| Alinaa280303 a întrebat:

Buna seara TPU!
Fetelor, am o mica probleme, nu știu cât e de bine sa scriu asta aici și cât de mult voi fi criticata, dar încerc.
Sunt căsătorită de 3 ani jumătate, am un copil și un soț.
În acești ani erau puține zile in care sa nu consume alcool, inițial gândeam că este vorba despre o depresie, stres și din astea insa poate sa lase alcoolul dar nu vrea.
(Nu este agresiv, nu m-a lovit niciodată).
Acuma...partea cea mai frumoasa laughing
In urma cu o luna a reapărut în viața mea, un băiat, ne cunoaștem de cand eram copii, știind situația în care sunt, mă cam încurajează să-mi las soțul și sa plecăm împreună laughing
Acuma...eu nu știu dacă sunt îndrăgostită de el sau doar mi-aș dori o aventura cu el.
Daca as vrea o aventura cu el de ce tot ii scriu mesaje?
Mi se pare că ne facem rău unul altuia, dar cu toate astea mi-ar fi greu să renunț la acest băiat.
A mai fost cineva in aceasta situație? ce ar trebui sa fac că sa îmi dau seama ce simt și să nu fac vreo greșeala

5 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Ai un copil pe care trebuie sa-l cresti si sa-i dai educatie pana la varsta de 18 ani. Nu crezi ca lipsa unei mame si un tata putin alcoolic va dauna la cresterea lui? Din momentul in care ai facut copilul, e resposabilitatea ta ca mama si al sotului tau, ca tata, sa fiti prezenti in cei 18 ani ai lui de viata. Lasa-l pe baiatul ala care strica familii si fi alaturi de familia pe care o ai.

| Sistemulxxl a răspuns:

Deja ai un copil si situatia e alta. Daca nu aveai copil mergeai cu el instant si mai erai si la ''moda''. Dupa ala urmau altii si altii ca asa e acum.

| nevermind1234 a răspuns:

Consumul de alcool cu o anumita limită, la fel ca fumatul este un viciu. E greu de lăsat fără o motivație puternică si sprijin. Nu ai spus dacă te trateaza ok, te respecta in continuare si e atent cu tine, doar ca nu e agresiv. Si in trei ani de zile te-ai plictisit cam repede de el. Nu crezi ca se va intampla la fel si cu baiatul acela? In primul rand trebuie sa faci tu tot ce poți ca sa salvezi casnicia, sa-i fii alături la bine si la rău si numai in cazul in care chiar nu merită osteneala sa mergi mai departe.Altfel e numai un capriciu si vor urma si altele, alți băieți mai interesanți, alte emotii proaspete, iar copilul tău nu va ști ce înseamnă o familie, stabilitate si încrederea ca cei dragi vor fi mereu alături. Tu alegi, dar gândește-te la consecințe.

| MrNuggets a răspuns:

Nu trebuia sa te casatoresti de la inceput

| daniela1107 a răspuns:

Ești într-o situație în care nu te mai poți pune pe tine pe primul loc, ai copii, bărbații spun multe și fac puține. Legat de soțul tău discuta liber cu el sa urmeze un tratament pentru a nu mai consuma alcool. Legat de prietenul tau, sunt de părere că simți doar o apropiere de el din cauza lipsei de atenție pe care nu o primești de la soțul tău. Gândește-te bine, îți mai iubești soțul? Daca da, să nu faci vreo prostie pentru că o să suferiți toți.