| Valenziana a întrebat:

Scuzati daca nu este categoria potrivita.
Azi, parintii mei au plecat din oras, iar eu trebuia sa merg la meditatii la mate, insa nu m-am simtit bine si am uitat sa o anunt pe profesoara ca nu vin.
Ce sa fac? Mi-e frica de cum vor rectiona atat parintii mei cat si profesoara. Cum sa ma scuz frumos? Multumesc pentru ajutor!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la spital, daca ti-a fost atat de rau incat ai avut o amensie atat de uriasa, situatia e grava. Parintii tai nu se vor supara ca ai fost bolnav, oricine poate intelege boala. Important este sa ajungi la spital, fiindca este posibil sa ai o meningita sau altceva grav de vreme ce ai uitat ceva atat de important.

| scully a răspuns:

Bună. Sunt sigură că dacă îți vei cere scuze în mod politicos și îi vei vorbi calm și cu respect, te va înțelege, în special dacă asta nu se întâmplă des. Nu cred că o să considere asta o "problemă", ca să reacționeze urât, a fost pur și simplu o greșeală. Și părinții vor înțelege, doar nu ai făcut nimic rău.

| Valenziana explică (pentru scully):

La parinti ma gandesc mai mult deoarece in ultima vreme am cam scazut la note si imi reproseaza ca nu fac nimic, nu imi dau silinta. si vor zice ca pe langa faptul ca am note mici la mate nici nu ma duc. Am si avut o cearta cu mama acum 2 saptamani deoarece nu am vrut sa ma duc la ore caci am inteles lectiile respective.

| KanameKuran a răspuns:

Suna-ti profesoare de meditatii si spune: Buna seara, (numele tau) la telefon, imi cer scuze ca nu am putut sa vin astazi la meditatii, insa imediat ce am ajuns acasa de la (scoala/antrenamente/altele) m-am intins in pat si am adormit pana acum.
[las-o pe ea sa vorbeasca]
Stiti cum e... astenie de primavara, oboseala mare, mai ales cu toate testele/tezele din perioada aceasta.

| Valenziana explică (pentru KanameKuran):

As face asta dar mi-e frica ca va zice ca sunt neserioasa si sa nu mai facem ore, mai ales ca a avut ceva probleme cu cineva si a reactionat mai urat. Daca se intampla asta, parintii mei se vor enerva. De aceea nu stiu ce sa fac.

| KanameKuran a răspuns (pentru Valenziana):

Nu cred ca se va enerva pe tine doar pentru ca nu ai venit la meditatii, mai ales daca se intampla foarte rar sau daca asta e prima data. O alta scuza decenta si totusi nealarmanta (te-a lovit o masina si acum ai iesit din spital/ ai fost martora la un accident si a trebuit sa mergi sa dai declaratii, etc.) pe care o poti folosi, considerand faptul ca au trecut cateva ore bune de cand trebuia sa fii acolo. De asemenea, daca profesoara inca nu te-a contactat, cel mai probabil nu este suparata pe tine. Bafta!

| Valenziana explică (pentru KanameKuran):

Multumesc pentru raspuns! happy
Crezi ca este tarziu sa o sun la ora asta? laughing

| KanameKuran a răspuns (pentru Valenziana):

Deloc, este acceptabil pana la 22:00

| Lawliet14 a răspuns (pentru KanameKuran):

De ce sa minta? Sa spuna adevarul, ce-i asa mare lucru!?

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Ii spui ca nu ai putut veni pentru ca ti-a fost rau, straight face nu esti obligata sa mergi daca iti este rau.Iti ceri scuze si cand te vei intalni cu profesoara o sa ii ceri sa faceti mai multe exercitii decat in mod normal, ca sa recuperati sedinta de lucru pierduta.Bafta! happy

| Valenziana explică (pentru DarySiNimicMaiMult):

Multumesc! happy
Stiu ca nu sunt obligata si mi-a spus ca mai putem amana unele sedinte, doar ca dupa mine mai vin cativa copii si poate va spune ca daca o anuntam ii muta mai in fata, avea timp si de ea (mai ales ca are un copil cu probleme), ca nu sunt serioasa, etc...

| DarySiNimicMaiMult a răspuns (pentru Valenziana):

O poti suna si ii spui la telefon, e mai usor decat sa ii spui in fata, si ii zici ca nu ai putut sa vi pentru ca nu te-ai simtit bine si ca iti pare rau daca ai suparat-o.

| andreiutza2003 a răspuns:

Este un singur mod de facut pentru a nu fi certat de parinti si de a nu supara profesoara. Spune-le parintilor adevarul chiar daca te vor pedepsi macar stiu ca esti cinstit si alta data cand se va mai intampla vor stii ca nu te-ai simtit bine sau ceva de genu
Iar profesoarei spune-i tot la fel si vei vedea ca va fi totul bine, ai incredere!