| Marrianna a întrebat:

Sunt gravida si am 40 + 6 saptamani(aproape 41) si nu stiu daca este in regula. Pentru ca bebe nu dam absolut niciun semn ca vrea sa vina. In afara faptului ca am picioarele extrem de umflate, alt semn eu nu vad. Nu ma doare burta, contractiile nici macar nu au inceput, burta nu mi s-a lasat. ma pot plimba, pot face orice. Deci niciun semn, iar lucrul acesta ma ingandureaza. Pana luni cand voi merge la medic, ma gandesc ca cineva de aici imi va raspunde. Aaa si trebuie sa mai specific faptul ca de o saptamana incoace ma doare capul(mai ales dimineata) de mor. Am o durere ingrozitoare de cap si sunt foarte sigura ca nu este de la curent sau frig etc. Ma gandesc ca este din cauza sarcinii. Multumesc frumos pentru. raspuns!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ai un medic ginecolog care să-ți urmărească sarcina?
Mergi la medic.
Pa, pa

| cristimihailov a răspuns:

Felicitari pentru copil!

Se spune ca fiecare corp se comporta altfel in timpul sarcinii.

Insa din pacate nu putem sa iti dam sfaturi medicale. Pt ca este vorba de copilul tau la final.

Personal consoder ca ar trebui sa ai un moral mai ridicat in aceasta perioada. Si sa mergi la doctor, eventual la urgenta daca ti se pare ceva ca nu este ok.

| Lawliet14 a răspuns:

Sper sa fie totul ok! Maine sa mergi neaparat la medic, poate ar fi trebuit deja o sa faci chiar la Urgente.

| Marrianna explică (pentru Lawliet14):

Asa voi face. Voi merge! Insa, medicul meu ginecolog care m-a avut in evidenta pe toata periaoda sarcinii, acum este in concediu pana pe 5 mai. Am fost la alt medic, unde acesta mi-a facut o ecografie parca in sila, pentru. ca m-a zgariat pe burta, nu stiu, dar se misca foarte repede si dur, m-a apasat si totul a fost in fuga... nici nu mi-a zis daca bebe s-a pozitionat corect sau nu, desi eu l-am intrebat plus de asta mi-a luat si 50 lei, fiind la spitalul Judetean unde eu am venit cu trimitere decontata de CJAS de la medicul meu de familie. Interesant este faptul ca m-am interesat si parca in scarba mi s-a spus ca la intregul spital sunt doar acesti doi medici. Foarte ciudat mi s-a parut. Dar nu am ce face, decat maine sa merg la particular, asta este, dau bani si poate pe cineva il va interesa de mine sad

| Lawliet14 a răspuns (pentru Marrianna):

Imi pare rau ca esti tratata asa. sad Nu se poate asa ceva! Nu te supara prea mult (nici nu ai voie), ia lucrurile asa cum sunt... Ar trebui sa se implice si barbatu-tau! Nu tratati nasterea cu superficialitate.

| Marrianna explică (pentru Lawliet14):

Asa este... Incerc sa nu ma gandesc. mersi mult pentru sfaturi happy

| Lawliet14 a răspuns (pentru Marrianna):

In cazul de fata, daca faci plangere, crede-ma ca nu se schimba nimic. Poti sa demonstrezi ca nu si-a facut munca cum trebuia? Pot sa demonstrezi ca a fost dezinteresat, plictisit? NU. Decat poate ca ti-ai recupera cei 50 de lei. Unii din pacate s-au facut doctori pentru bani, asa cum se fac si unii preoti desi nu au chemare. Puteai sa intalnesti si un Pesamosca, dar l-ai intalnit pe acest om daca pot sa-l numesc asa. Mergi mai departe si tine cont de sanatatea ta si a copilului!

| Marrianna explică (pentru Lawliet14):

Corect. Asa este. Degeaba, acum este prea tarziu. Nu am ce sa fac. Insa, vreau sa zic ca din pacate asa a ajuns Romania sad peste tot spaga si cel mai grav este faptul ca spaga tot de oameni a fost inventata. Dar acum nu mai conteaza. Imi doresc sa fie totul ok maine la medic cand voi merge, sarcina sa nu aiba nicio problema si sa nasc cat de cat usor big grin Bebe sa fie sanatos. Si sunt constienta si de faptul ca si la nastere trebuie sa dau spaga medicului sau asistentei. Ca altfel, nu te baga nimeni in seama...iar eu cum nu am cunostinte in spital...asta este happy

| Danzell a răspuns:

Aici nu este locul potrivit sa intrebi de sanatate ma refer in general la TPU.
Du-te la SPITAL. Medicii aia sunt mult mai capabili sa iti dea un raspuns corect decat o parere neavizata de aici!

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Din cate stiu eu, maximul de saptamani ale unei sarcini este de 42, ce trece de acest nr este expus unor riscuri! Sanatate!