| popalexandra1234 a întrebat:

Povestea este lunga si apreciez daca veti citi totul.Totul a inceput acum cativa, 2 ani. Am plecat cu o prietena intr-o plimbare si am ajuns intr-un sat,la o gramada km de casa.Mi-a placut mult acolo din prima clipa si de atunci merg foarte des acolo,desi studiez la oras,si imi place in oras, in locul acela e ceva special.Doar ca anul asta m-am imprietenit foarte bine cu niste persoane de acolo, si sunt indragostita de cineva si de vopii sai.Mereu cand merg acolo ma regasesc,si ma simt altcineva,sunt mai vesela,mai optimista,mai prietenoasa, mai FERICITA.Nu pot explica exact,dar iubesc tot de acolo,toate persoanele, chiar si o floare de acolo e mai valoroasa pentruvmine decat una de la mine din oras.Cineva chiar mi-a spus ca acel loc nu e perfect,dar in ochii mei e. Intrebarea mea este : ( Eu vreau o cariera,sa ajung cineva,sa vad lumea dar simt ca oriunde in lume as merge, acolo vreau sa ma intorc ) Ce sfaturi mi-ati da? Sa imi ascult mintea si sa stau la oras,sa imi fac cariera si sa ajung sus sau sa imi ascult inima si sa merg acolo, desi familia si prietenii mei m-ar judeca si m-ar considera o nebuna si oarecum o mare ratata. Simt ca acolo e locul meu dar totusi e destul de greu sa fiu acolo. Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| adeluna a răspuns:

Ce om frumos esti tu, Alexandra, si ce frumos ca inca poti sa auzi atat de clar de vocea inimii tale. Ai citit "Steaua fara nume" - Mihail Sebastian. Daca nu, citeste neaparat.
Gasesc minunat ca nu vrei sa te lasi purtata de lucrurile materiale si, deci superficiale si trecatoare.
Insa e posibil si ca imaginea idilica pe care o ai tu sa fie doar una de suprafata. Sau poate pur si simplu acolo e sufletul tau acasa. Pe de alta parte lumea e un loc atat de mare si pe alocuri fabulos, iar sufletul nostru nu sta locului si tot creste si schimba, incat calatorind e posibil sa descoperi un alt coltisor de lume in care inima ta, intre timp imbogatita si mai dezvoltata, sa constate ca se simte si mai bine.
Cred ca ti-ai dat deja singura raspunsul: "Eu vreau o cariera, sa ajung cineva, sa vad lumea dar simt ca oriunde in lume as merge, acolo vreau sa ma intorc "
Fa exact asta. Invata, calatoreste, descopera. Ai deja ceea ce multi nu au si unii cauta toata viata: un punct de stabilitate, o radacina incat sa nu-i ia tumultul vietii pe sus. Cred ca ai deja planul B - intorsul acolo. Ocupa-te mai intai de planul A, bucura-te de, treieste-l din plin. Ia-ti zborul cu incredere, ai unde sa atereizeri daca intre timp nu gasesti un cuib mai frumos!

| popalexandra1234 explică (pentru adeluna):

Itiultumesc din tot sufletul pentru cuvintele tale.Mi-ai inseninat ziua si mi-ai aratat ca raspunsul il pot afla doar de la mine.Sunt complimentata deseori, dar faptul ca mi-ai spus ca sunt un om frumos este cel mai frumos complimemt pe care l-am primit.O sa citesc ceea ce mi-ai recomandat si, prin cuvintele tale, ai dovedit ca esti un om la fel de frumos, sau chiar mai frumos.Chiar m-ai motivat si sper, ascultandu-mi inima, sa imi gasesc drumul si locul in care sa fiu fericita.Iti doresc tot binele din lume, sanatate, iubire si FERICIRE.

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ocupa-te de cariera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,satul e frunos, e ceva natural cu tot ce e acoo, cu oamnii simpli si lucruri banale.Toti avem (sau majoritatea din noi)un loc in care sa ne regasim,sa tragem cand dorim sa ne incarcam bateriile. Sfatul meu este sa mergi unde ai hotarat,sa-ti faci o cariera,dar,cand simti nevoia sa te intorci acolo, sa te intorci. Viata nu e asa usoara, trebuie sa avem ceva de lucru, ne trebuie bani sa ne platim facturile etc. Mergi si fa-ti cariera si cand simti nevoia, vii sa-ti incarci bateriile. Cineva de aici a raspuns ca satul va deveni banal.Asa este.tu vezi acum doar frumusetea in natura, ceva ici colo, frumusetea si la oameni.dar nu stii ca si in oamenii de acolo exista si rautate.E chestie de timp sa descoperi si partea rea a locului care acum e pentru tine ca un colt de rai. E mai bine sa vii doar cand simti nevoia si sa te bucuri atunci din plin.

| popalexandra1234 explică (pentru anonim_4396):

Poate asa este dar m-ar durea sufletul sa urmez cariera pentru ca uneori suntem atat de prinsi de bani incat uitam de lucrurile importante.

| DanielPH a răspuns:

Acela este doar un loc, care cu anii se schimba, daca sa zicem te muti acolo iar peste cativa ani iti schimbi parerea si satul devine banal, ce faci?
Mai bine ocupate de cariera si mergi acolo doar in vacante.
Dar cel mai bine ar fi sa intrebi un prieten/a apropiat/a care te cunoaste la perfectie.
Bafta!

| pufuletziii a răspuns:

Ocupa-te de cariera, sa ai un job stabil si o intretinere. Acolo poti merge in vacanta! Sa te regasesti acolo un timp, nu trebuie sa renunti la nici o variantahappy

| Kittylover2011 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun. Daca tu te simti bine la sat ar trebui sa stai acolo, vei castiga prietenii multi si vei deveni o persoana cu totul diferita, dar dezavantajele sunt urmatoarele:nu o sa ai atatea conditii ca la oras.

| popalexandra1234 explică (pentru Kittylover2011):

Nu sunt genul de persoana care vreau conditii uau.Ce simt pentru locul ala ma face sa dorm chiar si intr-un clrt toata viata