| gamze a întrebat:

Din nou si din noi aceleași discuții cu mama, aceleași certuri, aceleași neînțelegeri. Nu înțeleg ce mai vrea de la mine, nu înțeleg ce tot are cu mine! Ok, sunt la facultate, sunt integralista, probabil voi intra la fara taxa, m-am ținut de cuvânt ca mereu au fost discuții pe tema ca nu înveți, ai restante etc ca orice părinte. Ok, am rezolvat, tot nu e mulțumita. Am rămas cu o restanta din anii trecuți dar nu imi fac probleme. Apoi discuția banilor. Ok, nu lucrez deci nu am venit decât din partea ei. 150 lei pe sapt ceea ce logic ca in ziua de azi nu iti mai ajung banii. Dar incerc sa nu ii mai cer si sa ma descurc cumva. Imi reproseaza acum ca am o groaza de plata pentru ca am vrut sa ma înscriu la medic sa imi fac niște analize niște investigații. ( de parca as face-o cu plăcere ) daca as fi sănătoasa nu as sta sa fac n analize dar pana la urma e vorba de sănătate, nu înțeleg de ce face asa. Ok mi-am depus CV-uri, am fost angajata. Urmează sa merg la munca. Prefer sa am banii mei sa ii gestionez cum vreau eu, pe ce vreau eu sa nu imi țină cont de ei. Dar problema cea mai mare este ca vorbesc de 3 ani de zile cu un roman, eu fiind tătăroaică. O deranjează atat de tare încât se strâmba mereu cand il aduc in discuții sau imi spune sa o termin cu el, imi spune ca daca nu o termin cu el o termina ea cu mine. Ca de acum încolo eu sa nu mai vin la ea. Ca am de ales ori ea ori el. Si nu mi se pare corect. Am o vârsta, decizia imi aparține, mai ales ca acum înca nu am gânduri serioase, înca nu ne gândim la căsătorie. Mai ales având situația asta clar nu ma pot gandi la asa ceva. Deci am încercat sa vorbesc, sa ii explic si degeaba. Nu stiu cum sa ma mai comport cu ea, nu stiu cum sa mai vorbesc. Mereu cand vin in vizita acasa, vreau sa o ajut ca e singura si na sunt fata, vreau sa ii ofer ajutorul mereu urla si tipa la mine si ma jignește. Mereu ajungem sa ne certam. Habar n-am ce sa mai fac. La psiholog m-am dus cu ea, am zis ca poate exista o problema cu noi, dar ce putea sa zica mama : "ca ea e sănătoasa eu sunt nebuna " o ședința i-a trebuit si i-a fost de ajuns ( asta acum ceva timp ). Poate ma puteți ajuta cu niște sfaturi, incerc si eu sa găsesc o soluție...

7 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu cred ca are rost sa incerci sa ii explici ceva, daca ai timp poti sa te angajezi undeva unde primesti bani putini dar muncesti mai putine ore.
Daca nu a tinut cont de sfaturile psihologului atunci nu mai incerca sa ii explici ca greseste, conteaza sa faci tu lucrurile bine si sa iti atingi scopul.

| Ara997 a răspuns:

Cred problema de baza e de atura etnica.
stai sa vezi cand or afla ai lui ca esti tataroaica.
sunteti foarte loaiale, sotzii minunate, fidele si nu vb degeaba. faza este ca tatarul cu romanul nu se ipaca din considerente religioase.
daca va iubiti mult atunci pune ti de-o uneala si lasati rubedeniile cat mai departe de voi.
sti care e paradoxul? ca de multe ori tocmai presiunea si opozitia familiilor fac relatia voastra sa fie mai puternic.
deci vezi daca baiatul ia in calcul sa si faca o familie cu tine si daca, da si crezi ca e un tip serios si de nadejde, ia-l se toarta si. asta-i frate. in viata iti lasi familia si iti intemeiezi una noua cu cine ti-e drag.

| Doja a răspuns:

Mama ta vede cum tatarii vor disparea in cateva generatii. E normala reactia ei... sincer n-as invinui-o.

Aveti o comunitate foarte unita care de bine de rau a rezistat niste sute de ani pe-aici tocmai datorita acestor presiuni.

Ce pot sa zic... ea tine la tine, dar tine si la voi.

| andreeabobo a răspuns:

Eu nu vad nimic gresit in relatia ta, doar ca mama ta nu accepta. Incearca sa ii explici cat de mult poti, sa fie mai open minded, incearca sa il aduci si pe el sa se cunoasca si sa vada ca are parti bune si asa mai departe. Poate cine stie.

| gamze explică (pentru andreeabobo):

Am încercat de fiecare data cand a venit vorba de el. Am încercat sa vorbesc calm deschis si degeaba. Ea o tine pe a ei. Il cunoaște destul de bine, l-a văzut. O sperie gândul ca este ceva serios si mai ales de atata timp crede sigur ca voi lua decizia. Ai lui părinți stiu de mine, nu e problema. Singura problema care ma împiedica sa fiu Ok sa ma simt eu bine si împăcată e ea, ca mereu imi strica dispoziția oriunde as merge orice as face. Chiar daca sunt undeva cu el si il aduc in discuție sau chiar daca nu sunt, si sunt singura tot aduce vorba de el si face urat rau, reacționează aiurea. Nu stiu chiar nu stiu ce sa fac. Incerc sa nu o bag in seama cand face asa ca ma enervez si eu si ma consum si m-am saturat. El se supăra de fiecare data cand ii zic sa evitam unele chestii, mi se pare si normal ca nu ii pica nici lui bine.

| andreeabobo a răspuns (pentru gamze):

Eu stiu cum e, pot zice ca am trecut prin asta cu mama cu toate ca e un subiect diferit dar tot de relatie. Oricat ne iubim parintii uneori ei pot exagera. Generatiile sunt diferite si au anumite temeri pentru noi. E normal... insa nu e ok sa tot exagereze. Mai ales cand e vorba de cultura dintre tine si iubitul tau. Dar trebuie sa inteleaga ca sunteti in Romania si sansele de a te indragosti de cineva roman sunt mari. Daca tu te simti fericita acum, nu stiu daca vei mai fii sau nu cu baiatul acela peste ani si ani, ce mai conteaza? Pe viitor nimeni nu stie ce va fi, si trebuie sa iti faci si tu viata ta.
Stiu cum e sa fii fericit sentimental, si cand vezi ca parintii nu sunt de acord si mai si aduc discutii iti ia tot zambetul dupa fata. Daca sunteti intr-o relatie serioasa, de ce nu incerci sa te angajezi undeva si sa puteti sa va mutati impreuna daca sunteti de acord amandoi?
Mama ta va intelege. Daca nu asta e. Nu poti sta o viata sa ii faci pe plac cuiva... adica da este mama si sunt sigura ca te iubeste, dar trebuie sa te si inteleaga.

| gamze explică:

Cel mai mult a deranjat o acum ca am plecat ieri cu el acasa la Cta si ca m-am întors azi tot cu el. Ea in primul rând nu concepe ideea de a sta împreuna nu accepta nimic legat de El dar cica nu are nimic cu el laughing nu stiu cum vine asta. Singura problema e ca este roman si ca lumea cica ma va cataloga. Ca umblu cu romani laughing