| floruits a întrebat:

Bună seara TPU. Am o problemă serioasă.

Prieteni n-am. Toți prietenii pe care i-am avut erau falși. M-au manipulat, mi-au luat banii, m-au făcut în toate felurile (vacă, proastă, urâtă, ciudată etc).
Din cauza lor, nu mai am încredere în nimeni, nici în mine! Nu mai suport acest lucru! Plâng în fiecare zi, nimeni nu vrea să fie prieten cu mine. Stau numai singură. (Mai bine singură decât cu toți falșii).

Întrebarea mea este: Cum pot să îmi recâștig încredere în sine?

Apreciez fiecare răspuns! Vă rog frumos să nu râdeți de mine.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta,plin de gunoaie peste tot,invata sa traiesti doar pentru tine si ignora gunoaiele, vzi ca nimanui nu ii pasa de tine din contra o sa se bucure toti de necazurile tale, mai ales daca iti mor parinti sau ai cancer vor fii in extaz maxim, asta e Romania, nu iti pierde increderea in tine asta e cel mai important, in tine nu ai voie niciodata

| RAY a răspuns:

| doctorandus iei droguri de la o vreme omule, aici e un caz omule, trist

| doctorandus a răspuns:

Daca mai ai bani: plateste un gigolo. Bine el nu te va iubi, dar te poti distra impreuna cu el.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sincer, un gigolo poate functiona si ca psiholog, dar psihologul nu functioneaza ca gigolo.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Gigolo sunt foarte tari pe psihologie aplicata, ei stiu sa faca o clienta sa se indragosteasca de ei si sa le dea sume de alt ordin decat era vorba, dar nu pot intelege alte situaii decat cele cu care ''lucreaza''.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Pai aici e spielul: ea e deja patita si trebuie sa stie foarte bine ca gigoloul n-o iubeste. Si ca ce vrea el de la ea sunt doar banii.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Asta, da. Avantajul asta il are.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Si ca poate sa umileasca un barbat. Iar barbatul la fiecare umilinta sa raspunda cu "Multumesc, stapana!"

| gabicoo a răspuns:

În fiecare dimineață te uiți în oglindă și zici: I am The Best! Fu*ck the rest!

| Hyperion7 a răspuns:

Prieteni,oare exista așa ceva sau oare toți oamenii pe care-i întâlnim sunt doar niste simple cunoștințe și atât?
Tind sa cred că a doua varianta și de ce zic asta?
Paaai,nici eu nu am prieteni,chiar și rudele îmi întorc spatele de cele mai multe ori când am nevoie de ele,dar când vine vorba sa le ajut, toti au pretenția să fac asta, concluzia care e …prietenii nu sunt prieteni, prieten, mama, tata și chiar familie, îți este buzunarul.Stiu că realitatea e dura,însă fara bani in buzunar,atunci viața ți se ruinează,atunci nu ai nici familie,nici părinți,nici prieteni.
Cât despre încredea in tine,aici e un subiect puțin mai sensibil.
Încrederea în tine o dobândești atunci când realizezi ceva de una singura, atunci când realizezi că oamenii nu sunt totul în viața ta și că e ok sa plece unii,pentru a lăsa loc altora,e perfect ok sa se întâmple așa,știi,oamenii sunt de mai multe feluri,oameni lecție,se lipesc de viața ta,te învață o lecție și pleacă,oamenii care te iubesc și care țin la tine,nici ei nu sunt neapărat permanenți,dar te învața multe lucruri și mă rog,sunt mai multe tipologii,însă ce vreau sa scot in evidenta prin asta este faptul că nu trebuie sa depinzi de oameni!
Tu ești singura care-și mai poate reda încrederea în tine prin mici gesturi, complimente,evitarea oamenilor toxici șamd.
Pe mine m-a ajutat faptul că nu am depins de cineva,ci tot ceea ce am făcut,am făcut doar eu, astfel că de fiecare dată când reușeam un lucru,mă simțeam super încrezător!
TIPSbig grinaca ai și tu prostul obicei de a te uita in oglinda și de a te desconsidera,renunță urgent la acest obicei, deși o sa spui "pai eu sunt realista cu mine",nu,nu ești,mintea ta te ascultă și de aici apare,ca un prim factor,lipsa încrederii în sine... încearcă să te uiți în oglindă și să îți vorbești frumos,sa te complimentezi, uneori chiar ajuta,sa știi! Si nu ești narcisista daca faci asta uneori,crede-mă!

Ca o mica paranteza,din cate citesc eu ceea ce ai scris, mă gândesc că posibil sa existe și o trauma din copilărie, ceva legata de atașamentul față de un părinte sau ceva, pentru că și aceste traume, mai târziu, asemenea unei semințe, înfloresc și se fructifica mult mai târziu decât atunci când au avut efectiv loc.
Încă ceva, daca dorești să vorbim mai multe despre tema asta, te aștept pe Instagram la mihai._. 1829 sa discutam mai multeee!

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinMihai78 a răspuns:

Ești o copilă! Ajungi la liceu, unde vei întâlni alți colegi, copii. Tot ce ai pățit până acum să fie o lecție de viață și să încerci să nu mai faci același greșeli!

| Sistemulxxl a răspuns:

Mergi un pic la biserica. Nu e nevoie sa te spovedesti. Mergi acolo si asista la slujbe macar o saptamana.

| RAY a răspuns (pentru Sistemulxxl):

In biserica sunt sfinti afara sunt draci, ce e in biserica

| Smmo a răspuns:

Ei, ce e cu tine, te-ai molipsit de la cineva?
Adu-ti aminte ce sfat ai dat zilele trecute cuiva si pune-l in aplicare. Lasa plansul pentru alte zile, acum e vara si tu esti foarte tanara si esti in vacanta, nu ai de ce sa plangi.
Regula: nu dai bani la prieteni, nici la "prieteni", nici la cunostinte de pe net. Asta daca nu vrei sa ii testezi sau daca ai prea multi bani. Prietenii nu cer bani. Barbatii disperati nu ar trebui sa ceara bani de la femei decat daca locuiesc pe strada.
Ca sa iti recastigi increderea in sine, trebuie sa stim de ce ai pierdut-o. Poti sa imi scrii in privat daca nu vrei sa te expui aici.

| IonelaIasmina a răspuns:

Mergi la biserică și roagă-te! Dumnezeu te va ajuta!

| nevermind1234 a răspuns:

Prieteni 100% nu se mai găsesc in vremurile astea, dar crede-mă poți trai si fără. Cauta persoane de încredere in familia ta(frați/surori, verisori/verisoare, părinți, mătuși) cu care sa poți vb deschis chestii mai intime atunvi când ai nevoie. Iar pe partea de prietenie eu îți recomand independenta: ok, azi poate am chef sa ies la o cafea cu x, sa merg la shopping, la un film. Mergi cu cine poți fara sa ai prea multe așteptări, fara sa te pui la picioarele nimanui sa-i dai bani, sa-i plătești un suc, o cafea. Fii o companie plăcută fără sa te atasezi de nimeni. E mai safe așa.

| User257 a răspuns:

Că să îți recâștigi încrederea în tine trebuie să ceri ajutor specializat psiholog, psihoterapeut, psihiatru problema nu se rezolvă de la sine trebuie să lupți, să ai voință, nimeni nu este perfect toți greșim dar acești prieteni nu sunt prieteni tai sunt dușmani mai bine de unul singur nu te supăra nimeni, nu te manipulează nimeni. Unele persoane sunt în stare să provoace nu trebuie să răspunzi cu violență, asta le place daca vor să fac rău niciodată nu trebuie să te cobori la nivelul lor josnic, întotdeauna care fac așa ceva vor să spui, să faci ceva.Astfel de oameni nu trebuie lăsați așa fără să acționezi pentru că ei vor face in continuare nu se vor opri trebuie luate masuri in primul rand vorbe, fapte nu este frumos ce au făcut cu tine nu îți convine ceva lași omul în pace dar nu în modul asta.Nu ii vad bine pe astfel de indivizi care fac așa ceva cu timpul o să ajungă să facă fapte ilegale, să aibă dependențe cum ar fi: droguri, jocuri de noroc, alcool, sau să aibă o boala mintală. Inteleg daca uni au probleme mintale dar nu îi faci rau la om te duci și te tratezi nu exista nicio scuză care fac așa ceva.Să nu te superi pe mine am spus adevărul că și eu am trecut printr-o situație similară colegii de la școală au făcut bulling cu mine și am decis să nu mai accept niciodată nimic
Îți doresc sănătate și să te faci bine că totul o sa rezolve singura care nu exista soluție viața și sănătatea este ceva unic, ireparabil, te afectează pe termen lung psihic, și pe plan profesional.Iti doresc o noapte minunată.

| clauuudia a răspuns:

Gandeste-te[nu o face] ca te razbuni. Ca ai puterea sa le faci același lucru pe care ei ți l-au făcut. Probabil simți cum ai vrea sa-i omori, sa-i strangi de gât și sa-i calci în picioare, imagineaza-ti ca faci asta. Scrie toate lucrurile pe care ai vrea sa le faci lor, după care arde foaia, sau pur și simplu distruge-o! O sa te simți revigorata! Pe mine ma ajuta. Dacă ai nevoie sa plangi, baga niște muzica trista și elibereaza-te după care fa ce ti-am propus, o sa te simți bine, iti garantez, de nu, îmi pare rau ca ti-am ocupat timpul!
O seara frumoasa! Și nu uita, ești puternica, iar ei sunt doar niște ipocriți, afurisiti, escroci, șarlatani și nenorociți care merita dati afara din societate! Sunt de partea ta și te susțin!