| Annuk2000 a întrebat:

Buna! Mama mea este plecat,a plecat ieri și se întoarce vinerea viitore,eu acum stau cu bunica mea,ea nu mă intelege,iar eu plâng incontinuu am inceput sa mă gândesc doar la ce e mai rau și e plecata doar de o zi, iar prietenii nu înțeleg deoarece lor nu li se întâmplă asta.Incerc sa mă gândesc la lucruri de genul ce vom face când se întoarce, dar apoi mă gândesc că mai durează 6 zile
Ce pot sa fac?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati anisori ai, copile?
Ai facut macar 8-9 ani?
Cum sa plangi asa din senin, cand nu s-a intamplat nimic?
Te apuci sa cobesti, ca sa atragi ghinionul?

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa vedem ce s-a intamplat, am intrebat sa spuna. Nici nu cont cati ani are, problema e aceiasi indiferent de varsta la o adica.
Ideea este ca multi oameni in varsta nu prea inteleg pe astia mai mici.
Ca na, se mai defecteaza niste neuroni pe acolo.

Si eu am avut 14 ani si nu mai am, dar inteleg f bine pe cei de 14 ani care fac cam ce faceam si noi atunci.
Bine, nu inteleg obraznicia si nesimtirea, dar aia e altceva.
Zic asa de dorinte, gandirea, etc.

| Mosotti a răspuns:

Prima data sa-ti schimbi prietenii, ca aia nu-s prieteni, ca daca erau mai interesati intelegeau, apoi stai asa 6 zile, asta e.
In ce sens nu te intelege bunica?
In general oamenii cand imbatranesc se tampesc dar nu toti.

Probabil bunicii i s-a defectat pricepatoarea si de aia nu mai pricepe ce si cum.

Nici mie nu mi se intampla chestii dar cand prietenii mei vin si imi zic o probleme, eu analizez si inteleg. Si asa eram si la 19 ani, nu da zici acum doar.

| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa intelegi ca bunica ta este la foarte multe generatii distanta privind mentalitatea si e normal sa nu te inteleaga deloc.Nici macar copiii cu proprii parinti nu gasesc niciun numitor comun de cele mai multe ori, daramite nepotii cu bunicii.Despre ce este vorba mai exact?