| Xenoverse a întrebat:

Sunt un baiat cu dizabilitati si sunt participant la un grup numit mozaik la un centru crestin si ne intalnim odata pe saptamana, sa lasam asta la o parte.

Problema este ca in afara de intalnirea din grup mai si lucrez acolo, dar sunt platit doar cu 3 lei pe ora si acest lucru ma nemultumeste, am avut cateva discutii pe tema banilor cu liderul grupului numit Seva si el imi tot promitea ca o sa-mi mareasca salariul si de atunci tot asa a ramas, si acum vreau sa imi caut un loc de munca si am sanse mici sa imi gasesc un loc de munca pentru ca stau intr-un oras mic, si inainte am incercat sa imi gasesc un loc de munca dar n-am avut noroc.

Ce sfaturi imi dati din partea voastra?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa stai acolo cu cat ti se ofera, ca nu-i rau sa ai niste bani in buzunar, decat sa nu ai deloc bani.
Bineinteles ca poti cauta un alt loc de munca, dar va lua probabil multe luni sau ani pana il vei gasi.

| SkyPilot a răspuns:

Poate ai o idee de business?
De exemplu ai putea cauta pe net informatii legate de dizabilitatea ta pe care sa le pui cap la cap cu propria ta experienta si sa faci un blog pe tema asta? Sau un forum in care si altii sa isi poata posta experientele?
Sau orice altceva stii sa faci din care sa poti scoate niste banuti.

| Nilsson a răspuns:

3 lei pe ora e o remuneratie foarte mica dar tot e mai bine decat nimic.
Intre timp poti sa incerci sa iti gasesti ceva de lucru mai stabil, dar e greu intr-un oras mic mai ales daca mai suferi si de o dizabilitate, poti sa intrebi la agentia de somaj din zona daca sunt firme unde care ar putea sa iti ofere de lucru, din cate stiu se ofera si prime firmelor care angajeaza persoane cu dizabilitati.

| acolosa a răspuns:

Salut!
Este bine că ai un loc în care să lucrezi, ne-ai spus că ești plătit cu 3 lei pe oră, dar nu ne-ai spus și nici nu trebuie să ne spui nouă ce anume lucrezi, ce acțiuni și eforturi din partea ta implică, ci trebuie să te gândești dacă pentru tine se merită sau nu acest lucru, și ia în calcul și dificultatea de a găsi un alt loc de muncă.
Nu lua decizii în grabă.