| gingergirl1 a întrebat:

Nu credeam ca o sa va cer sfaturi si pe partea mai "de familie" dar am o "mica" problema! Eu sunt mai timida,mai inchisa in mine! dar doar cu anumite persoane! Am o gasca de prieteni care le povestesc orice dar asta nu conteaza! Si ca orice copil ar trebui sa povesteasca si parintilor toate astea! Aici e problema! Eu nu am avut din totdeuna o relatie prea stransa cu tatal meu! Si de la un timp ma tot bate la cap! "ca eu nu vorbesc nimic cu el,sunt muta,etc" Dar nu e chiar asa! Pur si simplu nu simt nevoia sa vorbesc cu el,nu gasesc subiect de discutie! cand eram mica si ii ziceam ceva serios facea misto de mine! Ma rog,aici e alta poveste! eu locuiesc la bunicii mei si vin acasa de vineri pana duminica! (ma rog,poveste mai complicata) deci el efectiv nu prea ma cunoaste,nu prea imi cunoaste prietenii,colegii si multe altele! deci nu prea vad ce pot sa-i povestesc! Si ma deranjeaza foarte tare cand ma comapara cu alti copii! De ex am un verisor care vorbeste aiurea toata ziua si mereu tatal meu zice"Uite ce vorbeste "nepotu' tu de ce nu poti sa fi ca el si e mai mic decat tine!"
stiu ca ma iubeste si alte chstii(ma rog cel mai probabil acum) Cand eram micuta pe el nici macar nu il interesa: nu ma ducea in brate ca il murdaresc,mama se ocupa sa ma scoata in parc,sa ma schimbe,sa ma spele si el nu contribuia cu nimic! Imi povestea mami ca aveam eu cateva luni si tot plangeam(colici alea, alea) si tata vroia sa doarma si nu putea pentru ca plangeam! si mi-a dat o palma peste picior si am inceput a plage si mai tare si altele! :/ Serios?! :/
Ma rog! scuze ca am intat in alte amanunte dar s-au adunat prea multe in mine! sad
Deci...serios acum! Asa trebuie sa se comporte un tata? Si faza cu "convorbirile" ce sa fac?
Help me please! big grin

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Ar trebuii sa fi mai indiferenta, asta ar fi sfatul meu.
Orice barbat, iubeste o femeie, si anume nevasta, cand naste acea nevasta un copil, fata, barbatul iubeste si acea fata, dar nu ca pe prima.
Diferenta este ca acest "sentiment" apare uneori mai tarziu, nu mereu de mic copil, trebuie sa recunosti ca unii copii mici sunt enervanti, asta nu inseamna ca trebuie sa-l bati, dar eh, altii asa considera.
El abia acum a inceput sa se gandeasca la tine mai serios, si vrea sa se implice in viata ta, dar este o decizie personala, deciia ta daca vrei, sau nu, sa-l introduci in viata ta, sau macar sa stie o parte din ea.
Ii poti spune si ca nu ai ce sa-i povestesti, ca viata ta este normala, nimic interesant, nu ca ar fi adevarat, dar doar ca sa nu se mai intereseze atat.
Oricum, in perioada adolescentei, de cel mai multe ori spunem totul oricarei persoane, mai putin parintilor, deci nu ar trebui sa-ti faci tu griji in privinta asta, de exemplu parintii mei nu stiu nici 1% din viata mea, si de tot ce am patit eu pana la varsta asta, dar in schimb sunt vreo... 4-5 poate 6 persoane, la distanta, care stiu totul, de la cap, la coada.
Deci nu trebuie sa te "sperii" asa de chestia asta, doar vrea sa afle mai multe, realizand ca incepi sa cresti, si in timp ce v-a "pierde".
Asta, ori, are vreun interes, ceva, o cearta cu mama ta, nu zic asta ca sa te supar, ci doar ca sa fi constienta si de realitate, si sa nu fi dezamagita dupa.
E decizia ta daca-l lasi sau nu sa stie viata ta, si cat despre atatea comparatii, eh, asta e ceva normal, obisnuieste-te.

5 răspunsuri:
| daηă a răspuns:

Fiți sinceri unul cu celălalt. Spune-i mai des ce gândești, chiar dacă e de bine sau de rău. Dacă nu-ți place că te compară cu alți copii, spune-i.Comunică mai mult cu el. Încearcă să te înțelegi cu el, doar e tatăl tău.
Vorbește cu el despre școală, despre profesori, sau despre filme, emisiuni, muzică, încearcă să afli ce îi place, întreabă-l despre copilăria lui...
Și încearcă să te porți cu el de parcă ar fi un prieten, nu un părinte. Dă-ți silința și vei reuși!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Unor barbati le vine mai greu sa-si exprime sentimentele. Poate ca asta este cazul tatalui tau. In ce priveste problemele de comunicare, daca el nu-si schimba maniera in care vorbeste situatia s-ar putea imbunatati daca vei incerca tu sa faci ceva in acest sens. De exemplu incercand sa fii amabila si respectuasa chiar si atunci cand el spune ceva nu tocmai cum iti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un pic mai dificil. Te asigur ca nu trebuie sa se comporte asa dar este mai greu si pentru el pentru ca esti fata si chiar daca el spune ca nu vorbesti cu el, asta nu inseamna ca tu esti de vina. Poate face comparatii ca sa te faca sa intelegi, nu trebuie sa te superi. Cel mai bine e sa stai d evorba cu el si sa-i spui ca nu-ti place asta si tot ce mai ai tu pe suflet. Imi pare rau de situatia ta, sper sa se rezolve. Succes!

| NCN a răspuns:

Da cam asa sta treaba vad trebuie sa fie mai deschis cu tine sa isi arate iubirea fata de fica lui cum stie el dar sa vada fata ca ii arata ceva acum fi fericita ca o ai pe mama ta langa tine sunt alti si mai praf ca tine ca si mine etc alti care asu ramas fara parinti si asa mai departe :ps bucurate ca totusi ai parinti asa cum sunt ei bafta.

| eddie20 a răspuns:

Am avut si eu probleme cu tatal meu. Si eu tot la bunici locuiesc si tatal meu nu prea a fost langa mine cand eram mic, dar recent am inceput sa tinem legatura mai des si i-am povestit mai multe chestii prin care am trecut eu si mi-a spus si el problemele lui, si chiar daca nu il simpatizam din cauza ca m-am simtit abandonat de el acum e mai bine. Eu zic sa nu mai fi retinuta cand vorbesti cu el, povesteste-i ce ai mai facut, daca ai o problema in dragoste sau ceva spune-i, cu siguranta iti va da sfaturi bune.