| denisaromina25 a întrebat:

Buna, e urgent. Părinții mei sunt de câteva luni in Germania și până acum când nu răspundeau îmi spunea asta pe germană dar acum, de 2 zile nu îmi răspund și îmi spune când sun și nu răspund pe română.
Sunt îngrijorată că sunt acasă, eu stand în alt oraș la rude, îmi e teamă că tata iar a sechestrat-o pe mama și îi face lucruri oribile iar.
Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu ai cu cine să vorbești cu altcineva? Au mers acolo la rude, cunoștințe sau împreună cu cineva cunoscut? Sună acele persoane și roagă-le să-ți spună dacă știu ceva de ai tăi, abia pe urmă alarmează-te.

| cristimihailov a răspuns:

Daca apelul este inchis de operatorul roman (gen inchis dupa 4 sonerii), atunci vei avea raspuns in romana.

Daca apelul este inchis de partea germana, vei avea raspuns in germana.

Apelul poate sa nu ajunga la apelant sau apelantul sa refuze. In al doilea caz e germana, in primul caz e mixt.

Oricum ar fi, daca nu ai pe nimeni sa se intereseze de viata lor acolo, ai putea, daca stii sa suni o vecina sau eventual politia sau in ultim caz ambasada romana din Germania si sa soliciti asistenta acolo.

| RKBlue a răspuns:

Suna politia.
"îmi e teamă că tata iar a sechestrat o pe mama și îi face lucruri oribile iar."IAR?
Nu stiu ce intelegi prin lucruri oribile,dar aceasta notiune, in acest caz, inseamna abuz.
Nu inteleg de ce ai m-ai lasat-o pe mama ta sa stea cu el, daca a abuzat-o in trecut.
Suna la politie, e cel mai sigur.

| KiduIcs a răspuns:

Buna! Prietenul
Meu este plecat in Germania, exact aceeași problema o am
Și eu, câteodată imi spune pe romană când are telefonul închis, alteori pe germana însă el este tot acolo, dar in cazul tau ar fi bine sa apelezi la vecini sau cel mai bine la poliție.