| Albinuța767 a întrebat:

Deci urmează să fie o cununie la mine in familie, verișorul meu se însoară. Nu știu ce grad o sa fie cu soția lui, nu mă pricep la chestii din astea. Infine! Ea a a spus (viitoare soție) că o să fiu domnișoara de onoare. Am 15 ani și asta va fi prima dată când voi fi domnișoară de onoare. Ce trebuie să fac? Va rog ajutați-mă! Fără răspunsuri jignitoare dau funda. Nu știu dacă am ales categoria corectă.

Răspuns Câştigător
| blond1x a răspuns:

Domnișoara de onoare este mâna dreaptă a miresei.
Organizezi petrecerea burlăcițelor, programează celălalte, alege tortul împreuna cu mireasa și mirele, ajută la alegerea rochiei, supraveghează fețita cu flori, ține buchetul de flori la biserică, dansează cu "cavalerul de onoare", ajută la ducerea miresei la baie, ajută mireasă să meargă la coafor, cam astea sunt toate rolurile unei domnișoare de onoare, acum din astea înainte să le faci o să întrebi mireasa dacă vrea...

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Domnisoara de onoare duce buchetele, pune concoardele in piept la nuntasi, ajuta pe mama miresei la diverse treburi ce i se cere sa faca si cam atat.
mai ales ca ai doar 15 ani si nu stii sa faci si alte cehstii mai importante.

| Nemessys a răspuns:

Stiu ca nu-i un raspuns folositor pentru ca nici eu nu ma pricep la d-astea dar. casa de piatra varului tau! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de zona în care locuiești. În Moldova am dus mirele la mireasa și am avut grija ca toate sa fie la locul lor. În Ardeal tot asa, am dus mirele și m-am ocupat de invitați. În orice caz, stai fără stres ca aflii pe parcurs ce ai de făcut. O să-ți zică toți.

| Elide a răspuns:

Am fost rugată sa fiu domnișoara de onoare de două ori și acum verișoara mea se căsătorește și mă rugat sa fiu și eu.am refuzat deoarece am citit undeva că dacă ești de trei ori nu te mai căsătorești laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Elide):

Pe bune? Chiar crezi in toate prostiile astea?

Daca lu' nea Ghiorgita acum 100 de ani, a baut o sticla de vin la miezul noptii si urmatoarea zi, a castigat 1000 de euro, asta inseama ca o sa se intample cu toata lumea care face asta? Sau daca unu a vazut rochia miresei inainte de nunta si dupa a avut o casnicie vai de capul lui, asta inseama ca asa o sa se intample cu toata lumea? straight face Sau ca aduce ghinion? Vorba se raspandeste si uite ca intr-un fel e o,, traditie" sau mai bine zis,, o vorba". Sau cum mai zice mama,, asa se zice" sau,, nu-i bine ". Da ma lasi? Noi nu e mai adaptam deloc... Anii trec dar tot cu vorbele stra-bunicii ramanem.

Deci... daca cineva a fost domn/doamna de onoare de 3 ori si nu s-a casatorit niciodata, asta nu inseamna ca o sa se intample cu toti? happy

De ce citesti prostii de genu' cand poti sa citesti ceva ce are legatura cu prezentul si este 100% real?

| Elide a răspuns (pentru Nemessys):

Poate nu sunt reale dar depinde de fiecare în parte daca tine cont de ele sau nu (superstiții)! happy

| Nemessys a răspuns (pentru Elide):

Dar tu chiar tii cont?winking
Si nu ca,, poate". Chiar NU SUNT reale! E pura intamplare straight face

| Elide a răspuns (pentru Nemessys):

Ești băiat sau fată?

| Nemessys a răspuns (pentru Elide):

Baiat. tongue De ce?

| Elide a răspuns (pentru Nemessys):

Pai băieții nu prea cred în chestii de.astea.

| Albinuța767 explică:

Va mulțumesc tuturor pentru răspunsurile acordate acestei întrebări.