| Xenoverse a întrebat:

Salut, sunt un baiat cu dizabilitati si lucrez la un centru crestin pentru pocaiti iar eu sunt platit 3 lei pe ora si nu mai sunt multumit, am avut odata o discutie anul trecut cu directorul centrului si a promis ca o sa fim platiti cu 6 lei pe ora, praf la ochi nu s-a schimbat nimic de atunci cand am avut discutia asta, si vreau sa stiu daca merita sa mai raman sau sa plec de acolo si sa imi caut un loc de munca, unde sunt platit mai bine. Astept raspunsurile voastre.

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nice trolling happy

| minrest a răspuns:

Pe fond, gaseste ceva mai bun si apoi pleaca. Dar tu nu esti angajat, caci nu iti convine sa pierzi ceva bani ce iei de la stat, tu esti voluntar la pocaiti, iar pocaitii iti dau ceva bani de buzunar. Iar tu nici nu esti pocait, este? De ce nu ar da trei lei pocaitilor lor? Ce oi fi facand tu acolo nu stiu, dar daca faci propaganda pocaitilor, fara sa fi pocait, scuza-ma dar esti necinstit.

| Xenoverse explică (pentru minrest):

Necinstit? Sa lucri tu pentru 3 lei pe ora, iti convine?

| minrest a răspuns (pentru Xenoverse):

Nu. Vreau sa iti spun ca unde lucrez eu sunt si voluntari. Sa-ti dau cateva exemple. A iesit una la pensie, care facea munca mai grea la ea in seviciu. Si ea ar fi vrut sa o tina in continuara, asa ca venea si facea treaba asa, aiurea. Peste vreo doua luni, ii fac contract de voluntariat. Si lucreaza asa cam sase luni, dar nu lua trei lei pe ora, nu lua nimic. Iar apoi o angajeaza in alt serviciu, dar cu conditia sa isi asume sarcini grele, si peste un an cand ii mai dau o sarcina, pleaca. O alta fata lucreaza de un an voluntar, munca de 20000 lei pe luna, nu ia un ban. Evident, spera ca va fi angajata; daca va fi, nu se stie.

| NLS a răspuns:

Exact cum a spus Lostlyric, nu renunti la un loc de munca, fie si foarte slab platit, pana nu ai cautat un alt loc.
Studiaza anunturile din orasul tau, vezi ce ti s-ar potrivi (nu ai specificat despre ce dizabilitati e vorba), si eventual mergi la un interviu sau intereseaza-te cat se plateste.

La un calcul, acel patron incalca destul de grav legea, rezultand un salariu net lunar de ~520 ron.
Sunt convins ca gasesti alternative mai bune, chiar si daca e vorba despre orasele mai problematice din Moldova sau sudul tarii.
Cheia succesului ramane cautatul.

| Laura927 a răspuns (pentru NLS):

Asa e noi in Moldova suntem cam nefolositori de aia avem salarii asa mici.tu gandesti cand scrii? ai vizitat macar Moldova?

| NLS a răspuns (pentru Laura927):

Ma refeream la cu totul altceva.
Comparand Moldova cu Ardealul sau Capitala, somajul e mai mare, deci locuri de munca libere mai putine, si da, stiu din presa si alte surse asemanatoare (nu am vizitat Moldova inca. va urma) ca salariile in acea zona sunt mai mici.
Aceeasi situatie se regaseste si in zona de sud.

| Felys a răspuns:

E foare putin, ai dreptate dar stii bine cat de greu este gasirea unui loc de munca decent si faptul ca tu ai anumite probleme va face si mai greu acest lucru.Te sfatuiesc sa nu dai curs primului impuls sa pleci fara sa ai siguranta ca te poti reangaja in alta parte.Intai cauti si de abia dupa ce esti asigurat poti sa iti dai demisia

| Lostlyric a răspuns:

Intai cauta un loc de munca care te poate plati mai bine, apoi, daca gasesti, renunta la cel pe care il ai acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte putin. Nu merita. Cauta altceva.

| Alexandru250201 a răspuns:

3 lei pe ora e o suma foarte mica, eu ti-as recomanda un job in care se plateste mai bine si patronul isi respecta angajatii

| Krax256 a răspuns:

24 de lei la 8 ore inseamna aproape 500 de lei pe luna. Asta este sclavie, cauta-ti alt loc de munca si dupa aia pleaca.