| Twister09 a întrebat:

După o relație de un an si 2 luni prietena mea s-a despărțit de mine.
Motivul nu mai are aceleasi sentimente fata de mine, ca sentimentele nu se mai refac, nu ma mai iubeste, ca ce rost are sa stea cu o persoană daca nu o iubește.
Ce ar trebui sa fac? Eu m-am atasat de ea mult.
Aseară nu a avut nimic. Azi dimineata mi-a zis ca vrea sa ne despărțim.

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai pierdut degeaba un an si 2 luni din viata ta.
E invatatura de minte: nu te uita doar la o singura fata pana ce nu esti cel putin logodit!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Ete fis. Cred ca exagerezi un pic. A avut o relatie monogama cu bune si rele, care a ajuns la un final. Asta e, derulam. Ti se pare un mare spil sa pompezi cate 3-4 gagici fara sa stie una de alta?

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si daca stiu una de alta, atunci ce e? laughing
Sa se concureze intre ele! tongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Pai slabe sanse sa prinzi norocul asta. Iti faci frumos harem. Sa concureze intre ele concomitent la proba olimpica de prins ciocanul!

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Daca s-a ajuns aici, nu mai faci nimic, las-o pe ea sa te caute daca nu iti vezi de viata.
Relatia are la baza sentimentele pe care nu poti sa le controlezi cum vrei.
Nu merge nici de mila nici sa incerci sa o convingi.
E ceva ce simte, nu tine de rational...
Daca ti-a zis ca vrea sa va despartiti, respecta-i decizia si nu incerca sa o convingi ca nu rezolvi nimic!

| Adry05 a răspuns:

N-ai ce sa faci, orice faci in situatii de genu e degeaba si doar o enervezi mai mult. S-a plictisit de tine si relatie, ala-i adevaru. Ori si-a gasit pe altcineva. Si-n niciuna din astea n-ai ce sa faci/

| darrio2007 a răspuns:

Nu ii dovedesti ca ții la ea. Sau deja are pe altul mai indraznet decat tine.

| DenisIonut01 a răspuns:

Dupa o perioada nu mai e iubirea de la inceput dar intervine respectul si faptul ca ti la aceea persoana. Persoana de care spui tu nu si a schimbat sentimentul peste noapte, posibil sa fi fost dezamagita de tine de mai multe ori si sa astepte ca tu sa observi si sa te schimbi. Te sfatuiesc sa mergi la un psihiatru pentru pastile si sa iti cer consiliere psihologice, mananca multe fructe, legume, bea multa apa (fara suc sau putin) fa sport, cunoaste lume, socializeaza. umpleti timpul cu ceva si incearca sa te obisnuiesti cu ideea ca nu mai doreste... sti cum se zice, ce e pentru tine e pus deoparte. Odata ce a plecat, ea a pierdut nu tu. Sunt persoane care se despart dupa 8 ani de zile, imagineazati cata suferinta acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu m-am atașat = eu am decis, interpretat că este proprietatea mea personală?
Este aceasta o greșeală?
Nu. Este extraordinar de omenesc de vital să interpretăm astfel realitatea. Ești jumătate dintr-un întreg. Te trezești la viață când îți găsești jumătatea și TRĂIEȘTI cu ea.
Această jumătate are o calitate. Este vie ( pe jumătate) și este liberă să aleagă cealaltă jumătate. Libertatea de a alege sau a nu alege face parte din calitatea ei de a fi vie.
Dta când ai decis este a mea, ai negat calitatea ei de a fi vie deci liberă, pentru că ai pornit cu un verdic dictatorial.
Dacă eu o vreau, este a mea.
Dacă ai fi pornit cu un verdict mai aproape de realitatea vieții ei ( oricare ar fi, ea, sau oricare alta în locul ei) și anume să fi decis din start asta.
O vreau, vreau să fie a mea, dar este liberă să plece când vrea,
Atunci, i-ai spune acum adio.
Adică nu la revedere, care se traduce prin ne mai revedem.
Astfel adio se traduce prin nu ne mai revedem.
Și vei căuta pe alta căci acum ești din noi o jumătate de viață.
Și cu ea să faci acest legământ.
Te vreau să fii a mea, dar ești liberă să pleci când vrei.
Iar dacă vrea să plece, NEXT.

| Plato a răspuns:

Nimic.
Nu te iubeste, ce mai vrei?
De aia nu mai poate Universul ca te-ai atasat tu. Treci peste, prietene, n-a fost niciodata nimic intre voi. Iubirea nu trece, iar daca trece nu a fost iubire.

Asa ca... move on.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Plato):

Esti prea dur prietene!

| Plato a răspuns (pentru DenisIonut01):

Folositor si eronat? Cum vine asta? laughing

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Plato):

Sunt de acord in prima faza cu ce ai zis, dar esti prea dur. asa vine asta.

| RobertMoon a răspuns:

Inseamna ca a stat cu tine din obisnuinta atata timp, nu din iubire asa ca treci peste sau cauta alta fata.

| Crackman a răspuns:

A intervenit altcineva, sentimentele nu se schimba. Doar sa zic ca ai fost foarte monoton si s-a plictisit sa stea in casa. Daca nu... a stat cu tine sa nu zica masa ceva si acum vb cu altul. Problema este ca ea o sa regrete mai tarziu daca nu o sa ii fie bine

| Legion7X a răspuns:

Zi ok, să încheiem totul. Nu mă mai interesează nimic legat de tine.

Fata nu cred a avut sentimente ci a vrut doar pe cineva pentru a nu se simții singură gen " m-am săturat de tine vreau să mai încerc și altceva "

Răspuns utilizator avertizat
| Nătărău a răspuns:

Să nu o mai primești înapoi niciodată, aia să faci.

| Anca32 a răspuns:

O fi având motivele ei sau pur și simplu și a găsit pe altcineva și nu ai știut tu. Este o virba"Cine nu are nevoie de tine în viata ei nu și nevoie în viata ta. Las o în pace vei găsi pe altcineva pentru tine

| laeimbrea a răspuns:

Poate a întâlnit pe altcineva si cauta scuze sau poate chiar nu te mai iubeste, e ciudat ca de seara până dimineata sa se schimbe asa, cel mai probabil a gasit pe altcineva...

| Pisicapersană a răspuns:

S-a depsarțit de tine, fiindcă nu ști română!
1.În cazul tău în construcția " s-a despărțit" sa se scrie s-a! 2. Să steie este o formă greșită a verbului "a sta"!