| BiscuiteCioco a întrebat:

și la multi ani tuturor!:* Cine imi poate spune cum ii dau seama care sunt adevarații prieteni? Am crezut ca am niste prieteni care sunt cu mine și tin la mine măcar puțin, dar am observat ca niciunul nu e așa. Am oprietena cu care vorbeam in fiecare zi și imi spunea ca sunt cea mai buna prietenă a ei și chestii de-astea iar acum i-am trimis vreo 4 mesaje si am sunat-o dar nu mi-a raspuns si cand ne-am intalnit aseara era cu o prietena de-a ei si mi-a zis doar un "Ceau.„ De-ala sec. straight face Si un prieten cu care am vorbit ieri toata ziua si m-a sunat si ne-am inteles super, azi i-am spus sa ma sune si imi raspunde cu NU, l-am intrebat "De ce?„ ți imi spune "De aia...mă lași te rog.big grin" Baiatul asta m-a intrebat candva daca vreau sa fiu cu el. Acestia nu sunt singurii, sunt multi care se poarta atat de ciudat si diferit, cred ca am pus prea mult suflet in prietenii care de fapt nici nu au existat! sad

Răspuns Câştigător
| Geoツ a răspuns:

Prietenia e un cuvant atat de fragil. Si ceea ce aduce cu sine reprezinta o responsabilitate si o profunzime enorma. Unii spun ca prieteni sunt aceia care nu te lasa sa faci prostii/boacane de unul/a singur/a; iar altii spun ca prietenii te indeamna la bine. De aceea nu e bine sa te iei dupa definitiile altora. Asteptarile reprezinta cele mai mari slabiciuni ale omenirii, n-ai asteptari deci nu vei fi dezamagit.
Nu poti sti cine iti este prieten cu adevarat; poate doar daca a fost mereu alaturi de tine, si a stiut sa te asculte, sa-si inlature propriile probleme pentru a le asculta pe ale tale, caci intr-o relatie de prietenie adevarata, problemele si grijile sunt impartite. Prietenia e mana-n mana cu iubirea, iar iubirea inseamna sa renunti la propria persoana pentru binele celei pe care o iubesti.
Deci cand vei intalni o persoana ce te va pune pe primul loc inaintea sa, si ma refer strict la amicitie, atunci ai gasit un prieten adevarat. Insa cum sunt foarte rari, va trebui sa astepti, sa cauti... iar in acea cautare vei avea parte de multe dezamagiri, dar nu renunta, nimic nu e imposibil.winking

10 răspunsuri:
| ostea a răspuns:

La multi ani.
Cel mai bun prieten fii tu insati, apoi permite celor din jur sa iti fie prieteni.In viata invatam sa ne bazam mai mult pe noi insine si trebuie sa invatam din acele momente de singuratate.Sa fim responsabili de actiunile noastre, gandurile, intentia noastra si ca nimeni nu este responsabil de ceea ce simti, oricat de pustiit te'ai simti.Viata este frumoasa si merita traita, asa cum e.

| CristiB93 a răspuns:

Nimeni nu iti este prieten adevarat in afara de persoanele din familie, toti te tradeaza si de aceea e mai bine sa nu pui suflet in persoane care nu fac parte din familia ta in afara de cazul in care vrei un iubit, dar sa ai grija si cu acela, si el te poate face sa suferiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Cei de care ai povestit tu nu iti sunt prieteni. Doar simple cunostinte.
Un prieten adevarat sta langa tine atunci cand lucrurile merg bine dar mai ales atunci cand lucrurile din viata ta merg foarte rau.Atunci iti dai seama cine iti este prieten cu adevarat. Un prieten adevarat sta langa tine si te sfatuieste, incearca sa te faca sa vezi adevarul desi poate ca acesta este dureros.Isi lasa propriile probleme si incearca alaturi de tine sa le rezolvi pe ale tale. Un prieten adevarat este cel care te accepta asa cum esti si nu incearca sa te schimbe. Poate ca aveti alte conceptii despre viata dar vi le acceptati asa cum sunt pentru ca sufletul il aveti in comun.
tu inca nu ai intalnit prieteni adevarati.O sa-i cunosti la momentul potrivit si o sa-ti dai seama cine sunt.Primeste-i in viata ta si apreciaza-i pentru ca e greu in zilele noastre sa dai peste cineva care sa tina cu adevarat la tine, sa-ti ofere ajutorul neconditionat. happy

| AndreiBolos a răspuns:

Nu ai cum sa iti dai seama de adevaratii prieteni decat daca sunt pusi in anumite situatii. Din pacate, astia suntem, nu prea exista prietenii adevarate si nu prea avem ce sa facem in acest sens. Incearca doar sa nu mai pui atata suflet in prietenii si sa ai grija ce/cu cine vorbesti. Bafta :*

| Turok90 a răspuns:

Nu e bine să crezi prea mult în prieteniile astea pe Net. Asta e si slăbiciunea mea, caut să-mi fac prieteni pe net cu care să vorbesc orice, oricând. Problema e că nu prea poti să numești pe cineva de pe Net, cu care nu te-ai văzut niciodată, prieten adevărat. Un prieten adevărat se bucură de fericirea ta. Nu e invidios pe realizările tale, si te respectă. Astea le consider eu cele mai importante. Bineînteles trebuie să fie reciproce. Ar mai fi si faza cu "prietenul la nevoie se cunoaste" de care nu e bine să faci abuz. Cât despre prietenii tăi, stiu si eu. Fiecare mai avem momente proaste.

| BiscuiteCioco explică (pentru Turok90):

Nu sunt niste prieteni de pe net. ii cunosc de ani de zile happy

| Rares311 a răspuns:

Prietenii adevarati se spune ca sunt cei din copilarie, cei care te ajuta la nevoie, cei pe care-i cunoastem de-o viata cei in care putem avea oricand incredere.Acei oameni cu care te-ai cunoscut tu de cateva zile nu pot fi prieteni adevarati deoarece prietenia este foarte greu de obtinut de la cineva.Nu poti spune ca ai un prieten daca te-ai distrat intr-o zi cu el.Deobicei adevaratii prieteni sunt numai familia. Ceilalti sunt persoane care se folosesc de tine.Si eu am persoane apropiate despre care as putea crede ca-mi sunt prieteni.Cunosc un baiat de 9 ani, dar sa stii ca si-asa, tot nu imi dovedeste ca este cel mai bun prieten al meu.

| BiscuiteCioco explică (pentru Rares311):

Pai si eu o cunosc pe fata aceea de 6 ani, suntem si in aceeasi clasa...dar nu stiu cum e, cand e cumine eu sunt "cea mai buna prietena„ dar cand este cu altcineva parca nici nu ne cunoastem...

| Rares311 a răspuns (pentru BiscuiteCioco):

Stii...toti vor sa devina smecheri in ziua de azi.Se gandesc sa faca pe smecherii si nu te mai baga in seama sau de astea ca sa para "cool" in ochii altora.

| CristiB93 a răspuns (pentru Rares311):

Chiar ca ai dreptate, dar nimic nu dispretuiesc mai mult decat persoanele care incearca sa se arate asa.