| AtIr a întrebat:

Bună seara! Am o problema în familie. Am mers la ziua soacrei mele. Dorind sa ii facem o surpriza, am mers eu și părinții mei neanunțati cu un tort și cadou, soțul meu fiind plecat în străinătate. Când am ajuns, erau și alți invitați:viitoarea ei cuscra și nora, plus alții. După un timp, a lăudat cadoul primit de la cealaltă cuscra a ei. O cana pentru cea mai buna cuscra. De asemenea, după ce am plecat a pus pe Facebook o poza în care le mulțumea tuturor pentru pentru flori. Noi nu am dus flori, pentru ca am dus tort și flori. Nu a mâncat deloc din tort, pentru ca ținea post. Eu m-am cam supărat pentru acest lucru. I-am zis soțului meu, iar el i-a zis subtil că doar florile celorlalți au fost importante? Dați-mi un sfat. Greșesc eu? Ce ar trebui sa ii spun? Ea m-a sunat și a zis ca si celorlalți trebuia sa le facă pe plac și a încercat sa mulțumeasca pe toată lumea. Și mi-a mai zis cumva ca eu as fi geloasa. Nu la asta m-am referit eu. Eu cred ca a încercat cumva sa se scoată.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand te-ai gandit sa mergi cu un tort la ziua ei, trebuia sa stii ca tine post. Luai altceva cadou. Doar nu o cunosti de cateva zile.
„Noi nu am dus flori, pentru ca am dus tort și flori". Cum adica?

| AtIr explică (pentru darrio2007):

Scuze. Nu am dus flori, ci cadou și tort. Nu avea tort. În fiecare an, obișnuiesc sa ii duc tortul.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca supararea ta nu are temei, femeia fiind in post, deci foarte indreptatita sa-si respecte credinta.
Cat priveste ce a lauda si ce nu a laudat, nu-i mare branza, ca nu a nominalizat pe nimeni, doar a multumit la modul general.
Faptul ca tu nu ai dus flori si te-ai simtit prost, asta este doar problema ta si te simti asa, din cauza frustrarii personale, nu ca te-ar fi jignit femeia.
Ia o pauza si revizuieste-ti problema, ca femeia aia nu a gresit cu nimic.

| AtIr explică (pentru Violleta2022):

Tocmai asta ziceam. A nominalizat pe restul invitaților, în afara de mine și familia mea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta suna a poveste intre copii de clasa a3a nu intre oameni maturi.

| Andreeush a răspuns:

Logic că nu a mancat tort fiindcă ținea post. Puteai să îi duci ceva de post și să anunți că îi faci o vizită.
Cred că supărarea ta nu e justificată.

| dannyel86 a răspuns:

Salut!
Daca a multumit pentru flori, inseamna ca a facut-o tuturor celor de la care a primit florile (aici te incluzi si pe tine). Daca facea o lista personalizata de multumiri, din care va excludea direct pe voi, atunci ar fi putut fi judecata pentru asta.
O scapare nedorita a fost aceea ca nu a mentionat nimic de tort (sau poate l-a laudat, dar nu s-a auzit). Chiar daca tine post, putea multumi pentru el, putea spune ca sigur e gustos (desi nu poate manca din el) si, de ce nu, chiar sa serveasca din el invitatilor care nu tin post (s-a mancat din tort sau nu la eveniment?).
Poate ca a vrut sa va "rasplateasca" pentru faptul ca ati aparut neanuntati. Am inteles ca ai vrut sa fie o surpriza, dar iata ca uneori, daca nu va cunosteti destul de bine, e recomandat sa suni dinainte si sa anunti ca vii in vizita, si poate ca lucrurile ar fi stat altfel.
E greu sa multumesti pe toata lumea atunci cand esti in centrul atentiei, cand esti aniversatul zilei, de aceea n-ar trebui sa fie judecata atat de dur pe cat consideri tu. E normal sa te afecteze, pentru ca ti s-a intamplat tie, dar timpul le va rezolva pe toate.
Ce iti recomand eu este sa urmaresti gesturile soacrei de acum incolo, ca sa intelegi daca pe nora cealalta o are la suflet mai mult decat pe tine. Atunci vei vedea in ce fel de relatie esti cu ea si poate gasesti mijloace sa te faci placuta in fata ei (pentru armonia din familie).

| AtIr explică (pentru dannyel86):

Deci asta spuneam. A nominalizat pe toți musafirii, efectiv i-a scris în afara de mine. TmDe tort, nici nu s-a bucurat. În fiecare an, făceam acest lucru și servea. O întrebare bautură e de post?

| sofisis a răspuns:

Mda, ce sa zic. Prima chestie care trebuia sa iti dea de gandit e ca...a facut ziua si pe tine nu te-a invitat. Mai departe pe mine nici nu m-ar mai fi interesat sincer. Din start daca eu nu eram invitata la ziua ei dar cealalta nora da...cu mine o taia. Iar tu faci furtuna aladala. Alta daca sa iti fie invatatura de minte sa nu te mai prezinti neanuntata si sa nu te mai deranjezi cu alta ocazie de genul. Si poate undeva, candva ii intorci favorul.winking

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu as încerca să mă dau bine pe lângă soacra, asa sunt ele. Oricum nu m as duce neinvitata, surprizele nu prea își au rostul. Ce a făcut ea, e destul de clar ca a vrut sa facă asa, tu trebuie sa ști motivele, pare ca ceva nu i convine la tine, eu nu as mai baga o atât în seama decât strictul necesar, chiar nu ai nevoie de ea, dacă vrea ea sa te caute sa fie drăguță atunci ii răspunzi la fel, dar dacă are atitudinea asta superioara și un pic cam nepoliticoasa nu are rost

| Panamax a răspuns:

In primul rand nu te duci neanuntata la o petrecere.Gazda poate s-a pregatit pentru un numar limitat de invitati.
V-ati dus in trei fara flori la o zi de nastere a unei doamne?
Si nu stiai ca tine post? Ar fi fost o idee buna daca ii duceai un tort de post facut de tine.
https://www.laurasava.ro/6-torturi-de-post/

| AtIr explică (pentru Panamax):

Se aștepta să mergem, pe2ca în fiecare an am mers la ea. E primul an în care nu servește tort și pe lângă asta, după un timp de la sosirea noastră a început sa laude cadoul celeilalte cuscre. În al nostru nici nu s-a uitat.

| Panamax a răspuns (pentru AtIr):

Soacrele stiu unde sa bage degetul in rana ca sa doara mai tare.
Apoi simpatiile si antipatiile le avem indiferent de vointa noastra.
Oricum ai cazut in plasa pe care ti-a intins-o.
Nu trebuia sa te afecteze nici daca isi facea nevoile in public pe tortul tau.
Cand vreodata ai senzatia ca esti calma si reusesti sa-ti stapanesti emotiile mai fa-i cate o vizita soacrei.

| Andra9pk a răspuns:

Mă,ce doamne iarta-ma?!
Ori ca tinea post ori ca nu tinea, femeia trebuia sa aprecieze gestul, pentru ca puteai face pe dezinteresata si sa nici nu te duci pe acolo, doar sa o suni si sa ii urezi lma.winking
Ca soacra daca ai si tu 2 cuscre ce pana mea,e frumos pe una sa o lauzi in fata celeilalte? Ori tacea si nu pomenea nimic de cana, ori se ducea frumos si ii multumea si celeilalte cuscre pentru ca a venit cu tort.
Nu asa se procedeaza.winking
A gresit si cu postarea. Putea sa scrie: "va multumesc pentru surpriza", sau orice altceva.
Ca soacra nu trebuie sa o ridici pe o nora mai sus decat pe cealalta. Chiar daca iti vine sa faci asta, nu arati.
Oare daca sotul tau era prezent, tot aceleasi gesturi le-ar fi avut?

| AtIr explică:

Deci asta spuneam. A nominalizat pe toți musafirii, efectiv i-a scris în afara de mine. De tort, nici nu s-a bucurat. În fiecare an, făceam acest lucru și servea. O întrebare bautură e de post?