| yumary a întrebat:

Buna dragilor kiss

Deci cunosc pe cineva care are 2 copii, 2 baieti mai exactwinking unul are 8 iar celalalt 9. Sunt foarte obraznici pentru varsta lor sad
Mama lor e la munca iar cei doi stau cu bunica in mare parte a timpului, tatal e plecat in afara happy
Mama lr a incercat cam tot ce-i posibil pentru a incerca sa ii cumineasca : le-a interzis sa iasa afara, nu le-a dat dulciuri, nu le-a dat voie la Tv, ii pune la colt, a facut jocul cu bulinele ( cine este cuminte primeste buline albe, cine nu buline negre).
Incet, incet ajunge la ataia corporala... nuia...
Se joaca cu focul in casa, se bat intre ei, bat copiii de aceeasi varsta, fac galagie cand mama lor le explica ca nu poate sa le cumpere ceea ce vor...
Cel mare de 9 ani e mai obraznic si il invata si pe fratele lui.
I-am zis sa il i-a pe cel mai mic deoparte si sa-i explice ca nu e bine ce face, dar sa aiba grija ca cel mare sa nu se simtanici el lasat deoparte.happy ..sa nu faca diferenta intre cei 2.

Poate ca bunica ii alinta, in preajma ei nu sunt obraznici...thinking
Nu stie ce sa mai faca a incercat si un fel de psiholog, dar degeaba...

Vrea sa apeleze la curea thinking nu stiu daca e cea mai buna metoda...
Ajutati-ma va rog, ceva sfaturi cum ar putea sa ii potoleasca pe cei mici ..mama incearca sa faca tot ce sta in putinta, munceste.dar ei parca sunt mici dracusori.

Multumesc :X

Răspuns Câştigător
| AlinnaAly a răspuns:

Sa incerce pe cat posibil sa fie aproape de ei. Nu pedeapsa si bataia sunt solutiile! Sa se joace cu ei, sa creeze activitati care sa le placa si lor. Cu rabdare se face orice. Nu cred ca sunt chiar asa de rai, doar ca sunt rasfatati.

10 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Mama lor face rau ca nu ii lasa la TV si nu le da dulciuri...astfel copiii se ambitioneaza sa fie si mai rai...Cel mai bine e sa ii duca la un psiholog, doar acesta poate rezolva problema.

| KodrutZ a răspuns:

Sa ii duca la cea mai amarita familie din sat si sa ii lase acolo o saptamana.

| 12alex12 a răspuns:

Ea le face mai mult rau daca nu-i lasa la televizor si nu le cumpara dulciuri
Sa le cumpere dulciuri sa sa le spune ca le primesc doar daca sunt cuminti sau chesti de astea...
DAR CEL MAI BINE AR FI SA CHEME UN PSIHOLOG pentru ca el va stii ce jocuri si ce trebuie sa le faca copiilor
FUNDA?

| zurick a răspuns:

Daca tot a incercat nu merge.De ce nu face un schimb de mame laughing
Poate totusi ar trebui sa mai ceara ajutorul unui alt psiholog, sau poate sa-i trimita separat in alta casa cu altfel de reguli, sau sa vina un copilas(orice ruda)si sa stea la ei sa se faca un fel de invidie ca el e mai cuminte si ca il apreciaza mai mult.

| yumary explică:

Am uitat sa mentionez ca nu au aceea relatie mama-copil ...sunt mai indepartati, in cocediul ce l-a avut ea a incercat sa se aprorie de ei, sa se joace cu ei, sa le dea atentie...dar nu a functionat, le explica mereu situatia dar sunt incapatanati sad

| AlinnaAly a răspuns:

Buna! Mama lor greseste ca ii pedepseste fara sa ii lase la TV, sa manance dulciuri etc. Oameni buni, nu este asta o solutie. Copilului de ce ii zici sa nu faca ceva, de aia face si mai si. Sub nici o forma sa nu apleze la bataie pentru ca ii va inrai si mai rau. Sa incerce pe cat posibil sa se apropie de ei, sa le acorde mai multa atentie, sa incerce sa creeze activitati distractive pentru ei care sa le placa, sa ii invete sa faca diferenta intre bine si rau. Intre o mama si copiii ei, cea mai importanta este comunicare...

| yumary explică (pentru AlinnaAly):

Ea este la munca... petrece timp cu ei cand are timp happy
Ce fel de pedepse crezi ca ar trebui sa le dea pentru varsta lor?
Daca sa le iei Tv nu e bine, fara dulciuri nu e bine... atunci cum?
Sunt pedepse care fiecare copil le primeste.

| AlinnaAly a răspuns (pentru yumary):

Sa incerce pe cat posibil sa fie aproape de ei. Nu pedeapsa si bataia sunt solutiile! Sa se joace cu ei, sa creeze activitati care sa le placa si lor. Cu rabdare se face orice. Nu cred ca sunt chiar asa de rai, doar ca sunt rasfatati.

| NutzaLenutza1 a răspuns:

Sa petreaca mult timp impreuna

| CodrinV a răspuns:

Din toate pedepsele pe care le-am primit, cureaua era singura de care imi era realmente groaza. Toata copilaria mea m-am ferit sa fac ceva pentru care sa maninc bataie. Si totusi, mi-am luat-o de citeva ori. Pe merit. Din cind in cind, bataia poate face minuni.

| mihaelamiha927 a răspuns:

Pai trebuie sa vorbeasca cu bunica lor si sa se puna de acord ca degeaba mama lor ii cearta si incearca sa ii educe si bunica ii lasa sa faca ce vor. Ei normal ca o asculta pe bunica.