| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, daca doresc sa ma casatoresc si am HPV, nu se poate? Sau analizele alea sunt doar pentru HIV, sifilis si tuberculoza? Imi doresc sa ma casatoresc si sa fac un copil sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Când te căsătorești, faci analize de sânge cum ai zis tu, HIV, tuberculoză, sifilis, nu pentru HPV
Stai liniștit, te poți căsători fără probleme!

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Testele se fac ca sa stie fiecare daca celalat are boli, conteaza daca accepta ea,.

| relian a răspuns:

Te poti casatori indiferent ce boala ai avea,absolut orice,nu te va impiedica nimeni sa te casatoresti.

De ce se fac acele teste medicale? Se fac acolo sa fie laughing de fapt aceste teste nu se fac in toate tarile din lume,in RO este o practica veche de pe vremea comunistilor,se bagase sa poata monitoriza,afla citi bolnavi de anumite boli sunt si sa se dea sfaturi celor ce urmau sa se casatoreasca,ca ar fi mai bun sa evite sa faca copii,asta pentru boli grave transmisibile.

In alte tari nu ai nevoie de absolut nimic,te duci direct si te casatoresti,nu faci nici un test de nici o natura.

Dar desi aia erau comunisti-dictaori,nici pe timpul ala statu nu te forta,obliga sa nu faci copii,chiar de ai fi avut ceva boli genetice.

Niceri in lumea asta,nici un guvern nu obliga omu sa nu se casatoreasca si sa faca copii daca au boli f grave,transmisibile etc.

De ce? Sincer nu am raspuns,probabil din prostie,sa lasi niste oameni sa isi transmita defectele si bolile este cea mai mare timpenie a omenirii,de aia sintem si specia cea mai bolnava de pe aceasta planeta.

De aia spitalele infloresc, unde te uiti numa farmacii, spitale, clinici, asta arata ce? Arara ca oamenii is din ce in ce mai multi si mai bolnavi.

Deci tu te poti casatori, poti sa faci si 7 copii daca ai chef,nu te retine nimeni sa nu faci,asta legal.

HPV ala si alte rahaturi ce zic ei ca sar datora virusurilor,alea is pistol cu apa.
Daca insa ai cancer ar fi bine sa te abtii,sa nu mai nenorocesti si alti oamenii in viitor,adica viitorii tai copii de ai avea.

Asa ca spor la casatorie si la copiii,HPV aia ce spui tu ca ai avea nu se datoreaza cui zic ei.

Problema ar fi daca e de natura fiziologica,sau stiu si eu ce sistem defect, eu asa tind sa cred ca ar fi bolile astea ce zic oameni ca sar datotra virusurilor.
Daca cineva vine si spune daca ai paduchi nu fa copii ca se transmit si la copii laughing aia e timpenie,deci ai o bacterie,hai sa admitem si virusuri,pai alea nu au cum sa se transmita la fetusi,aia is f bine paziti acolo.

Dar totusi medicii aia pompieri zic ca sar transmite,eu asa ceva nu cred.
Asa cum nici un agent patogen,ciuperca,bacterie,virus nu ajunge la creier,la fel nu au cum ajunge la un fat, deci nu cred in povestile lor.

Ei zic de exemplu ca anumite afectiuni se transmit la urmasi, astea ces cauzate de virusuri, bacterii, cum?
Ok ei zic daca ai hpv asta copilul tau o sa, mosteneasca.Eu zic ca daca se mosteneste,atunci nu-i de la agenti patogeni,afectiunea aia ar fi de fapt o boala, deci ceva defectiune a organismului, doara alea se pot transmite.

In sf vorba multa saracia omului,.asa ca de raspuns ti-am raspuns, te poti casatori si poti face si copii, nu o sa te impiedice nimeni, cum am zis indiferernt ce boala ai avea.

| Goete a răspuns:

Analize pentru a te casatori?
Bine eu nu m-am casatorit dar mi se pare super ciudat

| darrio2007 a răspuns (pentru Goete):

Se face asta de ani de zile.

| TheGentleman a răspuns:

Mare parte a populației lumii și în special în România unde prevenția sanitară lipsește cu desăvârșire este infectată cu acest virus laughing

Deci nu-i bai. Recomand însă s-o înștiințezi pe parteneră că ai HPV și să faceți amândoi urgent schema de vaccinare cu Gardasil 9

Dacă veți face copii, recomand ca în acord cu medicul pediatru să-i vaccinați cât mai devreme posibl pentru a-i proteja

| DaniiAlex a răspuns (pentru TheGentleman):

Ma pot vaccina dupa ce am luat virusul? Sau sa fac ceva sa il elimin din corp? Sau raman cu el toata viata? Am tulpina usoara cred, ca am negi

| TheGentleman a răspuns (pentru DaniiAlex):

De eliminat nu îl elimini, dar te poate proteja de alte tulpini ale sale. Este recomandat să îl faci până la 45 de ani

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

Nu stiu