu erai in locul ei.
Dar si in astfel de situatii se poate pastra o relatie de prietenie destul de puternica.

| Flaviucu a răspuns:

Un sfat de la mine: Nu avea incredere in nimeni, decat in tine.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Daca esti o prietena adevarat, intelege-o si bucura-tepentru ea, poate e cu adevarat fericita cu baiatul asta si nu mai poate avea oci dceta pentru el, poate ca epntru ea dragostea e prioritatea zero, asa ca sfatul meu e sa o lasi sa se bucure de relatia ei si sa o traiasca din plin, nu sa o faci sa se gandeasca cum sa mai rupa din timpul petrceut cu iubitul ca sa-ti acorde si tie. Cu atitudinea ta, nu faci decat sa o smtresezi si sa o impiedici sa fie fericita. dovedeste-i ac etsi o prietena adevarat si ca iti pasa de fericirea ei si de faptul ac e indragostita, respecta-is sentimentele si prioritatile si totul va fi bine. Incearac sa iti afci si tu un iubit, daac gasesti pe cineva care samerite intr-a devara, nu doar sa iti faci ca sa nu fii singura, sau ieis mai mult cu fete care nu au o relatie sau au una la distanta si au mai mult timp pentru prietene.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna sa stii ca si tu daca iti faceai iubit la fel reactionai, adica mai putin timp pentru prieteni si mai mult pentru iubit, nu o forta sa stea mai mult timp cu tine daca nu vrea pentru ca s-ar putea raci pentru tine si inca un sfat sa nu vorbesti de rau pe iubitul ei ca s-ar putea sa nu va mai vedet deloc

| DiannaDia a răspuns:

Spune-i ca te deranjeaza si explica in ce situatie sunteti.te bucuri pentru ea dar ai vra sa petreceti mai mult timp impreuna. funda?

| Borsko a răspuns:

Ar trebui sa-i spui ca tu ai fost prietena ei si vei fi intotdeauna, pe cand el poate sa o insele sau ceva de genu. prietenia mi se pare cel mai important lucruwinking

| Clementine explică (pentru Borsko):

Da, chiar mă gândeam să îi spun că eu o sa îi fiu întotdeauna alături, pe cand el azi sunt împreuna maine poate nu. Sper să înteleagă şi să îmi acorde mai mult din timpul ei.
Multumesc de raspuns.

| Borsko a răspuns (pentru Clementine):

Cu placere, si chiar ar trebui sa-i spui big grin

| AndreeaCF a răspuns:

Buna! Asa se intampla cand una din voi incepe o relatie cu un baiat. Puteai fi tu in locul ei. Nu fi egoista.
Daca o presezi, chiar vei pierde prietenia ei. Si tu vei avea un iubit si o vei intelege mai bine.
Numai bine!

| RedSpyKe a răspuns:

E normal ce face ea! Fa-ti si tu un iubit ca sa fie mai simplu!

| CosminaCosmm a răspuns:

Incearca sa comunici si tu cu mai multet persoane.Fa-ti si tu un iubit, nu ii mai da atentie multa prietenei tale sa vezi cum va veni ea la tine pentu ca iti va simti lipsa.

| KeriB a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine. Daca e prietena ta trebuie sa o intelegi, stiu e greu...mai ales ca tu nu o sa mai ai ce face cand ea iese cu iubitul ei! Incearca sa-ti faci si tu un iubit si sa iesiti toti 4...cu siguranta iubitul prietenei tale are un prieten sigur! happy BAFTA!

| Clementine explică (pentru KeriB):

M-am gandit sa imi fac un iubit, si ea imi spune acelasi lucru. Asta ar fi solutia perfecta pentru problema mea, dar pana sa gasesc un iubit o sa dureze ceva. Multumesc de raspuns.

| Ciocolatzika27 a răspuns:

Ma gandesc...1. Poate esti geloasa k ea are iubit si tu nu. 2. Te-ai mai despartit asa de mult de ea vreodata? Ca poate erati ceva gen "mama si fiica" asa apropiate. Sau pur si simplu spune-i si o sa inteleaga!