| badoiucris1221 a întrebat:

Revin cu vechea mea problema, dar cu informatii si intrebari noi. Asa cum v-am spus, in urma cu doua luni, am descoperit pe telefonul sotului meu(cu care am o relatie de 10 ani), niste mesaje destul de ciudate(pentru ca nu cunosteam numarul). Am aflat apoi ca discuta cu aceasta fata pe telefon sau facebook. La vremea cand am scris prima data nu aveam informatii suficiente.
Povestea e in felul urmator: dupa ce am aflat sotul meu m-a lasat sa cred ca a fost altfel decat s-a intamplat in realitate, practic m-a facut sa cred ca se simtea bine atunci cand vorbea cu ea, ca eu port vina pentru acea situatie pentru ca ma purtam urat cu el (asa zicea). mi-a spus ca i-a zis tot felul de chestii, ca vorbeau mai des decat au facut-o etc. Practic m-a facut sa cred ce era mai rau si m-a facut sa sufar enorm.Eu o cunosc foarte bine pe individa in cauza si o stiam o tipa cu capul pe umeri, asa ca mi-am facut curaj si am intrebat-o tot ce aveam sa o intreb. ii parea enorm de rau ca s-a ajuns la asa o situatie, a spus ca a acceptat sa vb cu el doar pentru ca i-a zis ca are multe probleme, insa apoi nu au vorbit mare lucru, decat chestii banale, destul de rar, si nu cand era la servicii( asa cum mi-a zis el prima data), ci de acasa, seara.mi-a zis ca nu s-a gandit ca noi am avea probleme pentru ca tot timpul ii zicea ceva de mine si nu parea ca avem probleme, de aceea nu a vazut totul ca pe ceva gresit. Dupa ce l-am confrutat cu partea ei de poveste, a spus ca a facut totul ca sa ma faca geloasa, ca sa ma faca sa imi schimb modul in care ma purtam cu el si ca nu a realizat ca voi reactiona atat de urat, mai ales ca a vrut sa vorbeasca cu ea, pentru ca nu ar fi avut cum sa se intalneasca si eu nu as avea indoieli ca nu s-a intamplat nimic.
In fine, am luat-o razna apoi, ea si-a dat seama ca pentru mine e grav, m-a lasat sa ii folosesc contul de fb si sa vb cu el( ca si cum as fi ea) ca sa ma conving ca nu e nimic intre ei.

Am inteles in cele din urma, ca nu s-a intamplat nimic si ca a facut acest lucru doar ca sa isi regleze conturile cu mine. Am vrut de nenumarate ori sa plec, insa nu m- a lasat, pentru ca el spune ca nu vreau nimic altceva in afara de mine.
Problema e ca ma roade gelozia acum. Nu mai pot avea incredere in el. Ma intreb tot timpul daca e prima data cand se intampla ceva de genul, ma intreb daca oare m-a mai inselat vreodata, pur si simplu am deven.
it din om "neom".
Astazi i-am zis ca daca vrea sa raman cu el sa dea un test poligraf, ca sa ma conving ca nu m-a inselat niciodata si a acceptat. stiu ca am luat-o razna, dar nu ma mai pot controla. Ma simt atat de rau! Am nevoie de ajutorul vostru!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mie mi se pare ca esti foarte geloasa si ai depasit masura. Ai depasit-o chiar dupa ce ai aflat ca nu s-a intamplat nimic si tot nu te opresti.
Parerea mea este sa renunti la testul poligraf, acesta chiar nu ar dovedi nimic si l-ai supara in plus pe sotul tau. Mai cred ca ar trebui sa apelezi la un psiholog si poate te ajuta.

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Ti-ai pus vreodată întrebarea ''de ce înşeală bărbaţii?''.
Dacă vrei ca lucrurile să se îndrepte, ai putea începe prin a-ţi schimba comportamentul faţă de sotul tau.
Lasă gelozia la o parte şi arată-i că-l iubeşti! Dacă primeşte de la tine tot ce are nevoie, nu va mai trebui să se ducă la alta.
Schimbă-ţi comportamentul faţă de el şi ai să vezi că şi el îşi va schimba comportamentul faţă de tine.
O zi bună!

| s3my a răspuns:

Lucrurile pot varia de la un caz la altul, totusi, mie mi se pare ca esti FOARTE manipulata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stimabila doamna, apelati la serviciile unui psiholog daca nu vreti sa ajungeti pe mainile unui psihiatru

| Alexucccccaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna,nici cum nu e bine sad Eu sincer cred ca a spus adevarul si a vrut doar sa te vada geloasa sa simta si el ca inca il mai iubesti. Poate se gandeste ca te-ai saturat de el, ca nu-i mai dadeai atentie ca la inceput, poate te-ai schimbat si tu, poate nu mai faci aceleasi lucruri care ii trezeau fiori in el la inceput. Cred ca intre voi a intervenit monotonia, si asta nu e bine deloc. Trebuie sa incerci sa renunti la gelozia asta pentru ca exagerezi si sa nu ajungi sa il pierzi.Lasa testul ala la o parte (pune-te in locul lui, tu daca stii ca nu l-ai inselat si el te-ar pune sa faci testul ala, nu te-ai simti penibil?).
Daca ai vorbit de pe contul tipei inseamna ca ti-ai dat seama foarte clar ca nu este nimic intre ei. Si ti-a spus ca nu vrea nimic in afara de tine, dar nici nu cred ca o sa reziste la gelozia ta. Barbatilor le place sa vada femeile de langa ei geloase, dar cu o masura. La fel cum cred ca si noua ne place sa stim ca barbatul de langa noi ne iubeste si este gelos daca se uita altul la noi. Fi inteleapta si salveaza-ti casnicia. Sunt 10 ani cred ca ati petrecut momente frumoase impreuna si e greu sa uiti de aceste lucruri. Aveti grija de voi si eu propun sa-i pregatesti o surpriza si sa fie totul bine happy Bafta!