| Alexandra101010 a întrebat:

rog seriozitate. Daca 2 verisori de gradul al 3-lea se "culca" impreuna este pacat? am inteles ca este permisa casatoria de la gradul a 3 si ca nu sunt verisori de sange. va rog sa imi raspundeti la intrebare.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca intrebi pentru a te casatorii atunci o sa primesti raspuns de la casa de casatorii daca ai voie sau nu.Acum daca este pacat sau nu depinde de voi, adica unde locuiti in ce relatii va aflati si etc. Daca sinteti very de ce grad ai zis asta nu inseam, na ca sinteti verisori.Pacat este daca nu te culci, daca simti nevoia sa tio tragi cu el.Tio tragi cu oricine iti place pina la urma daca e si nu se pune problema copiilor.Atunci este problema de fapt si se zice este pacat sau nu sau ai voie sau nu cind apar chestii de genul asta si esti ruda apropiata da este pacat sau nu ai vpoie sa faceti copii pentru ca ar putea apare probleme.Dar pacat asa din pct de vedere al bisericii nu-i baga in seama.Religia nu zice asa ceva.Biserica zice dar nu si religia.Sau biblia nu zice ca e pacat. Iara pacatul ala la asta se refera sa nu faci copii daca e cu cineva ruda apropiata cu tine, nicidecum altceva. Oamenii de demult siau dat seama din ce cause apar probleme la copii si de aia Isus zicea sa nu te culci cu ruda ta.Cind zicea sa nu te culci nu se referea la sex ci la faptul sa nu faci copii ca ar putea iesi cu malformatii.Cam asta este.Tu dai bataie inainte c a nai probleme si nu te mai gandi la ce zice biserica sau mai stiu eu cine.

16 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu, nu e pacat.

| Alexandra101010 explică:

Multumesc tuturor happy mi-a fost de folos raspunsurile dv.

| milan9 a răspuns:

Înţeleg că întrebarea ta face referire la aspectele ce ţin de viaţa morală.

În acest sens, chiar dacă ar fi permisa căsătoria pentru gradul al 3-lea, nu este permis a se "culca" cei doi dacă nu sunt căsătoriţi!

S-a schimbat mentalitatea ultimelor generaţii? Consecinţele şi preţul au venit imediat: peste 50% rată de divorţ mai târziu. Chiar se merită această "alterare" a mentalităţii vis-à-vis de familie?

| milan9 a răspuns:

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevărată „cutie a Pandorei". Este vital să nu se atenteze la drepturile şi "liniştea" FAMILIEI de mai târziu! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că relaţiile intime sunt lucruri care afectează definitiv psihicul şi impregnează o amprentă de neşters a TRECUTULUI unei persoane. Iar "acea peroană" va avea într-o zi un soţ sau o soţie!

Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, cel mai bine, de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica nu minte! Divorţul este consecinţa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este curvie. daca te intereseaza aspectul asta al problemei.cu oricine te-ai culca si ai face sex fara sa fii casatorit/a este curvie.pacat? daca cromozomii aceia sant asemanatori, dupa cum bine stim ca samanta se arunca pana la al saptelea neam, poate iesi un copil cu probleme mari.sansele sant mici dar sant.

| MrSoapte a răspuns:

Dintre toti oamenii de pe aceasta planeta...tu te culci cu var-tu? E o chestie psihica, totusi...cum sa s-o arzi asa, in familie?!?! laughing))))) Doaaamne fereste!

| IncorrectUsername a răspuns:

Nu.Poti sa o faci si cu sora/fratele taulaughing!

| lexyy a răspuns:

Nu e pacattongue e pacat de la gradu I si IIhappy

| Mikiiiiiii a răspuns:

Si eu am fost impreuna cu un var de-al meu de gredu 3 da nu stiam ca imi este var...din cate am auzit este pacat din cauza ca face parte din familia ta pluc ca e tare ciudat

| ChokoX3 a răspuns:

Pai nu-i nici un pacat. Atata timp cat il/o iubesti ce pacat ar trebui sa fie?

| alincde a răspuns (pentru ChokoX3):

Nu e vorba de pacat e forba de linia genetica, de aceea nu este permisa casatoria intre frati si verisori de gradul 1, deoarece poate aparea Tulburarea congenitala, adica copii lor pot iesi cu tulburari psihice sau fizice

| LuffyPirateKing a răspuns:

Nu cred!

| alincde a răspuns:

Nu.

| alincde a răspuns:

Casatoria este permisa, daca sunt de gradul 3, chiar si in unele situatii cand sunt de gradul 2 dar dupa efectuarea unor analize. La gradul 3 riscul de tulburare congenitala dispare

| Alexandra101010 explică (pentru alincde):

Nu-i vorba de casatorie.

| Irimia_Ioana_1999 a răspuns:

Si eu am fost impreuna cu un var de-al meu de gredu 3 da nu stiam ca imi este var...din cate am auzit este pacat din cauza ca face parte din familia ta pluc ca e tare ciudat