| anonim_4396 a întrebat:

straight face
Nu stiu ce sa mai fac, mama tipa mereu la mine straight face.
Nu exista zi in care sa nu tipe putin la mine straight face. Pur si simplu tipa la mine de la niste prostii straight face, ca de exemplu stateam la pc si ascultam muzica, masina de spalat mergea [ e langa camera mea ] si mama m-a strigat, siii n`am auzit si dupa a venit in camera la mine si a inceput sa tipe ca de ce nu aud, da ce fac? da de ce si cum, ca sunt surda, ca aud doar ce vreau eu si altee chestii.
Azi la telefon la fel straight face, nu stie sa se abtina, pur si simplu` TIPAAA INCONTINUU straight face. Parca i`ar face placere sa tot tipe la mine. Si cand tipa ma enerveaza si incep sa comentez si eulaughing) si se enerveaza mai tare straight face dar nu ma pot abtine cand stiu ca se URLA degeaba straight face. Azi n`am raspuns la telefon ca faceam baie, si am sunat`o imediat ce am terminat si a mi-a raspuns " da UNDE ITI TII TELEFONUL ALA?" si a inceput sa se rasteasca, nici n`am apucat sa-i zic. si dupa cand vreau sa ii zic ...imi inchide telefonul in nas.
CE SA FAC? M`AM SATURAT DE comportamentul ei.

10 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Da e naspa dar stii tu: Buni rai sunt parintii nostri si trebuie sa-i respectam! Totusi incearca sa vb cu ea ai incercat asta? Sai explici ca asta nu e un motiv sa tipe la tine iar tu promite-i ca te schimbi in comportament ca o sa o asculti...si sunt sigur ca fiecare va lasa cate putin si va veti intelege! Multa bafta!

| Wehrmacht a răspuns:

Si eu la fel.Eram la baie si am auzit telu ca suna.Ce dracu' era sa fac? sa ma ridic de pe tron in mijlocul procesului sa ma duc la telefon? Si la mine tipa aiure asi degeaba.Mai ales sa invat la mate.Ea crede ca daca tipa la mine invat mai bine.E, lasa sa mai tipe ea odata sa vezi ce bag eu cu prima ocazie.Si mai sunt ogroaza de probleme.Ce imi place mie nu ii place ei si invers.Nu vrea sa inteleaga nimic, face si ma pune sa fac doar ce vrea ea.Ce dracu' crede ca sunt eu? Ca nu invat, ca nu stiu nimic, ca n-are cu cine sa se mandreasca...Imi spune ca nu stiu ceva dar habar n-are daca e asa sau nu e.La mate imi arata tot felul de chestii care cica m-ar ajuta dar carema incurca mai tare si dupa aia tipa la mine ca ii spun ca nu inteleg.Nu am crezut ca o sa spnu asta vreodata dar vreau sa dau teza aia la mate mai repede ca sa nu ma mai chinuie cu mate atat.

| zuzyzuly a răspuns:

Mai βuββlε, stiu ca ti-e greu, dar incearca sa-ti ti gura si sa zici da mama; asa mama... si poate mai incolo cand se calmeaza si nu mai crede ca tu faci TOATE chestiile astea intentionat o sa puteti discuta si voi ca oamenii si o sa-i pui problema asta. Acum nu stiu sa-ti explic detaliat ce sa-i zici ca nu cunosc prea bine cazul. Dar ea probabil crede ca tu n-o apreciezi si te revolti prin aceste mici scaparii sau hai sa le zic detalii.

Vezi si tu ce faci si sa-mi spui si mie daca ai rezolvat.

| janynefeaver a răspuns:

Dintotdeauna a existat acest conflict intre generatii, intre copii si parinti. Parintii au uitat cum este sa fii adolescent si sunt prea stresati cu grijile de zi de zi, in timp ce adolescentii considera ca li se cuvine totul fara sa faca nimic. Este total gresit. Intre copii si parinti trebuie sa existe cat mai multa comunicare. Stiu ca iti este greu ca mama ta tipa la tine, dar incearca sa o intelegi. Nu este deloc usor sa mergi la un serviciu stresant, sa te ocupi de casa si de copii, asa ca nu mai are rabdare. Dar o poti ajuta si tu. Poti da cu aspiratorul sau cu matura prin casa, sa stergi praful, sa iti pui singura hainele la spalat in masina de spalat si o poti ajuta chiar si la bucatarie. Atunci cand tipa, o lasi sa tipe fara sa comentezi nimic, iar cand se linisteste vorbeste cu ea. Spune-i ca te deranjeaza ca tipa, ca nu ai auzit-o cand striga la tine sau etc, dar vorbeste cu ea, spune-i ce simti. Iar cea mai mare greseala pe care o poti face este sa fii indiferenta. Facand acest lucru, vei inrautati relatia dintre voi doua, ii vei rani sentimentele mamei tale si iti vei face si tie rau. Comunicarea este totul. Vorbiti cat mai mult si se vor rezolva toate problemele. Succes

| guzanu92 a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie in care esti tu. Pur si simplu nu o lua in seama cand urla la tine. De obicei mamele au chef de cearta, mai tot timpul deci daca ii raspunzi si comentezi mai mult ii faci pe plac.Nu te lua dupa altii "Intelege-o si tu, pune-te in locul ei."; nu! Trebuie sa te faci si tu respectata, cu cat mai devreme cu atat mai bine! Ce rost are sa ma straduiesc sa o inteleg daca ea nu se deranjeaza macar sa ma inteleaga? Fii indiferenta, e cea mai buna arma!winking

| persseuss a răspuns:

Primul lucru ar fi sa incerci sa te pui si in pielea ei, si pentru ea cred ca e greu, sa fii parinte nu e asa de usor.al 2lea ar putea sa fie varsta, al3lea hormonii(ai ei-aici iti recomand sa vb cu tatal tauhee hee )...
ai putea sa te muti si sa stai linistita happy dac nu poti, atunci lasa de la tine pana cand ai sa poti face asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pa langa preocuparile tale de adolescent, mai sunt si altele pe care trebuie sa le inveti si sa te obisnuiesti cu ele.si care iti vor folosi in viata.de pilda ajutorul de care mama ta are nevoie, si are nevoie mereu, fiindca de aia are fata.de asemenea,e bine sa te preocupe muzica si sa-ti placa,dar trebuie sa inveti sa faci curat, sa ajuti la bucatarie, sa faci piata.nu sa traiesti ca o parazita.telefoanele pe care vi le cumparam noi parintii si pe care vi le incarcam,trebuie sa foloseasca pentru a vorbi,scurt,strictul necesar,nu sa palavragiti voi intre voi cu orele, chestii banale. aveti messengerul, va puteti intalni afara.este enervant sa ai telefon, si sa nu te pot suna din piata sa te intreb daca mai sunt cartofi sau ceapa sau paine.ca nu le poti sti chiar pe toate. poate am bagaj greu, si am nevoie de ajutor.te sun si ori suna ocupat ori nu -l auzi.iar eu ca parinte ma intreb; la ce ti-am luat telefon? asa doar sa cheltui cu el? mai bine fara.deci noi parintii avem si alte asteptari de la voi progeniturile.nu sa mancati,sa va schimbati de toale, sa ascultati muzica, si sa palavrigiti toata ziua pe mobil si la comp.

| Чернобыль a răspuns:

Ma-ta e a dracu'!
Nu ii raspunde la tipete!

| emignon a răspuns:

Vă pomeniți ca nu are cu cine să se certe. De la un timp incolo, majoritatea ființelor vii dar mai ales femeile, găsesc un motiv de ceartă unde nu e de fapt. Poate ajută să-i puneți un pic de muzică de care-i place în receptor când observați că începe cu cazurile.
Mult succes!

| florinmonik a răspuns:

Parerea mea ai doua variante zi ca ea si fa ca tine k nu te doare gura sa sp k ea si a doua varianta du-te si fa ti viata si lasa o sa tipe sa vedem daca mai are la cine dar asta numai daca esti majora daca nu esti lasa o sa tipe cat o sa poata