| Thilan a întrebat:

mama mea si noul ei iubit, imi fac viata un calvar.Pur si simplu nu mai pot sta in casa cu ei.Nicodata noul ei individ nu ma suport, imi tranteste usa in nas de fiecare data când vreau sa imi vizitez mama.Stau toata ziua in pat, nu fac curătenie, mâncare cum facea mama inainte sa moara tata, Ma pun sa le fac mâncare si curătenie in casa, când vin de la scoala, cu problemele mele, mai ales ca este perioada balului.Inteleg sa imi fac curătenie in camera, si sa imi fac mâncare, dar nu sa fiu bucătăreasa lor.O data m-a pus sa ii fac piept de pui, apoi când am terminat puiul zice ca e alergic la mâncare de pui, ma pune sa ii gătesc ciuperci.Si nu este exceptia care nu confirma regula.Mai are o fata dintr o alta relatie de 9 ani care ma ursate.Cand invatam pentru bac, la calculator, fix a atunci a vrut si ea.Eu nu i am dat voie, a chemat părintii si au facut scandal, mama l a sustinut, dar nu ii sta in fire, asta face decând traiesc cu asta, m-a pedepsit, apoi copilul imi scoate limba si zice ca a câstigat.Il intereseaza numai banii mamei si sexul.Nu pot dormi noaptea.Traiesc intr o cocina pe care numai eu o îngrijesc, Uuneori ies pe balconul meu si o vad pe mama plângând, apoi chemata in camera.
Acum mai este si însărcinată.Nu stiu ce sa fac, sa ii sugerez sa renunte la sarcina.Sunt foarte confuza.S a schimbat de când a murit tata.Am cautat si am aflat ca individul mai are 4 copii pe care ii nu i a declarat, in afara de fetita.Sunt disperată.Nu mai pot trai asa.

7 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| VerdeLila a răspuns:

Mama ta trebuie sa te puna pe pimul plan, mai ales ca esti minora. Vorbeste cu ea si explica-i ca tu vrei sa fii fericita cu ea si ca nu vrei sa mai suferiti cu acest individ.

| AnonymousB a răspuns:

Mama ta cauta alinare, si probabil crede ca nu se va descurca decat cu un barbat langa iar acum ca la gasit nu vrea sa ii dea drumul, poate ca e trista dar cred ca se gandeste la tine, ori barbatul ala e agresiv cu ea. Tu trebuie sa discuti cu mama ta si sa ii spui clar ca acel om nu e de nasul ei si ca iti face si tie si ei rau! Probabil frica nu o lasa se desparta de el, tu trebuie sa iti iei inima in dinti si sa discuti cu ea! spune-i ca pe tine te afecteaza si daca ai spus ca plange o afecteaza si pe ea. Explicai clar ca puteti sa va descurcati singure, si nu e nevoie de cineva care nu merita. Spune-i sa nu isi distruga viata cu un om ca el. Trebuie sa iei tu initiativa daca ea nu face nimic, mama ta stie de aia 4 copii? daca nu,spune-i ii va da de gandit chestia asta. Sa nu ii spui sa renunte la sarcina pentru ca ea nu va face asta, cum este mama ta si tine enorm la tine asa e si cu, copilul acela plus ca bebelusul nu are nici o vina. Sincer eu mi as lua inima in dinti si i-as spune mamei ce sa faca daca vad ca nu face nimic, iar daca ea nu mar asculta si ar face incontinuare dar tot rau, i-as spune ca as pleca altundeva (stiu ca va suferi dar trebuie sa inteleaga ca suferi si tu si ea) Fetita aia e probabil crescuta ca sa fie in centrul atentiei, sa aiba ea mereu tot. Sincer eu nu stau bine cu nervii si i-as face un scandal mare i-as spune:auzi fetita razgaiata vezi ca aici nu esti tu sefa, eu sunt mai mare ca tine, invata sa fii mai respectuoasa si dupa mai vorbim,, inteleg e copila dar trebuie sa inteleaga pana la urma ca nu totul i se cuvine. Si mas lua si de omul ala (chiar daca ar da in mine tot as vorbii cu el). Incearca sa vorbesti cu o ruda de a ta despre situatia asta poate te ajuta, sau prieteni. Tu ai bacul si trebuie sa inveti nu sa fii sclava lor! Probabil barbatul acela ii baga tot felul de prostii, cum ar fi ca nu faci destul curat, ca aia e mai mica ca tine si trebuie sa o intelegi, etc. Eu cred ca cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta. Si e normal faptul ca s-a schimbat, moartea tatalui tau a facut-o sa sufere si sa nu mai gandeasca logic, crezand ca acel barbat e unic, ca nu va reusi sa gaseasca altul. Tu explica-i ca barbati mai sunt si chiar mai buni decat el. Da i cateva exemple din casa, ca se comporta urat cu tine, ca o face sa planga, ca ii vrea bani. imi pare rau de tatal tau si de tine, dar trebuie sa fii puternica si sa iei initiativa daca mama ta nu o face. deschidei ochii. Sper ca te am ajutat :*

| AnotherNimrod a răspuns:

OK,din ce am inteles eu la sfarsit nici mama ta nu e fericita.Trebuie sa vorbesti cu ea cand sunteti doar voi doua.Nu puteti trai asa.Bine,este si problema cu sarcina, dar nu poti cere cuiva sa renunte la un copil, ce vina are copilul? Asculta, cel mai bine e sa te pui de acord cu mama ta sa-l dati afara pe acest om chiar daca are acea fata cu ea.Presupun ca s-au descurcat pana acum,nu? Nu-ti fie teama ca o sa anunte autoritatile ca il dau afara cand mama ta e insarcinata, deoarece, din cate ai zis, ai aflat ca m-ai are copii pe care nu i-a declarat, atunci probabil ca autoritatile o sa va dea dreptate.Crede-ma copilului ii va fi mai bine doar cu voi si fara tata, decat sa ajunga sa traiasca in acel mediu.Ma rog, va trebui sa ii spune-ti copilului adevarul despre tatal lui.N u puteti continua asa, e timpul sa luati atitudine!

| Thilan explică:

Si ca sa umplem paharul, azi noapte l-am urmarit( asa mai pleaca el, cica cu munca), a ajuns la un bloc si s-a intalnit cu o femeie pe care o saruta pasional, apoi au intrat in bloc.Ia adus flori si un buchet de ciocolată. Tipa avea burta la gura.Azi dimineata am vrut sa ii spun, de fata cu el mamei, el a luat o pe mama intr-o camera si i-a spus ca mint, ca niciodata nu la -m placut, iar acum vrea sa ma trimita la orfelinat.Nu imi pasa de mine, dar ma gândesc la mama, o sa fie singura cu asta.

| mihai69 a răspuns (pentru Thilan):

Filmează-l cu telefonul.

| andrelutamica123 a răspuns:

Cand gatesti pun otrava in mancarea lui si gata si in amncarea fetitei darusor ok si apoi vei scapa de ei si apoi ama ta va reveni la normal big grin