| LuizaVisanu a întrebat:

Putin mai devreme am fost cu cineva la un magazin. Eu am crezut ca am pus restul intr-un buzunar, dar cand am ajuns acasa nu am mai gasit niciun ban. Acum, banii sunt luati de la bunicii mei. Cand o sa vada unul ca lipsesc bani, o sa ma cheme si o sa ma intrebe unde sunt banii iar eu nu o sa stiu ce o sa le zic. Nu stiu, sa le spun adevarul si poate sa primesc o cearta/bataie sau sa mint? Chiar nu stiu ce sa fac.
Vreau raspuns urgent!

7 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Cel mai bine e sa le spui adevarul, nu are nici un rost sa minti deoarece vor afla oricum. Daca vor afla ca i-ai mintit, se vor supara si mai tare.
Asa ca, cel mai bine este sa spui adevarul. Da, probabil ca se vor supara ca ai pierdut banii si iti vor face o morala, insa incearca sa le explici calm ca nu a fost intentia ta sa ii pierzi. Cu siguranta le va trece si vor uita repede incidentul. Insa cel mai important, este sa fii sincera si sa-ti asumi acest incidentt, fie ca ai facut-o sau nu cu intentie. Oricui i se poate intampla sa piarda niste bani, dar nu cred ca ti-or lua capul acum pentru asta.
Succes si sper ca te-am ajutat!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Kettolix a răspuns:

Pfff spune ca i-ai pirdut. Eu am pierdut odata 200 de lei la un pariu si toata saptamana am facut curat de zori intr-un motel al unr prieteni de familie laughing

| LuizaVisanu explică (pentru Kettolix):

Tu chiar ti-ai luat-o rau. laughing

| toleagiulia a răspuns:

Adevarul este cea mai buna solutie!

| PerryCsf a răspuns:

Pai zi ca i-ai pierdut cred ca nu era un rest foarte mare nu? si daca este ar trebui sa nu mai umblii la banii lor. S-ar putea sa iti iei o bataie dar trece *ce nu te omoara te face mai puternic rolling on the floor))*. Bafta!

| LuizaVisanu explică (pentru PerryCsf):

Restul era de 26 de lei laughing. Si tot, era un obiect pentru casa, si eu eram falita. Bataie n-au cum sa-mi dea, pana ajung eu in camera la bunicu' trec 3 ore.