| Dlkee a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac cu parintii mei (comunisti)!
Tata are ceva. imi zice mereu sa stau in casa, sa nu ies afara.Si aseara mi-a zis mama sa vin la 9 in casa, si am ajuns la 11, drept "pedeapsa" azi numai am voie afara.
Cu toate ca ei stiu ca am iubit de 1 an si 7 luni. straight face, si ca stau cu el afara, si astea. tata tot ma enerveaza x( mai ales mamaie. imi zice mie ca am gagic de la anii astia (16 ani si 5 luni), dar la ea nu se uita ca la 16 ani ea a nascut...Nu-i mai zic nimic, ca sa nu-i zica tatalui si sa ma cert iar cu el.Dar i-as zice multe sad
Ce sa fac? sad Sa numai aiba gandirea asta de rahat tata?

Răspuns Câştigător
| EvelineFgm55 a răspuns:

Pai pentru inceput trebuie sa ii intelegi ca iti vor binele, adica sa nu se intample ceva, eu am 18 ani si tata inca ma conduce el la mare si ca ma intalnesc acolo cu prietenii. Dar trebuie sa discuti cu parintii si sa le spui ca nu mai esti mica cum erai acum cativa ani si ca poti sa iti porti singura de grija, si ca ai intarziat asta nu inseamna ca ai facut ceva rau, explica-le ca ai incredere in baiatul cu care esti, si ca si ei ar trebui sa aiba.Si bunicii tale, aminteste-i ca si ea a fost adolescenta si a avut iubiti. Explica-le ca acum la varsta de adolescenta ar trebui sa te distrezi, ca timpul trece repede, si nu o sa mai ai timp din cauza serviciului, sa intretii casa, familia, si altele.
succes, sper sa mearga si sper ca te-am ajutat! Chiar imi doresc sa imi lasi un mesaj cu ce s-a intamplat!

| Dlkee explică (pentru EvelineFgm55):

Multumesc din suflet :*!
Asta da raspuns nu ca celelalte oh go on

26 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
eu ca mama gandesc ca pedeapsa/cearta/programu si restrictiile incluse sunt de bun augur si nu dauneaza nimanui, dar ce program ar vrea fata de intrat in casa? de ce crezi ca sunt comunisti ai tai parinti? stai de vorba cu mama ta, ajut-o la treburile casnice, e spre binele tau sa asculti de parinti, ii poti condamna ca au grija ta ca fata lor sa nu ajunga de ras? incearca sa ii explici proramul tau si daca este de acord..nu cred ca a murit nimeni daca asculta de parinti.cel putin asa consider eu.
O seara bunahappy

| Amaliamalia a răspuns:

Nu-i fa nimic, daca nu te lasa pe usa, sari pe geamwinking

| yekto a răspuns:

Nu vreau sa repet toate cele referitoare la grija pentru tine. sunt f adevarate si ar tb sa le iei in considerare.
eu as incerca sa negociez si sa mami castig o jumm de ora poate chiar o ora. poate cu o nota mai buna sau cu alte chestii care stii ca sunt importante pentru ei. in felul acesta ai sa castigi si increderea lor si iti va fi mai usor in viitor.
la moment, stai in casa (ca tot esti pedepsita) ca sa nu iti inrautatesti situatia si profita de ocazie pentru a petrece ceva timp cu ei (nu in fata tv-lui )si stai si tu de vorba cu mama/ bunica (daca se poate) ca de la sora mai mica la sora mai mare.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Aşa sunt majoritatea părinţilor. Nu eşti singura fată care se confruntă cu astfel de probleme. Cel mai probabil, ei încearcă să aibă grijă de tine şi să te protejeze deoarece în lumea aceasta există multe persoane rele la tot pasul, care nu îţi vor vrea niciodată binele. Ei se gândesc să nu faci ceva cu prietenul tău, înţelegi ce vreau să spun. În privinţa bunicii tale, cred că realizează ce greşeală a făcut şi nu vrea ca nepoata ei să o repete. Totul e spre binele tău chiar dacă aparent nu îţi comod situaţia.

Pa-pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gandirea de rahat e a ta nu a lor.
Foarte bine iti fac, se vede ca nu ai niciun pic de respect pentru cuvantul lor.

| Dlkee explică (pentru suntserios):

Ba am, pentru ca mi-a zis sa nu ies afara, si n-am iesit :p. puteam sa plec la gagicamiu sa ma mut la el, dar am zis sa nu ii mai supar pe ai mei :p

| suntserios a răspuns (pentru Dlkee):

Ai respect pe dracu, daca ti au zis ora 9 tu ai venit la 11, doar asa sa fii sfidatoare. du te si te muta cu "gagicu" cand iti da ala papucii te intorci cu coada intre picioare la maicata.

| Dlkee explică (pentru suntserios):

E vara tatiiiiiii! Doar no sa intru la 9 in casa sa ma bag la somn la 10 ca, gainilewinking

| suntserios a răspuns (pentru Dlkee):

Asa si ce daca e vara. Daca parintii ti au spus sa vii la 9 acasa, veneai la 9 sau discutai cu ei, in schimb ai adoptat o atitudinea sfidatoare fata de sfaturile lor si zici ca tot ei au atitudinea de ****.

ia fugi tu frumos de acasa, sa nu mai aiba cine sa iti faca de mancare, cine sa iti dea bani sa ii cheltui cu gacicu, sa nu imi mai cumpere nimeni haine, sa nu te mai intretina de acasa si apoi revoltate, copil razgaiat ce esti

| Dlkee explică (pentru suntserios):

Hehe, ca sa stii si tu, gagicamiu imi ia mai multe haine decat imi ia mama. el imi da bani, el imi ia tigari... :p.

| suntserios a răspuns (pentru Dlkee):

Bv, ai viitorul asigurat, ii faci un plod la 16 ani si e obligat sa te intretina toata viata.

| Dlkee explică (pentru suntserios):

Se numeste copil boule, nu 'plod'!winking Si nu e obligat de nimeni sa ma intretinawinking

| IAmTheLegendary a răspuns (pentru Dlkee):

Hopa.Fumez la 16 ani? Pai bine, abia ai invatat banii la scoala si incepi sa ``fumezi,,? Dragut-o ai de invatat de la cei mai mari! Ei stiu ce sa faca si de ce sa faca!

Asculta-ti parinti! Ei te invata de bine!

| Dlkee explică (pentru IAmTheLegendary):

Bine bine.wave

| IAmTheLegendary a răspuns (pentru Dlkee):

Serios.Asa e! Ei te-au nascut sa te iubeasca, si sa te invete de bine! Ai incerdere in mine! Dovedeste-le ca esti buna, si ii iubesti! Incearca o zi doua si o sa reusesti din nou atentia! Sau sa iesi in oras

| Fatamuntilor a răspuns:

Aio varsta foarte,, periculasa''' si mai esti si fata.Parintii tai sunt ingrijorati pentru tine.Si e normal pentru orice painte cu capul pe umeri.
E normal sa respecti un program atata timp cat faci parte din familie, si te afli in grija lor.
Parintii tai il cunosc pe prietenul tau?
Mie ora 9 mi se pare o ora rezonabila, iar pedeapsa mi se pare corecta.
Ce poti face? Stabiliti de comun acord un program de venit acasa, pe care ar fi bine sa-l respecti.Dar pentru asta ar trebui sa fi de ajutor in casa, ca esti destul de mare.

| Dlkee explică (pentru Fatamuntilor):

Da il cunos, daaaaaaaa la 9 ti se pare rezonabil? Pai si copii aia de 3-4 ani stau pana la 12 in fata blocului, ca e cald.oh go on

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Majoritatea adolescenţilor se răzvrătesc într-o măsură mai mică sau mai mare împotriva autorităţii părinteşti. De aceea, cred că nu ţ-i se întâmplă ceva ieşit din comun. Cred că simpla conştientizare a acestui fapt te poate ajutaîntr-o oarecare măsură. În plus, gândeşte-te: ai dovezi că ai tăi te iubesc şi ţin la tine? Dacă au grijă de tine, vorbesc cu tine, chiar se interesează unde te afli, astea sunt dovezi că ţin la tine. Atunci, chiar dacă ţ-i se par câteodată deplasate sau exagerate, fii sigură că regulile stabilite de părinţi sunt o dovadă că te iubesc şi nu le eşti indiferentă.
Cele bune!

| IAmTheLegendary a răspuns:

Probabil tatalui tau ii este frica ca faci prostii cu iubitu.De multe ori asa se intampla altii

| andrw1929 a răspuns:

Tatal tau are o parere buna si iti doreste binele tu estia cea cu o parere gresita.

| ONElena11 a răspuns:

Ar trebui sa ii faci sa aiba incredere in tine

| Anablondyi a răspuns:

Bunicii tale ii e frica sa nu patesti ce a patit ea.tu razi, zici ca nu se poate asa ceva ca tu esti atenta dar chestiile daca e sa se intample se intampla.ma rog revenind la parintii tai.eu zic sa vorbesti cu unul dintre parintii tai cu care esti mai apropiata sa stabiliti puncte de lupta comune.adica sa nu fie suspiciuni vii acasa la 10 pentru ca e vara si se intuneca mai tarziu. iarna vezi tu cat te lasa.e bine ca nu te lasa foarte mult dar macar asa cat stau si prietenii tai sa stai si tu.iar apoi ii spui ca va veni prietenul tau dupa tine si te va aduce acasa de fiecare data cand mergeti afara. Acuma iti dau un pont: mai stai o zi in casa 2 ca sa pari fata cuminte sa iti zica ei" fata da tu nu mergi afara?"laughing)) sa stii ca tine.bafta!

| Buburuzăăăă a răspuns:

Tatal tau nu are gandire de rahat. Eu cred ca-ti doreste tot binele. Poate se Gandesc si ei sa nu patesti ceva. Nu trebuie sa faci nimic in privinta asta. Asculta-i, fa treaba, vino la ora care ti se spune iar dupa aia o sa vada ca ii asculti si te vor lasa mai mult. Nu conteaza daca ai 16 ani altii saracii nici la 20 nu-i lasa ca sunt batuti. Asa ca multumeste-tewinking Funda?

| Dlkee explică (pentru Buburuzăăăă):

Haha. Nu am ce sa patesc din moment ce sunt cu el. Si. nici de ce sa le multumesc. Pentru ca fetele de varsta mea, pleaca cu iubitii lor, in club. etc. si eu? eu P#ula!