| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am nevoie de cateva sfaturi sunt foarte debusolata, m-am certat de curant foarte rau cu iubitul meu, i-am cerut sa ne despartim dupa un an de relatie dar el nu își dorea aceasta despărțire iar eu am insista pentru ca am avut foarte multe certuri iar el a zis ca poate asa este mai bine, dar el mi-a zis ca vrea sa mai vorbească nu mine sa stie ca sunt bine pentru ca il intereseaza de mine. Mi-a tot scris in fiecare saptamana dupa acea discuție sa ma întrebe cum ma simt si cum trece ziua mea. Parca a dat semne de împăcare dar a dat înapoi.De trei saptamani nu mi-a mai scris nimic desi ne-am vazut întâmplator niciun semn din partea lui ( el între timp se confrunta cu niste probleme ) in ultimul mesaj scris de el mi-a zis ca are niste probleme grave si sa lăsam timpul sa treaca sa vedem ce se intampla pe viitor. Nu stiu ce sa cred pentru ca noi practic nu ne-am despărțit oficial, mi-a zis ca nu e un las si o sa-mi zică daca își dorește asta. Ce sa mai cred? Merita sa il astept? Credeți ca dupa un an de relatie si-a pierdut toate sentimentele pentru mine si nu a stiut cum sa scape de mine si se vede deja cu altcineva? S-au chiar are probleme? Sa il las pe el sa facă primul pas? Voi ce ziceți? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Si de ce esti debusolata? Pana la urma tu esti cea care i-ai cerut despartirea, deci, unde e problema? Asta ti-ai dorit, asta ai primit.
Ca el nu te mai cauta, asta era evident ca se va intampla mai devreme sau mai tarziu din moment ce tu i-ai cerut despartirea.

Asuma-ti deciziile pe care le iei, iar daca le regreti, tu trebuie sa actionezi.
Daca tu ai pus punct, chiar crezi ca el o sa mai insiste? O sa-si zica ca "ba, asta nu ma mai vrea, mda, pacat, ia sa vad cui ii dau mesaj"

Ironia e ca tu nu il placi, nici macar nu il mai vrei, dar ii simti lipsa, te asteptai ca el se insiste, sa se milogeasca pentru o reimpacare, te asteptai la drama, exact ca in filme, dar de unde, se pare ca tipul are alte prioritati decat sa se milogeasca, iar acum pe tine, te debusoleaza ideea ca el a trecut asa usor peste, gandul ca e posibil ca el sa nu te mai gaseasca atractiva, ca are deja pe o alta, te omoara.
Astea sunteti voi, femeile, nici nu-l vreti, dar nici vreti sa-l pierdeti.

| PersonajFictiv a răspuns:

El nu a vrut sa se desparta dar ai insistat pana v-ati despartit,el spunandu-ti ca poate e mai bine asa,daca tot vrei sa te desparti,poate o sa iti fie mai bine dupa, no?

Am si eu o intrebare, i-ai spus lui ca ai facut o greseala si ca vrei sa te impaci cu el?
Nu trebuie sa faca el primul pas din moment ce TU ai fost cea care a vrut despartirea si TU ai fost cea care a initiat-o.
Vorbeste cu el, spune-i ca ai gresit si ca vrei sa te impaci cu el, incercati sa rezolvati problemele alea care va faceau sa va certati si apoi SPERA ca o sa se intoarca.

Nu se face asa, daca ai probleme in o relatie incearca sa le rezolvi, daca vezi ca nu se poate pleci, dar cand pleci nu mai revii.
Daca nu mai revine aia e, iti gasesti pe altul, sunt destui baieti.
Invata din tot ce s-a intamplat in relatie ce ai avut-o si nu mai repeta aceleasi greseli.

Bafta.

| EneCristian a răspuns:

IL iubesti? il mai vrei? de ce sa astepti? tu ce astepti? el si-a facut miscarea ti-a dat timpul pe care il doresti acum tu sa ii arati ca il iubesti e randul tau rezolva problemele impreuna e clar ca el te mai iubeste arata-i si tu asta bafta!

| 90210 a răspuns:

N-ai vrut tu sa va despartiti? Daca ai putut sa vorbesti cu el saptamani intregi si sa nu vorbiti despre o eventuala impacare atunci chiar nu inteleg ce rost are. Daca ai putut sa fii atat de rece fata de el si sa-l tratezi ca pe un simplu prieten acum ce vrei? Din cate vad tie iti placea atentia, iar acum pentru ca incearca si omul sa-si vada de viata si nu-ti mai da atentia pe care o vrei il vrei inapoi? De ce i-ai cerut sa va despartiti daca tu nu vrei asta?

| MMAV a răspuns:

Pune-te un pic în pielea lui: tu i-ai cerut despărțirea. El a zis inițial că nu vrea, după a dat semne că încă mai ține la tine. Dar după nu e normal să se întrebe dacă mai are rost sau nu?

Din punctul ăsta de vedere, dacă vrei să vă lămuriți, discutați ca doi oameni civilizați la o cafea. Dar înainte hotărăște-te ce vrei tu: îl mai vreau cu tot pachetul sau nu?

Nu te baza pe drama din filme, crede-mă că dacă el chiar te iubește și nu e deloc egoist, te va lăsa să pleci fiindcă așa i-ai dat semne că ai fi mai fericită. Sper că te-am lămurit puțin. Am avut ocazia să fiu în locul lui și de asta zic. Eu am trecut peste fiindcă inițiatoarea certurilor zilnice era fata, dar asta nu contează. Ți-am dat un punct de vedere masculin care se potrivește situației voastre.

Încă ceva, „oficial" pentru un bărbat înseamnă exact ceea ce ați făcut voi, deci din perspectiva lui sunteți despărțiți. Asta nu înseamnă că nu mai simte nimic, poate chiar are și alte probleme și tu chiar l-ai rănit.
Discutați, numai voi vă puteți lămuri.
Dar nu ai de ce să te aștepți ca el să facă mai mult decât a făcut deja.