| unvisalbnegru a întrebat:

am si eu o problema ceva mai neobisnuita.am 17 ani si parinti mei sunt decedati de 9 ani si mai am 2 frati mai mari decat mine care sunt plecati in italia de 6 ani.acum locuiesc impreuna cu o matusa(54 ani) si cu bunica(83 ani) dar nu ne intelegem foarte bine.adica ele imi spun ca nu le ascult si ca nu fac ce zic ele dar acasa fac foarte multa treaba tinand cont si de faptul ca sunt la tara muncesc foarte mult dar ele niciodata nu vor sa recunoasca...si mereu spun ca nu le ascult dar recunoasc, uneori nu sunt nici eu multumita cand vad ca fac numai ce zic ele si niciodata nu le calc peste cuvant si la scoala merg bine si tot nu le convine doar ca uneori ma enerveaza ca imi aduc aminte de parintii mei si niciodata nu ii vorbesc de bine si atunci imi vine sa mor si normal ca nu pot sa ma abtin sa nu le iau apararea.si nu ma inteleg mai deloc cu ele.de cateva zile am o stare foarte nasoala nu stiu ce-i cu mine, nu mai sunt in apele mele si nu e din cauza "dragostei" e problema asta de familie.si as vrea sa fac ceva sa am si eu cu cine sa vorbesc deschis sa nu fie doar scandal si certuri.cum pot sa fac sa ma inteleg mai bine cu matusa si cu bunica?

Răspuns Câştigător
| mami a răspuns:

Fata draga mai rabda un an si termina scoala apoi inscrie-te la o facultate si muta-te in camin dar sa invetzi sa nu te lasi de scoli cum zice proverbul ai carte ai parte
iar ca sa imbunatatzesti atmosfera din familie iti sugerez sa faci o prajitura si sa le inviti la masa sa le spui ca esti fericita ca le ai pe ele si ca ti-e tare dor de parintii tai poate se mai indulcesc si poamele astea acre
iar pentru starea asta de neliniste in sufletzelul tau aprinde o lumanare si roaga-te pentru sufletul parintzilor tai alege-ti o stea pe bolta cereasca si vorbeste cu ea ca si cu parintii tai
vei vedea ca iti va ajuta
vorbeste cu psihologul scolii povesteste-i situatia ta sigur te va ajuta copila draga

7 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Pai tu trebuie sa le multumesti ca te-au crescut si te cresc in continuare, e bine sa taci si sa inghiti uneori stii cum e capul aplecat sabia nu-l taie, mai suporti si tu pana termini scoala si apoi poate mergi la fratii tai si iti va fi mai bine.

| SeNyS a răspuns:

Explica-le ca oricum ar fi fost, au fost parintii tai si ca nu poti sa nu te superi cand auzi vorbe de rau despre ei, multumeste-le ca au grija de tine si sa te ierte daca le greseti, dar asa sunt adolescentii, imposibil sa nu existe certuri intre generatii, fii si tu mai calma, nu mai pune tot la suflet, chiar daca te mai mustra cateodata, asta nu inseamna ca nu te iubesc.Fii o fata la locul tau si vei avea de castigat, multumeste-i lui Dumnezeu pentru cat ai, nimic nu e la voia intamplarii, sunt hopuri ale vietii pe care ne este dat sa trecem!

Mult succes in viata!

| figaro a răspuns:

Deci...sa locuesti cu o femeie batrana e groaznic, apoi cu 2 e de ***, in general genu asta de oameni nu-i poti multumi nici cum(scuze daca iti scad moralu), un copil sa faca ce faci tu la varsta ta, e un lucru de apreciat(eu sincer sau fiu parinte si sa am un copil ca tine asi fi mandrundu de mine rolling on the floor) sunt multi care nici macar patu nu si-l fac, cat despre partea cu intelesu nu tare ai cum sa imparti capra cu varzastraight face, nici macar daca ai fii toata ziua sageata lor nu ar fi multumite de tine ca le place sa bage bete in roate(daca presupun bine ce gen de persoane sunt), cel mai bine e sa "iti faci facutele si sa iti vezi de treaba ta", daca zici ca ai 2 frati mai mari o sa te ajute ei ca nu cred ca au uitat de existenta ta.
Daca am zis ceva ce te derangeaza sau am zis gresit, kill me >.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea chiar sunt probleme la care ai nevoie de ajutor, nu alea cu "Ajutor m-am certat cu iubitu/a cu care sunt impreuna de o luna si nu m-ai pot..."(astea ma enerveaza la culme).
Asa, cat despre intrebarea ta : Pai ar trebui sa le spui cand se iau de tine ca nu muncesti in gospodarie ca ai muncit cat ai putut si ca nu poti sa faci chiar totul si sa te lase mai moale si sa aprecieze ce faci; despre scoala spune-le ca te descurci bine si probabil sunt multi cu o situatie sociala si financiara mai buna ca tine care nu te intrec la invatatura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa zic... e destul de greu sa le explici unor femei in toata firea prin ce treci pentru ca evindent, nu te vor intelege. Incearca sa gandesti pozitiv si sa-ti construiesti singura un viitor. Uneori e bine sa te vezi numai pe tine in prin'plan si apoi sa te apuci de reconstruit relatii. pupici:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-le sa "trancane" ca tu stii ce ai facut si cat ai facut. O sa realizeazi mai tarziu ca pana la urma au avut si ele un rol in viatatongue, mult succes in continuare si ai incredere in tine

| Alice002 a răspuns:

Problema nu este asa de grava:X probabil o dramatizezi si tu din cauza presiunii la care esti dispusa:X eu te sfatuiesk sa mai inghiti putin certurile de acasa si cand vei termina scoala sa te stabilesti la casa ta sau poate chiar la fratii tai:p oricum bunica este foarte batrana si nu cred ca o sa mai ai mult de afacea cuea mai ramane matusa care se va obisnui cu tine asadar dac vei ramane cu matusa nu vei mai fii in minoritatelove struck