| baaau a întrebat:

Nu stiu ce sa fac. Deci tata a fost plecat ceva timp in America si Italia, a facut ceva bani si vara trecuta a construit la casa. Dupa parerea mea, multi bani s-au pierdut aiurea dar e problema lui, banii lui... Acum a inceput sa-i fure mamei bani din portofel...pentru ca el nu mai munceste de un an jumate. Ieri,i-a vandut bratara de aur a mamei, fara ca ea sa stie dar a uitat sa ascunsa hartia aia de la amanet si mama a aflat. Bineinteles, banii i-a cam cheltuit deja(nu ma-ntrebati cum) si el pretinde ca i-a luat mama din portofel 100 si ceva de lei. Acum mama a venit de la munca si el i-a incuiat poarta si cand sa intre in curte a luat o lopata si a lovit-o.Mama a plecat la matusa mea,sora tatei si nu stiu ce sa fac. Sa plec si eu? Ah, si in plus.e saptamana cu bacu', numai de asta nu aveam nevoie.sad

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îmi pare rău pentru ce vi se întâmplă...
Este un caz de violență domestică destul de grav.

După părerea mea, ar trebui să pleci să stai o perioadă cu mama, până lucrurile se mai liniștesc și până, eventual, tata își găsește de lucru. Ea sigur în perioada aceasta are nevoie de sprijinul tău, poate mai mult ca niciodată.

Și ar fi bine să anunțați și organele de ordine, ca măcar să-l avertizeze că dacă un astfel de comportament se mai repetă, va suporta consecințele. Asta sigur îl va potoli, cel puțin petru o perioadă.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

In primul rand mult succes la Bac.In al doilea rand dupa parerea mea ar trebui sa te duci si tu la matusa ta,cu mama ta, discuta cu ea sa vii si tu cu ea, temporar, pana trece Bacul.E o situatie grea dar banuiesc ca de aia Bacul mai este si un examen al maturitatii.Ai dovedi ca esti o persoana foarte puternica daca in ciuda greutatilor din familie ai reusi sa treci acest examen.Nu te ingrijora.
Unde lucreaza mama ta? Banuiesc ca esti deja majora deci te-ai putea angaja undeva, daca tot trebuie sa te desprinzi de familie sa fi pe banii tai.Situatia asta nu o sa mai continue, crede-ma fiindca in cele din urma ai tai vor divorta si lucrurile se vor rezolva. Bafta

| 5a a răspuns:

Doamne, tatal tau a dilimanit rau cum sa o bati cu lopata.
Pai tu nu prea ai ce face, daca vrei du-te si tu la maicata si incearca sa iei bacul apoi o sa-ti gasesti o slujba undeva pe parcurs si o sa ai banii tai, pe moment mai rabda si incearca sa o mai incurajezi pe mama ta.
Tatal tau nu mai merita nici un pic de respect, lasa ca ai sa te faci tu mare si o sa se schimbe roata, o sa ajunga la tine batran ca sa-ti ceara bani.

Sincer nici eu nu o duc prea bine cu parintii, faza este ca tatal meu a inselat-o pe maicamea timp de 7 ani ( atat presupunem noi ) dar a avut mai multe relatii cu mai multe femei chiar si cu o chinezoaica, dar nu asta conteaza, conteaza ca la mine sunt la un pas de divort si e greu si pentru mine.
Acuma sa stii ca nu esti singurul care are probleme de genu asta happy capul sus si nu te descuraja, suntem tineri si avem toata viata inainte.

| Mandarina888 a răspuns:

La tine situatia e putin cam grava, eu zic sa pleci neaparat langa mama ta si sa-i fii alaturi? Mama ta a fost in stare sa te lase acolo singura? Nu stiu asta este un caz de violenta domestica exista legi exista politie, de ce s suportati asa ceva? Ia masuri cat mai poti acum legea tine cu femeile in cazurile de genul acesta, nu l lasati sa va distruga familia!

| Alcszusa a răspuns:

Imi pare rau pentru ce se intampla. parerea mea este sa pleci si tu de acolo si sa te duci la mama ta si sa o sprijini! Bafta la bac!