| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, nu știu ce să mă mai fac, am ajuns într-un punct în care nu mă mai recunosc, când trebuie să merg la un eveniment (nuntă,botez etc) mă pierd de tot, adică nu mai știu cum sau cu ce să mă îmbrac sau efectiv nu știu tradițiile(adică cum e la o nuntă, cum e la un botez) spre exemplu, urmează să fiu domnișoară de onoare dar habar nu am ce trebuie să fac,mă uit ca o sălbatica și așa că îmi spun apropiații că sunt o sălbatică.
Oare să mă fi afectat părerea celor apropiați că aș fi o sălbatică și de asta să am gândurile astea sau pur și simplu chiar sunt o fraieră, proastă, sălbatică care chiar habar nu are cum și ce să facă la asemenea evenimente?
Mi se pare că nu știu nimic și că toți știu ce au de făcut numai eu nu știu.Mi se pare că tot ce gândesc sau spun pe gură e rău, fără sens, irațional și că toți ar râde de mine dacă aș spune ceva,am zis odată ceva despre un botez, mi-am dat și eu ca tot omul cu părerea și au sărit ai mei cu gura că nu e așa cum zic eu, chestii de genul și mi-e foarte frică să interacționez cu oamenii,mai ales acum când am și o nuntă, am nevoie de un sfat, simt că cedez!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La nunti si botezuri te imbraci elegant si decent, fiindca acolo merge familia si rudele voastre, care te vor comenta daca mergi imbracata sexy, indecent sau vulgar si iti poti face parintii de rusine.

Ca sa fii domnisoara de onoare nu-i mare sfaraiala, dar daca nu te simti capabila, poti sa refuzi mireasa si sa-i spui sa puna pe altcineva, fiindca nu este o obligatie pentru nimeni.

Eu spun sa te relaxezi, ca ziua aceia este importanta doar pentru mire si mireasa, nuntasii trebuiond sa se imbrace si sa se comporte decent, ca sa cinsteasca nunta tinerilor casatoriti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum simți că cedezi? Ce auzi, vezi, simți cu pielea, cu corpul când simți asta? Ce gând îți vine despre cedare?

| DianaDyi20 a răspuns (pentru sadrian46):

Îmi vin gânduri nașpa, cum ar fi:ce rost mai are să trăiesc dacă eu n-am habar de nimic

| sadrian46 a răspuns (pentru DianaDyi20):

Și când vin, cum se leagă?
Nu ai habar de ceva. Ce faci? Înveți. De la ptumul an de viață, zilnic asta faci.
Dar tu la ce concluzie ai ajuns. Nu am habar de nimic/ Este asta adevărat? Nu, căci ai habar de enorm de multe lucruri.
Să repari greșeala asta. că nu ai habar de nimic. Din ea rezultă gândul negru.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru sadrian46):

Asa este, nu s-a născut nimeni învățat, dar la anii mei ar trebui să știu ceva, e adevărat că nici nu prea am mai fost pe la evenimente dar nici așa de varză să fiu să nu știu chiar nimic

| sadrian46 a răspuns (pentru DianaDyi20):

Ei, de acum, mai ieși și tu la evenimente. Dar de aici până la ștreangul de gât e o cale lungă.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru sadrian46):

Oricum, mulțumesc!

| dullcat a răspuns:

Buna.Faptul ca nu stii niste obiceiuri prostesti de la nunti sau alte evenimente sociale nu e motiv de sinucidere.Iar daca iti atribui singura etichete aiurea sa stii ca vei incepe sa crezi ca asa esti cu adevarat.Deci depinde doar de tine daca iti aduni energia astfel incat sa ignori rudele care mananca la ciuperci.In locul tau m-as inarma cu multa rabdare fiindca nu scapi toata viata de asta.laughing Daca ar dori sa faca ceva cu adevarat productiv, te-ar invata sau ti-ar explica ce si cum, nu te-ar face sa te indoiesti de tine.

Vorbeste cu parintii tai sau cauta pe net obiceuri pentru diferite evenimente daca simti ca te afecteaza in asa masura negativa.