| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Când aveam 19 ani mi-am pierdut cel mai bun prieten din copilărie în accident de mașină. Făceam totul împreună, mergeam la școală, vorbeam toată ziua. Fiind la vârsta aia nu înțelegeam prea multe. Acum am 23 de ani. M-am vindecat, dar am dat doar peste prieteni falși ce le era milă de mine din cauza lui. Nu toți înțeleg cât de mult m-a afectat. Acum în vară am terminat facultatea de litere: franceza, engleza, iar acum sunt la Master in anul 1 la engleza. Momentan stau acasa si merg doar la examene. Nu am luat examenul de profesoara in toamna din cauza ca posturile erau * luate * deja. Am decis sa dau la politie, tatal meu fiind politist, dar am alunecat la proba sportiva si nu am luat examenul la sport desi la scris ma descurcam bine. Am stat vreo 7 luni acasa, iar acum simt ca nu mai pot sta degeaba. Vreau sa merg la Cluj si sa ma angajez la o firma americana sau ceva cu traduceri. Toata lumea ma descurajează ca nu sunt menita pentru a fi politista din cauza ca eu pun la suflet, ma consum din cauza lucrurilor si sunt prea buna, dar nu cred ca exista vreo menire. Cred ca in viitor nu renunt si o sa dau in continuare. Vreau sa imi iau un antrenor personal sa ma ajute la antrenament. Nu stau bine cu rezistenta, dar o dobândesc in timp. Nu ma pot concentra de multe ori pe un lucru si tind sa fiu grabita, am emotii si pun presiune asupra mea, iar Facand asta am migrene si tensiune, devin rece si ma simt rau. Am ramas din trecut cu niste supărări, iar mama mea nu ma apreciaza si mereu ma compara cu verisoara mea. Mama mea nu tine la mine, iar asta ma supara. De fiecare data trebuie sa fac eu mancare si tatal meu. Ea se plange de problemele ei de la servici, iar eu sunt un esec. Nu am prieteni, iar asta e pentru ca oamenii sunt falsi si mereu au profitat de pe bunatatea mea. Am cunostinte si colegi, dar sunt inchisa in mine. De fiecare data cand am ajuns sa tin la cineva m-au interpretat gresit din cauza ca eu chiar ma dedicam in totalitate si eram serioasa, iar mai apoi m-au luat de proasta. Din cauza aia voiam sa va intreb pe voi, ce ma sfătuiți? Credeti ca trebuie sa fac ceea ce am zis? Sa nu ma mai consider un esec din cauza a ce zice lumea?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

UN lucru e sigur: nu esti un esec! Ai sanse mari insa sa devii daca tu crezi ca esti un esec! Auzi tu, sa te consideri esec, cand tu reusesti sa faci un master! Domnisoara masteranda, uita-te la ce ai realizat pana acum, si vei intelege ca nu esti un esec.
Si mai ai o sansa de a deveni un esec: sa dai la Politie si sa reusesti. Dupa cum te descrii, nu esti facuta pentru politie, si se pare ca cei de linga tine au vazut la fel, deci e un adevar. Nu as vrea sa ajungi politista, ca mai apoi sa iti para rau. Viata de politist nu e pentru oricine, sunt barbati bine "infipti" carora le e greu ca politisti. Ti-o zic ca unul care a avut prieteni si cunostinte ce au lucrat in politie. Iti trebuie nervi de fier si sentimente de otel.
Deci, continua cu limbile, cred ca iti sunt mai pe potriva, mai ales daca ai inceput si un master in domeniu. De ce sa dai cu piciorul la tot ce ai invatat pana acum? Un job vei gasi tu pe specializarea ta, si va fi mai usor si mai fain, daca iti place, decat in politie.
Cit despre prieteni, orice fiinta serioasa stie ca nu iti faci mai mult de unul-doi intr-o viata de om. Doar atiti iti vor fi prieteni adevarati, cum a fost cel care te-a parasit inainte de vreme, si e trist ca s-a intimplat asa. Asa ca, faptul ca esti singura, sau te simti singura, nu e un semn al esecului, sau poate fi un esec al relatiilor tale, dar nu vine din partea ta, ci din a acelora care incearca doar sa profite de pe urma ta. Insa cand vei gasi pe cineva care sa iti fie cu adevarat prieten, vei vedea ca nu vei mai fi sigura si esecul va fi uitat.

| ROB3RT89 a răspuns:

In primul rand faci ce faci pentru tine!
Lumea te va critica oricum, asa ca nici macar nu are sens sa te mai gandesti la asta.
Invata sa le razi in fata si uita-te mai bine la ei si o sa vezi ca nu prea sunt cineva vor sa para.
Uneori oamenii negativisti au tendinta sa-i descurajeze si pe altii si sa-i critice.
Mai nou se zice "vampiri energetici" la persoanele de genu de care iti recomand sa fugi.
Doar vezi cum ajungi sa te simti.
Fa ce vrei in viata, conteaza sa-ti placa tie.
Cand vei reusi o sa vezi cum iese invidia la suprafata.
Dar nici de asta nu trebuie sa-ti pese, poate doar sa te amuzi putin.
Incearca sa lucrezi putin si cu tine si sa scapi de emoti si de satarile astea negative.
Trebuia sa fi vesela, optimista si fericirea si rezultatele nu vor itarzia sa apara.
Nu ar strica un "refresh" la oamenii cu care interactionezi in prezent...
Succes!

| minrest a răspuns:

Ce esec, ma, cand ai facut Limbi Straine? Inseamna ca eu sunt un triplu esec, ca am Limbi Straine, plus Istoria plus studii post universitare. Esti foarte bine, dar nu te mai lua dupa altii. Ai facut insa o greseala, ai vrut sa mergi la examenul din septembrie, trebuia sa mergi la Titularizare, inainte de asta, si erai trimisa la o scoala in functie de rezultat. Poti sa mergi cu scoala inainte, sa iei Titularizarea acum si sa fi profesoara, sa faci pregatire cu antrenor si sa faci Scoala de Politie; singurele lucruri care iti fac rau sunt sa-ti cauti scuze si sa ii lasi pe altii sa te descurajeze. Succes!

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

Esti tare, domnule Triplu Esec! happy happy happy

| Nilsson a răspuns:

Nu trebuie sa te consideri un esec din cauza celor din jur.
E bine sa ai ambitie in realizarea planurilor tale, eu cred ca e un mit faptul ca pentru a fi politist trebuie sa ai un caracter mai dur. Trebuie sa te pregatesti mai bine pentru proba sportiva, la teste nu cred ca vei avea probleme din moment ce ai terminat o facultate si ai inceput si un master.

| BuLaNNNeL a răspuns:

E cea mai mare greseala, cainii latra URSU' trece. Incearca sa-ti gasesti de munca pe specialitatea ta, iar daca nu se poate încearcă si la poliție. Doar ca. nu e chiar pentru toata lumea, dar nu ai de unde sa stii daca esti sau nu esti potrivita pentru aceasta meserie din moment ce nu o practici. Lasă descurajarile, lasa criticile, mie-mi plac astea, pe mine ma amuza oamenii care vin si imi spun ca nu se poate, ca e prea greu, ca necesita foarte mult timp etc, si stii de ce e amuzant? Fiindca 95% din ei vorbesc de pe margine, își dau cu părerea fără să facă ce fac eu, dar asa-i romanu le cunoaște pe toate. Critică, ura, invidia, încercarea de a te descuraja toate astea transformă-le in AMBIȚIE și Vointa, tot negativismul asta transforma-l in combustibilul ambiției tale, muncii tale. E o munca pe plan mental, dar odată reușită NU vei mai fi atinsă de astfel de vorbe, iar pe oamenii care-ti adresează astfel de vorbe, cei care te descurajează, priveste-i ca pe niște inamici laughing. Sunt doar niste invidiosi fiindca tu ai curajul si ambiția de a incerca ceva măreț, de a reuși în viață și etc. Ceea ce ei nu o au caci daca o aveau, acum erau la treaba nu stăteau sa-ti pună tie bete-n roate. Incearca si la jandarmerie, acolo vei fi si mai protejată, dar și la poliție e ok caci poti prinde post la birou, operator etc. Dar la jandarmerie nu vei intra niciodata in mijlocul bătăliilor, scandalurilor si etc, mai întâi ii calmează băieții si de abia după ajuți si tu la incatusarea lor. Capu sus si LUPTĂ, sa reușești ceea ce iti propui, ceea ce ti se zice ca NU poti, este cel mai placut sentiment. Mult succes.

| alexboss2020 a răspuns:

Ok.....deci! Tu ai spus cand de fiecare data ai ajuns sa ti la cineva si te dedicai in totalitate te-au luat de proasta! Oare tu cumva nu crezi ca aceasta dedicare in totalitate era prea multa? Cand te dedici mult prea mult si esti prea bun sa stii ca in Romania vei fii luat de prost, trebuia sa fii putin mai dura dar in acelasi timp si sa nu mai fii inchisa asa in tine! Si eu am multi prieteni dar nimeni nu a profitat de mine deoarece si ei stiu foarte bine ca nu le merge, eu cand vad ca cineva abuza prea mult de ajutorul meu(nu ca as ajuta prea mult) ii spun asa"Daca eram tac-tu te ajutam si iti acordam atentie, dar nu sunt si cred ca ai suficiente maini si picioare sa realizezi acest lucru fara mine".Nu baga in seama ce zice lumea, dar fii totusi mai dura si sa ai o anumita limita in a fii bun dar si in a fii rau!

| Kogaion a răspuns:

Buna, in legatura cu cariera profesionala, eu iti recomand sa-ti asculti menirea si sa faci ce iti place tie. In legatura cu prietenii "falsi". Si eu am vazut ca multi au problema asta, eu sincer n-am avut-o niciodata, poate stiu eu cum sa-mi selectez prietenii, dar pe viitor, ar trebui ca pana sa pui suflet intr-o relatie de prietenie, ar trebui ca acel prieten sa-ti dovedeasca ca iti merita prietenia. Incearca sa nu mai pui asa mult suflet chiar daca iti este foarte greu.

| Mandreiv a răspuns:

Faptul ca ai planuri de viitor nubeste ceva rau, pentru inceput nu ar strica sa incerci sa devii independenta, sa ai un venit si sa iti poti organiza viata dupa bunul plac. De multe ori parintii din cauza problemelor sau deceptiilor tind sa arunce vina pe copii si chiar daca nu este bine nu tot timpulnisi dau seama ce efecte pot avea aceste lucruri. Stiu cum este sa te dedici in totalitate unei relatii si sa suferii, stau bine la capitolul asta, dar nu trebuie decat sa fi putin mai retinuta sau mai selectiva pentru a gasi persoana care sa merite acest lucru. De a fi singura nu te teme, prieteni iti poti face si ai tot timpul din lume. Faptul ca avem dorinte si visuri ne faca sa luptam si sa fim mai puternici pentru a le duce la indeplinire.

| Mandreiv a răspuns:

Anghel_v@rocketmail.com
Daca ai nevoie de un prieten pentru a comunica.