| andreeaaa1 a întrebat:

Prietena mea "cea mai buna" mi-a dovedit astazi ca nu este asa cum credeam eu.Este o fata Duduta si de la un timp a inceput sa stea numai cu ea si pe mine nici macar nu ma baga in seama.Se duc dupa o centrala de curent cu mai multi(cativa rromi, iubitul ei si un baiat). Eu nu ma duc acolo deoarece:
1.nu am ce invata de acolo
2.nu ma lasa parintii
3.nu ma duc de buna voie
Cand o sa intre pe mess oare sa-i spun ca de acum incolo sa stea numai cu duduta si toti ceilalti sau sa iert? Eu nu stiu daca sa iert ca si vara trecuta a facut la fel si am iertat-o odata da nu ma mai lasa sufletul.Cu toate ca vreau sa fim ca inainte, dar mi-e teama sa nu faca la fel.
Ajutati-ma va rog!
Fundita

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Uite, mereu vei avea de ales dintre bine si rau.Numai in ziua de azi prea multi jegosi au sufletele parfumate si nu e usor sa faci o alegere corecta.Parintii tai sunt niste oameni exceptionali daca iti supravegheaza cu atentie educatia si nu te lasa sa te pierzi si tu in mare de nomename-uri machiate strident si cu fustele pana la cur. Uneori trebuie sa te indepartezi de oameni pentru ca nu mai ai interese comune. Ea va alege o alta cale mai devreme sau mai tarziu. Tu nu ai cum sa o salvezi.Pentru ca nu vrea sa fie salvata.In general sufletele bune sunt slabe si sunt atrase usor de cele perverse si parsive. Urmeaza-ti calea ta si fa-ti alti prieteni

20 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

O relatie de prietenie nu presupune exclusivitate, adica nu poate sa fie numai cu tine prietena. pe de alta parte, mie anturajul ala nu imi suna a bine. cunosc persoane care au parasit prieteni de ani de zile pentru ca respectivii prieteni o luasera pe cai gresite si nu mai avea niciun rost sa stea cu ei cand ei faceau ce faceau si efectiv deveneau niste legume daca ma intelegi. ai putea sa ii spui frumos ca ti-ar placea sa mai petreaca si cu tine ceva timp si sa incerce sa nu isi uite vechii si adevaratii prieteni pentru ca atunci cand ii va fi mai greu tot la voi va apela, nu la aia din spatele centralei happy

| simf a răspuns:

Faptul ca nu-ti place ce se intampla acolo e o dovada ca nu aveti prea multe in comun. Nu ai nici pentru ce sa o ierti - ea e asa cum e, faptul ca tu esti altfel nu e vina/meritul niciuneia din voi. Nu-i spune nimic, lasa lucruriel sa curga de la sine si obisnuieste-te cu ideea ca nu sunteti nici macar asemanatoare. Daca pe ea nu o atrag calitatile tale inseamna ca de altceva are nevoie. Vei gasi, fii sigura, pe cineva care sa aprecieze ceea ce esti.

| M.madallina a răspuns:

Bine faci, nu te duce cu ei, cine site ce fac ei acolo...eu cred ca ar fi bine sa gasesti alti prieteni care sa fie adevarati.

| CreepyCrow a răspuns:

Discuta cu ea si intreab-otonguee cine preferi ca prietena? pe mine sau pe duduta?
si daca raspunde duduta, ii spui bye, si daca spune ca te alege pe tine, mai urmareste-o putin ca sa vezi daca nu se duce tot cu aia, poate te-a ales pe tine ca sa zica asa, sa va aiba pe amandoua.

| Loredana_4793 a răspuns:

Nu te supara dar din poza pari micuta. Daca asa zisa ta prietena e de varsta cu tine, mi se pare ciudat sa aiba "iubit"la varsta asta.Asa acum sa trecem la pb tabig grin

Deci, eu nu cred ca iti e prietena, o prietena adevarata nu te abandoneaza niciodata, te sustine mereu in tot ce vrei sa faci.Nu te duce dupa ea, ca nu se stie ce ii poate capusoruhappy. Daca tu crezi ca nu ai ce invata de la ea, las. o, nu o mai crede cea mai buna prietena, ca nu iti este.Asculta-ti parintii ca ei stiu ce spun. Daca ti-a mai facut asa o data nu cred ca mai merita si o alta sansa, pentru ca asa iti va face mereu. Apropiete de o alta fata, o colega de clasa.Indeparteaza.te de aceasta prietenie in care crezi numai tu. Ea niciodata nu va mai fi la fel, oricat de mult ai spera tu. Ea a ales alt anturaj in care tu nu apari in peisaj. O prietena adevarata niciodata nu iti intoarce spatele, tine minte astawinking. Cu toate ca vei suferi putin la inceput, dar cu timpul iti vei da seama ca ai luat decizia corecta. Apropiete de alta fata, mai linistita, de la care ai ce invata si ea are ce invata de la tinewinking.

Sper sa iti fi fost de ajutor.Mult succes. pupkiss

| andreeaaa1 explică:

Byenkutza nu am nimic impotriva si nu sunt geloasa da sa-si faca prieteni buni nu ca ei...

| andreeaaa1 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri daca as fi putut vas fi dat la toti fundita

| Username6 a răspuns:

Daca face asta inseamna ca nu iti este si nu ti-a fost nicioadata o prietena adevarata.eu zic ca cel mai bine e sa o lasi in pace, sa vorbesti cu ea, dar nu mai mult de ''buna'' si ''ce mai faci'', doar mai ai si alti prieteni nu doar pe ea.prietenii se mai schimba ce sti, decat cei care tiau fost prieteni cu adevarat vor ramane mereu langa tinehappy

| hippiemuslim a răspuns:

Heh, ce ai zice daca nu ai mai face diferenta intre "rromi" si "un baiat".
Cat despre prietena ta, nu am eu prea multi prieteni, dar in general asa functioneaza: Daca cineva iti este prieten, inseamna ca tine la tine si ii pasa de ce faci azi, saptamana asta, luna asta (cu cat e mai scurta durata cu atat e un prieten mai bun). Incearca sa nu mai vorbesti cu ea si asteapta sa vezi cat timp ii ia ei sa te salute. Daca te saluta, nu ii propune sa iesiti impreuna, asteapta sa vezi cat timp dureaza sa se gandeasca ea la asta. Daca trece mai mult de o luna, e destul de clar pentru mine thinking

| PeAcE a răspuns:

Hh... mie una mi se pare ca esti un pic geloasa. Eu una consider ca ea este libera, ca si tine sa-si faca alti prieteni asa ca nu inteleg pentru ce ar trebui sa o ierti. Nu stiu cati ani aveti dar o sa descoperi peste ceva timp ca si tu o sa iti faci alti prieteni si alte prietene asa ca incearca sa treci peste si sa petreceti mai mult timp impreuna in timpul in care ea nu sta cu ceilalti prieteni a-i sai.

kiss

| Cristary a răspuns:

Eu zic sa o inchei cu ea. "Cea mai buna prietena" a ta, nu se poate numi prietena, din moment ce vara te paraseste pentru alta. Plus ca nu ai ce invata de la ea, daca sta cu rromii si cu toti huliganii.
Nu mai avea de-a face cu ea, caci poti fi in pericol cu copiii aia. Cum adica sa se duca la centrala de curent? Ce sa faca acolo? Cand aveti atatea activitati frumoase pe care le puteti practica la varsta voastra. Nu, sub nicio forma n-ar trebui sa te mai inalnesti cu acestia.
Iti pot face rau, te pot pacali, tu fiind un copil, copil inocent si naiv (ceea ce e normal), asa ca sfatul meu, Nu, nu sfat, mai mult, sugestie sau cum vrei s-o iei. Ordin? laughing
Nu, deci nu mai sta cu ei. Poti face si alte lucruri, si sunt sigura ca iti vei gasi alti prieteni. Bafta! Si gandeste-te la ceea ce ti-am spus! happy

| loud! a răspuns:

1)Inseamna ca nu iti este o asa buna prietena!
2)Nu te merita ca prietena!
Eu cred ca ar trebiu sa rupi prietenia cu ea dar nu si amicitia(daca intelegi ce vreau sa spun)adica poti vb cu ea dar sa nu te confesezi in fata ei, si daca ea umbla cu un grup de oameni care tie iti indisplac e ok nu trebiue sa mergi dupa ea! Laso isi va da seama ca a gresit. Cauta pe altcineva care va cauta prietenia ta si va dori sasi petreaca timp cu tine
(scuze daca am gresit gramatical nu de la pc-ul meu raspund)

bafta! pupici:*

Răspuns utilizator avertizat
| ardillabicolor a răspuns:

Nu trebuie sa recurgi la extreme. Spune-i ce te deranjeaza si daca e chiar cea mai buna prietena a ta o sa inteleaga. Da-i spatiu. Daca sta si cu alti prieteni nu inseamna ca nu mai e prietena ta. Incearca sa faci cunostinta cu ceilalti prieteni ai ei si sa vezi ce e asa interesant la ei. Incearca sa intri in grup si sa le propui sa faceti si altceva daca nu vrei sa te duci dupa centrala de curent. Poate chiar o sa iti placa. Daca totusi nu vrei sa stai in compania celorlalti spune-i prietenei tale ca vrei mai mult timp in compania ei si atat. Succes :*

| alysefu a răspuns:

Eu zic sa nu o ierti deoarece va continua in modul acesta mai ales daca s-a imprietenit cu altii si se duc in tot feluri de locuri, incearca sa iti gasesti prieteni mai buni si sinceri :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iti vezi de viata ta in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A ierta nu inseamna doar a trece cu vederea peste, cum doresti tu sa faci. Cand spui ca "ierti", trebuie sa fii convins 100% a cui a fost vina si in ce masura stergi cu buretele sau inchizi bine "sertarul". Dupa ce ne povesteti, prietena ta si-a gasit alta ocupatie, alt anturaj. Aici intervine un lucru: se plictisea alaturi de tine, erati doar voi doua cand ieseati? Daca da, probabil doreste ceva nou si nu este destul de coapta la minte pentru a se orienta cum trebuie(pentru a scapa de un rau mic, trece catre unul aparent inexistent, dar destul de daunator).
Discuta cu ea si spune-i ca esti dispusa sa pui capat, ca asa nu se mai poate. Bineinteles, ia in considerare si o schimbare a ta: va gasiti amandoua alti prieteni care sa nu aiba legatura cu cei placuti prietenei tale.

| zooooza a răspuns:

Daca nu te lasa sufletul sa o ierti aunci sa nu o faci.
Gaseste-ti si tu alti prieteni si nu o mai baga in seama ni tu pe ea.
O sa vezi ca o sa vina la tine in genunchi sa o ierti.
Lasa-o in pace. Ea face ce vrea tu faci ce vrei.

| Runa100 a răspuns:

Andreea. stii ca si eu am trecut exact prin asa ceva cu prietenele male, fostele, cosmina si denisa. cosmina mereu era ca scociul pe denisa si pe mine nu ma bagau in seama. le-am iertat ni o data nu de 2 ori ci de 15 ori. dar anul asta le-am spus frumos ca daca ele asa vor sa fie (cu baietii, cu haine scurte si eta... )nau decat si pe mine sa nu ma bage in asa ceva. din cauza lor toata lumea credea ca sunt si eu asa. asa ca le-am spus ca mai vb dar nu vom mai fii prietene. asta e un fel de iarta dar treci peste. asta ar trebui sa faci si tu cu ea azi pe mess. dar mai bine ii spui asta pe viu ca s-ar putea sa inteleaga si ea mai bine si tie sa-ti vina cuvintele mai usor. stiu sitoatia si stiu ca ai vre sa ramaneti prietene dar cand o prietena nu te baga in seama si iese cu baietii e semn clar ca ai pirduto. daca isi schimba si hainele si comportamentul atunci 100% no mai poti salva. a plecat. imi pare rau.

| GirlOfDeath a răspuns:

Nu o ierta.Parerea mea.Si eu am asemena prietene si au facut asta o data, de doua ori da de trei ori deja gata.De aceea eu nici nu mai ies afara cu ele. Spune-i si vezi ce zice. Daca nu ii pasa de ce zici nici nu ti-a fost prietena. Daca te asculta si isi cere scuze poate mai merita o sansa.