Întrebare recomandată | Tmcn a întrebat:

Bună.
Prietenul meu insista de ceva vreme să îi cunoască pe ai mei. Eu îi cunoscusem pe ai lui la vreo două-trei luni de când eram împreună. Nu prea voiam să fac pasul acesta fiindca mereu aveam impresia că după ar deveni mai serios, noi ne certam, probabil o să ne mai certăm,dar ne împăcam mereu.
Acum tata a propus să mergem toți într-un oraș în care avea el treabă și mi-a zis să-l iau să îl cunoască mai bine (tata nu știa exact ce relație avem), și i-am zis, el a acceptat, după cum am zis mai sus că voia de mult să îl cunoască. Recent m-a sunat să afle ce impresie și-a făcut tata,dar nu mi-am dat cu părerea fiindcă nu am apucat să vorbesc cu tata,avea treabă, dar după mi-a zis că îi place de el și de ce nu i-am zis de noi.
Acum nu știu, nu prea mă simt în largul meu cu ideea că se cunosc, încă încerc să mă acomodez cu situația, nu sunt deloc obișnuită să le spun părinților de relațiile mele.
Deci întrebarea e dacă e ok că se cunosc având în vedere că eu sunt complet nesigură de situația asta?
Ofer fundă.

Răspuns Câştigător
| CristianGrigor1986 a răspuns:

Nu stiu exact de unde ai tracul asta in aceasta situatie. Exista cateva posibilitati si o sa le descriu in continuare.

1.Te simti cu musca pe caciula.Ai impresia ca ai tai nu-l vor accepta din diverse motive.Nu am spus ca nu-l accepta, ci ca tu ai aceasta impresie.Mai ales daca relatiile din familie sunt mai tensionate sau poate e ceva in neregula cu parintii lui si chiar daca ai tai il plac pe baiat o sa fie bai in momentul cand o sa-i cunoasca pe ai lui.Din moment ce a facut o impresie buna tatalui tau e putin probabil sa se intample asa, deci tine de tine sa-ti corectezi aceasta idee falsa si sa-ti formezi o imagine conform cu realitatea.
2.Esti nesigura pe relatie.Din cum te-ai exprimat, asta pare sa fie mai plauzibil. Faptul ca el ti-a cunoscut familia si tu pe-ai lui, a dus relatia la un nivel mai serios. Daca pana acuma - poate - erai cu capul in norisori de dragoste, realitatea te-a prins din urma si ai inceput sa-ti pui intrebari de genul 'oare el e alesul?','oare nu fac o greseala?' s.a.m.d Orice trezire la realitate e mai mult sau mai putin dura.Depinde de tine cum iti rezolvi intrebarile care tin de viitorul relatiei voastre.

Nu stiu exact cu care din cele probleme te confrunti(s-ar putea sa fie un pic din fiecare), dar daca stai stramb si judeci drept o sa te lamuresti singura.

14 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E mai bine sa vada parintii cu ce hahalera iesi ca sa stie ce masuri sa ia impotriva ta daca nu le e pe plac

| Tmcn explică (pentru besleaganicolaecosmin):

În primul rând, sunt majoră, cred că la vârsta asta sunt în stare să știu cu cine să ies. Tu trăiești în perioada comunistă, sau care e ideea cu părinții care iau măsuri? Nu e cam penibil?

| raluk27 a răspuns:

".dupa ar deveni mai serios". Pai si ce vrei? Sa se distreze si sa-si bata joc de tine?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru raluk27):

Da poate ea vrea sa isi bata joc de el, ce sa zic daca esti baiat neaparat trebuie sa iti bati joc de ea? La cratita cu tinee! laughing)

| raluk27 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Mai, papusel...hai, fuguta la sala ca se dezumfla muschiuletul. Steroizii ti-au cam afectat capacitatea de a distinge care era subiectul discutiei. Ti se pare ca am generalizat? In speta era vorba despre un EL. Iar tonul meu a fost ironic, in caz ca nu ai sesizat. Dar tu esti prea dulce si prea finwinking

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru raluk27):

Team lovit in orgoliu ala al tau de femeie fatala happy?

| balubarece a răspuns (pentru raluk27):

Cum ai patit tu? laughing)

| raluk27 a răspuns (pentru balubarece):

Nu, cum probabil au tendinta sa faca specimenele ca tinehappy

| raluk27 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Stai linistit, ca orgoliul meu e mult prea puternic ca sa fie lezat de remarca unui pachetel cu muschihappy

| Hαppiηеss a răspuns:

E absolut normal ca un cuplu sa isi cunoasca reciproc famiile in conditiile in care relatia merge pe drumul cel bun adica ambii parteneri intentioneaza sa aiba o relatie serioasa si de durata, ei bine in cazul tau daca spui ca te simti complet nesigura inseamna ca nu vezi un viitor alaturi de iubitul tau si te deranjeaza ca v-ati cunoscut parintii pentru ca in cazul unei despartiri te-ai simtii incomod de ce ar putea crede acestia...din moment ce deja i-ai cunoscut nu mai ai ce face lasi situatia asa si daca continui sa te simti incomod poti vorbii cu prietenul tau sa cadeti de un comun acord sa nu va mai implicati parinti in aceasta relatie. Bafta!

| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
E destul de normal sa te feresti, mai ales de parinti, cand vine vorba de relatii. Dar asta e o prostie! Ar trebui sa fim constienti, ca parintii sunt singurii din lume care ne vor doar binele.
E destul de aiurea sa te obisnuiesti.
Iti recomand sate uiti pe www.deacum.com, vei gasi sfaturi utile si vei putea discuta cu altii despre problema ta.
Eu zic sa te calmezi usor, asculta muzica putin, lasa-te dusa de val, sau pur si simplu stai tu singura si sfatuieste-te, impune-ti ca e bine.
Totusi, bucura-te ca ai tai n-au nimic cu acel baiat, ca puteti fi linistiti impreuna. Nu multa lume reuseste. Vei depasi momentul, e doar pe moment.
Daca te simti mai bine, discuta cu iubitul, desi nu stiu in ce masura te va putea ajuta.
Bafta!

| Daydream a răspuns:

Da e ok sa se cunoasca! Inseamna mult pentru tatal tau chiar daca nu ti-o spune(stiu din experienta) ca esti deschisa fata de el! Nu ai facut nimic gresit ba din contra! Sper sincer ca te-am ajutat!winking

| Black_Ics_1995 a răspuns:

Frate, eu unul nu va mai inteleg. Daca isi batea joc de tine-te plangeai, daca incearca sa fie serios-te plangi...

| Kalina23 a răspuns:

Mie mi se pare relatia ideala pentru ca daca ar fi sa afle din alte parti ar ''inflori'' putin situatia cu diverse inventii, deci cel mai bine e ca le-ai spus. Si daca le mai si place de el nu ai de ce sa-ti faci griji. Asa stii si tu ca e o relatie serioasa si stiu si parintii tai cu cine stai. Nu ai de ce sa fii nesigura