| MElania112212121 a întrebat:

De cateva saptamani doar la asta ma gandesc...sa ma mut sa nu ma mut?
Sa incep cu inceputul.
Tatal meu este un om sever, care vrea mereu ca toate lucrurile sa fie in oridine, mereu sa fie disciplina ca in armata ( asta cand nu este in perioada lui in care se resfata aproape o luna cu bautura, in care imi reproseaza mereu ca ii chelui prea multi bani, daca nu fac ceva ce ma pune sa fac incepe sa ma insulte, sa ma injure.m-am saturat sincer la 19 ani sa tot continue cu asemenea lucruri, si am fost singura acasa 4 luni cat ei au fost plecati, in care am luat si bacul cu media 9, 64 si permisul, deci nu i-am dezamagit si toate grijile au fost pe capul meu sad)
Problema sa-i spun asa este ca m-am inscris la facultate, am intrat la buget si o sa fiu nevoita sa ma mut in chirie in alt oras, acum vreau sa renunt pentru ca nu mai suport sa-mi scoata taicameo ochii mereu cu banii, ca nu-s buna de nimic si sa ma injure mai mereu sad Iubitul meu insita sa ma mut la el sa scap de acasa practic, si credeti-ma ca vreau sa fac lucrul acesta dar stiu ca as distruge-o pe mama..pana la urma ii respect pe amandoi, mi-au dat viata si nu as vrea sa-i fac de "rusine" cum zic batranii.
Am discutat cu mami, i-am spus ca nu mai vreau sa merg la facultate pe banii lor, si ca vreau sa merg sa lucrez, sa fiu pe cont propriu, sa ma intretin singura la facultate, dar nu i-am zis ca ma mut la iubitul meu. (el este o persoana minunata, care ar face orice sa ma stie in siguranta si sa fiu bine)
Nu stiu ce sa fac sad..sa le zic ca ma mut la el nu ar accepta, dar eu nu mai rezist la injuraturile si insultele tatalui meu. vreau sa plec sa vad daca o sa-i fie mai bine fara mine sau daca o sa-i fie dor.
Il iubesc pe iubitul meu este cel mai minunat si bun om, si bineinteles ca daca ma mut la el nu vreau sa ma intretina el, vreau sa lucrez sa am banii mei. ( si da, vrea sa ma ceara in casatorie, de asta sunt un pic mai pusa pe fapte sa ma mut cu el)
Ce parere aveti despre toata problema mea? cum ati proceda? Puneti-va in locul meu si apoi dati-mi niste sfaturi serioase nu doar la misto. ( de mistouri sunt satula pana peste cap )
Va multumesc!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Esti destul de mare pentru a intelege si a face diferenta dintre incapatanare si prostie, iar mutarea la prietenul tau sigur nu este incapatanare. La fel si intreruperea studiilor neincepute.

| sofisis a răspuns:

Atata timp cat la 19 ani tu inca te gandesti daca iti da voie mami, e clar ca nu ai ajuns la maturitatea necesara sa iti iei viata in propriile tale maini.
Eu cand m-am hotarat sa plec de acasa le-am spus alor mei "eu ma mut".
Si punct.
Daca vrei sa te muti la iubit, fa-o.
Dar nu o face ca sa scapi de tatal tau.
Fa-o DACA vrei sa traiesti sub acelasi acoperis cu el. Fa-o pentru ca ai face-o sincer si daca acasa nu ai avea probleme.
Nu te folosi de el ca de un colac de salvare.
Angajeaza-te. Nu are cum sa iti strice experienta in munca.
Dar nu iti cauta un job foarte solicitant ca nu o sa faci fata si la scoala.
Accepta o parte din banii pe care ti-i da tatal tau pentru facultate, dar nu le mai cere pentru altele. Adica, sa fie un fel de 50 - 50.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa vorbesti des cu ei la telefon si asta e. Parerea mea. Te insulta pentru ca e stresat. Te iubesc parintii tai. Uite asa medie mare. De ce zici ca nu s-ar descurca fara tine? Si apoi zici ca ai un iubit si ca e minunat, vezi daca e asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce nu i-ai zis mamei tale ca te-ai gandit sa te muti la iubit?

| cameleonu05 a răspuns:

Daca tu crezi ca poti fi independenta si mai ales ca ai sprijinul iubitului tau, nu te uita inapoi, mai bine linistita decat distrusa psihic orice decizie ai lua trebuie sa fi pregatita de consecinte bune sau rele dar daca ar fi dupa mine as alege linistea in detrimentul terori la orice ora. Pentru a realiza ceva trebuie sa facem sacrifici. bafta