| anonim_4396 a întrebat:

Buna oameni, am si eu o problema.sunt cu un baiat de ceva ani.tin la el, dar cred ca m-am obisnuit doar cu el.ne-am si despartit si certat de foarte multe ori.totusi tinem unul la altul.
El ma iubeste mai mult decat il iubesc eu pe el, asa cred.Am fost despartiti 1 an si ceva timp in care am incercat sa imi fac alta relatie.nu prea mi-a iesit.nu gaseam pe nimeni pe placul meu,si atunci cand am intalnit pe cineva care sa-mi placa s-a dovedit ca persoana respectiva sa vrea doar sa profite de mine si atat. Apoi am hotarat sa ma impac cu el inapoi(cu ex-ul) din mai multe motive(ma rodeau amintirile frumoase),mai ales de dor.
Mai este o problema, familia mea nu prea e de acord cu el, pentru ca nu are o situatie financiara buna.Totusi l-au acceptat cat de cat, s-au gandit ca eu o sa deschid ochii ca nu e de mine.
Eu nu ii suport familia deloc! mi se par niste.amarati.nu au educatie absolut deloc! si locuiesc in niste conditii cam proaste. fata de mine, care sunt cu muult mai sus de el(trebuie sa recunosc). nici nu stiu ce am vazut la el! eram mai mica cand ne-am imprietenit ce-i drept, si poate nu eram matura ca acum.cu ajutorul lui am avut mereu prieteni, prietenii lui sunt si ai mei.am putut sa ies mereu pentru ca am avut cu cine. daca eram despartiti eram singura cuc! nu aveam pe nimeni! plangeam mereu(Mentionez si faptul ca stau la tara.si este cam greu sa ajung in fiecare zi in oras-plus ca aici nu am prieteni decat prin intermediul lui,pentru ca nu am stat dintotdeauna aici).
Nu stiu ce sa fac,problema este ca nu prea ma vad maritata cu el! ma gandesc ca trec anii,si mi-i irosesc asa.dar alta problema este ca nici fara el nu ma mai vad, m-am obisnuit atat de tare cu el! tin la el, dar nu cred ca il iubesc! Si plus ca m-ar durea daca l-as vedea cu alta..nu stiu ce sa mai fac.l-as lasa dar stiu ca imi va fi foarte greu singura fara el,nu o sa ma pot obisnui.
As vrea sa am alta viata,sa fiu altfel,sa am multi prieteni,sa ies mereu, sa rad mereu.el este foarte gelos ma controleaza mereu, vrea sa ies doar cu el.se supara la orice.
Ma gandeam foarte serios la anul sa ma mut inapoi in orasul meu, de unde am si venit. poate asa voi uita de el, si voi incepe o alta viata.nu stiu ce sa fac? Ajutor dati-mi un sfat!

Răspuns Câştigător
| Iulian636 a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti raspund dar cel mai bine este sa-ti asculti inima si sa vezi ceti spune, sincer atat pot sa-ti spun ASCULTA-TI INIMA si vezi ce-ti spune, BFT!

| Esmeraldaa a răspuns (pentru Iulian636):

Va multumesc pentru sfaturi! cum fac sa dau si eu fundite, ceva pe aici? habar nu am, sunt foarte noua pe aici.

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ti-ai dat singura raspunsul, vrei doar sa-ti confirme altcineva. It is time to leave the past behind...

| pisoias a răspuns:

Ceea ce simti tu pentru el e orice dar numai dragoste nu.Te consideri "mai sus ca el" doar pentru ca ai o situatie materiala mai buna.Dar daca te-ai marita cu un miliardar si dupa nunta ar da faliment ce-ai face ai divorta? Mai bine lasa-l si cauta pe cineva pe placul tau.

| sabin89 a răspuns:

Sa zicem ca te vei marita pana la urma. Nu cu el, ci cu un altul care iti va fi pe plac. Tot asa vei vrea, sa iesi mereu, sa razi mereu? Daca da, nu prea iti vad un viitor stralucit. Pentru ca aproape sigur vei zambi si altora, mai mult decat trebuie si problemele conjugale nu vor intarzia sa apara. Mai gandeste-te.

| Esmeraldaa a răspuns (pentru sabin89):

Eu nu vad ceva rau in a rade, sau a iesi..ma refer aici a iesi din casa, la o plimbare, in natura, la un film.nu a iesi la agatat, sau in cluburi.ma refeream sa am pofta aia de viata, sa fiu vesela mereu.mersi oricum pentru raspuns!

| Vix999 a răspuns:

Bun, obisnuita e cel mai prost motiv de a sta langa cineva! Am si lucruri bune de zis dar si mai putin bune si sper sa le primesti constructiv pe toate :
1. Iti poti face prieteni, nu ii ai pentru ca nu vrei. Nu da vina pe el pentru lipsa prietenilor.
2. Cu ce esti tu mai presus decat el? Banii sunt ai tai? Sunt facuti de tine? Presupun ca sunt de la parinti. Tu poti fi mai presus doar prin cultura, comportament si alte chestii fundamentale. Dar nici asa nu e ok sa ai aceasta atitudine la adresa unui om.
3. Trebuie sa ai curaj si sa faci ce e corect. Nu e ok sa tii pe cineva langa tine doar pentru ca pe tine te sperie lumea de afarawinking Daca nu iei acum atitudine vei avea o viata foarte nefericita.
4.Eu nu vad nici un dram de maturitate in tine sincera sa fiu, dupa felul in care relatezi roblema. Te legi de niste chestii foarte superficiale, iti dai cat de cat seama ca e o problema dar nu vrei sa faci nimic ca sa iesi din ea, judeci foarte usor oamenii si ii dispretuiesti s.a.m.d
5.Nu este ok sa judeci oamenii dupa avutiile materiale. Daca parintii lui nu au putut sa-i ofere bani multi, nu inseamna ca el nu poate face ceva bun cu viata luiwinking
6. Daca nu te simti adaptata acolo unde esti poate intr-adevar solutia ar fi sa te intorci acasa. Trebuie sa stai acolo unde ti-e bine.
7.Ai avut curajul sa te desparti de el un an si ceva, sunt sigura ca vei gasi forta necesara din nouwinking

Curaj, capul sus si infrunta lumea. Tot va trebui sa scoti capul in lume la un moment dat, de ce nu acum?

| Cleopa a răspuns:

Te controleaza mereu? atunci cel mai bun sfat din partea mea e sa-l dai naibii! o sa-ti fie bine si fara el! asculta-ma pe mine caci am trecut si eu prin asa ceva. nu ai prieteni? pai de ce? n u stii sa socializezi cu oamenii sau care e problema? e foarte simplu sa iti faci prieteni, tebuie doar sa faci pasul de a intra intr-o conversatie cu ceilalti. poate ca te-ai obisnuit cu el, poate ca il mai iubesti, dar orice invat are si dezvat. lasa-l pe el in plata sa cu posesivitatea lui ( ii urasc pe astia posesivi) si tu vede-ti de viata ta si fara el. o sa te dezobisnuiesti, o sa gasesti pe altcineva si totul va fi bine.