| ___Enzo a întrebat:

Bună dimineața! De ce tații sunt mai reci cu copiii lor? Nu îi iubesc deloc!

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

O sa intelegi un pic diferit iubirea, sau lipsa de iubire pe care o resimti de la parintii tai, cand vei avea si tu la randul tau copii.

12 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Ti se pare, nu e o regula!

| Mosotti a răspuns:

Nu generaliza, tatal tau e rece si poate nu te iubeste, in general tatii sunt apropiati de copii si ii iubesc.

Aia reci nu au vrut copiii aia probabil.

| Freya1 a răspuns:

Nu toți tati sunt reci, iar dacă par mai distanți nu înseamnă că nu își iubesc copii.Ci pur și simplu asa sunt ei ca fire.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Aceste generalizări nu sunt utile. Nu toți tații sunt reci. De fapt cei mai mulți își iubesc enorm copiii. Ceea ce diferă este felul în care își exprimă afectiunea față de copii.

Dacă te referi la un individ anume care își tratează copiii cu răceală și sare întotdeauna cu gura pe ei, așa cum explici, atunci află că sunt multe posibile cauze. De la "așa a avut el părinții", "a avut niște traume", "se așteaptă la prea mult de la bieții copii", până la "are un job foarte stresant și își revarsă nervii pe copii". Mai sunt și cazuri rare în care acei indivizi suferă de diverse afecțiuni mentale cum ar fi cele de pe spectrul autist. Tot așa de rare sunt cele în care bărbatul se răzbună pe soția lui prin copii văzând că o afectează. Sau, poate nu crede că sunt copiii lui. Lista continuă la infinit.

Deși lista continuă la infinit, cauzele le poți afla doar de la el, dacă el este conștient de ele. Însă felul în care tratează copiii este o problemă morală. Încearcă cât mai mult, tu și apropiații, să l ghidați pe acest tată până găsește un mod mai benefic să și exprime îngrijorarea față de copii.

| helpforyou a răspuns:

Poate pentru ca isi doresc prea mult sa fie foarte buni copii lor. dar asta nu inseamna ca nu ii iuesc.

Oricum, acei tati au avut parinti si ii i-au drept model.
Dar sa stii ca sunt putini tati care sunt asa reci. Si mi-au trecut prin mana sute de copii, de la gradinita pana la liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este ceva care se aplica oricui, insa trebuie vazuta cauza distantarii tatalui si remediata problema. Nu este chiar asa cum vezi tu situatia! happy didcutati si vedeti cum puteti sa va apropiati mai mult! Comunicarea face diferenta. Sper ca am fost de folos!

| AdioTPU a răspuns:

Pentru că bărbații sunt mai raționali, iubesc mai mult cu mintea decât cu sufletul.

| IceRope a răspuns:

Greșit. Nu toți tații seamănă cu al tău.

| DanielVălean a răspuns:

Depinde foarte mult de temperamentul fiecăruia. Unii sunt calzi, iubitori, pe măsură ce alții sunt mai distanți, reci. Cei distanți și reci, în cele mai multe cazuri, doar se comportă așa, dar nu înseamnă automat că nu au sentimente. Este bine știut și faptul că bărbații nu își exprimă atât de larg sentimentele. Le păstrează pentru ei. E mai ușor să-ți dai seama dacă un tată își iubește copilul în urma acțiunilor pe care le face față de acesta, nu a vorbelor.