| Xenoverse1 a întrebat:

Buna seara, vreau sa imi pacalesc parintii ca nu imi mai merge telefonul, dar de fapt imi merge doar ca las telefonul sa se descarce de tot si apoi incep sa le zic ca nu imi mai merge sau nu se mai aprinde ecranul telefonului si o sa ma prefac ca merg cu telefonul la reparat dar nu il aduc si dupa ma intorc acasa dar ascund undeva telefonul si dupa cateva zile le spun ca m-a sunat cel de la service si mi-a spus ca s-a ars placa de baza al telefonului si nu se mai gaseste alta placa de baza alta pentru telefonului meu.

Poate asa imi conving parintii sa imi cumpere un alt telefon mai bun.

Voua cum vi se pare ideea asta?

29 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ideea este riscanta, ca daca nu vor sa-ti ia cu toate ca s-a "defectat" telefonul asta?! Ce faci? Cum justifici ca inca il folosesti? Sau iti ia unu tot de teapa astuia, deci nu mai nou sau mai scump.

Singura idee mai buna era sa pui bateria invers in telefon daca poti sa-l desfaci deci daca are capac, si optiunile pot fi urmatoarele:

1 - Sa il ia ei la verificat si vad ca bateria e invers.

2 - Sa il duca ei la service si sa constate ala acelasi lucru,
In cazul asta dar si in primul zici ca domne nu mi-am dat seama si am pus-o invers, am scos-o pentru ca se descarca mai repede decat trebuia si am banuit ca s-au oxidat contactele si le-am mai curatat, dar n-am folosit telul imediat ca sa ma prind, l-am folosit dupa cateva ore, n-a mers si n-am realizat ca as fi gresit ceva, put si simplu nu se mai aprinde.

3- Nu te prinde, te faci ca l-ai dus la service, cred ei ca s-a defectat dar nu iti vor lua altul ca nu au bani, si ramai fara nimic, iar nu poti asta, apoi sa te vad eu cum justifici ca asta ca prin minune merge iar, ca o sa-l folosesti iar pe asta.
Asta daca nu cumva o sa-ti ceara bon de la service, sau sa nu se duca ei acolo sa-l ia, si sa afle ca nu l-ai dus! Asta e singurul risc major.

4 - Cred ca s-a defectat dar nu vor sa-ti la altul mai bun ca nu au bani, dar iti vor lua unul tot de teapa aluia, deci n-ai castigat nimic.

5 - Nu te prinde, si o sa-ti la unul nou cum vrei tu.

Deci exista niste riscuri, insa de ce vrei unul nou? Daca asta merge bine!
Parerea mea e sa stai cuminte, insa faci cum crezi.

Insa eu banui ca tu stii care se situatia materiala si ca stii ca ar putea sa-ti ia! Nu sa ii fortezi desi n-au, ca asta nu se face.
Si sper ca inveti bine si te porti frumos, adica ca ai merita! Altfel nu e deloc okey.

| Fatamuntilor a răspuns:

Si parintii tai au atata incredere in tine incat sa te creada pe cuvant? Tu crezi ca stai de vorba cu amicii tai?
Sigur vor cere dovezi. sigur vor vrea telefonul sa mearga la service sa vada despre ce vorba! Asa ar face oricine! Si atunci? cine va de pierdut? Sa ramai fara telefon? NU! RAMAI cu cel pe care il ai, pana parintii tai isi pot permite sa iti pot lua un telefon nou?
Un telefon e destul scump.
In situatia in care ne aflam acum trebuie gandita orice cheltuiala.
Facturi
Rate la banca
mancare
La ce ar trebui sa renunte?
Apoi trebuie sa meriti! Tu ce ai facut? iti minti parintii?
Si de ce nu trebuie o ocazie speciala!

| Mosotti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca merita, e baiat cuminte, invata bine, isi respecta parintii si ei au posibilitatea (asta e conditia eliminatorie), dar nu vor sa ia, atunci intentia lui este buna mai ales ca se sacadeaza! Asta este semn ca nu mai face fata aplicatiilor, jocurilor.

Daca..parintii nu au bani si el forteaza treaba, e f urat! Deci depinde de situatie.
Stiu destule cazuri cand parintii nu vor, nu ca n-au! Adica considera ca, copilu e bun doar sa invete si iar sa invete si cam atat, desi ei sunt okey.

Mie parintii mi-au luat cam ce am vrut in copilarie evident in limita posibilitatilor, si eu nu le-am cerut mai mult decat puteau!
Si acuma..au rasplata, ii respect, am grija de ei daca trebuie, nu-i voi abandona la batranete. Tocmai ca si ei m-au tratat ca omul cand a trebuit. Stiau ca un copil trebuie sa se mai si bucure, nu doar sa invete ca prostul in prostie.
Dar bine, invatam cat de cat okey, eram un copil cuminte.
Dar cu un walkman tot a trebuit sa fentez si eu, na. Nu derula inapoi sau inainte, ceva de genul, era din ala cu 3 butoane, si asta ma cam deranja.

| LPCTSTR a răspuns:

Copile, fii recunoscator ca il ai macar pe ala si lasa ideile cretine.
Nu stiu de tine, dar eu n-as fi intr-atat de prost incat sa imi las plodul sa managerieze ipotetica servisare.
Si pe langa ca nu-ti va merge, vezi ca "minciuna are picioare scurte". Vei face tu o miscare gresita si-si vor da seama, asta se-ntampla intotdeauna cand minti, asa functioneaza Universul si asa va functiona.

| Mosotti a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai aia e, sa nu faca greseli, dar ideea lui e proasta ca si plan, il prinde. Trebuie ca, chiar daca-l prinde, sa nu cada rau, sa fie ceva care sa para neatentie. Exact cum am incurcat eu firele si am bagat alt stecher in priza, nu mergeau boxele, am zis ca s-au ars, ca..si eu uitasem sa le bag in priza.

Daca eram in scenariu sa zicem ca sa zic ca n-ar mai fi mers si sa fi facut special incurcatura, dupa aia "aaa, ce prost sunt, am incurcat firele", si nu cadeam rau oricum.
Si cum devedeai ca special am incurcat firele?!

Depinde cat de destept e ala care minte, e relativ aici.
Nu e vb ca esti prost, poti fi destept, dar celalalt poate sa fie si mai destept, castiga cel mai inteligent, nu conteaza varsta!
Universu` n-are nici o treaba cu inteligenta.

Uite de ex cum as fi facut eu daca sa zicem ca acum 25 ani voiam un casetofon nou, sa zicem ca aveam unul din ala mai mare si voiam altul.
Scoteam capacul asa frumos, si scoteam de pe placa o piesa cu pistolul de lipit, si puneam alta defecta (un condensator sau mai multi sa zicem), dupa aia nu mai mergea bine.
Si daca-l duceai in service, de multe ori baietii nu prea se descurca sa depisteze chiar orice, in general mergeau pe sabloane, pe defectiuni mai cunoscute.
Si? Prinde-ma! 1-0, vezi?

Daca service il facea, tot 1-0 era, ca nu iti trecea prin cap ca eu l-am aranjat, o sa-ti zica ca s-au ars ceva piese si gata, aia e.
Evident daca stiam ca parintii isi permiteau, altfel nu faceam asta, ca era jigodism, clar.

| Nemessys a răspuns:

,,dar ascund telefonul si dupa cateva zile le spun ca m-a sunat cel de la service" Pe ce sa te sune daca telefonul tau,, s-a stricat"?

Mi se pare o idee naspa.

| Xenoverse1 explică (pentru Nemessys):

Ii dau fixul de acasa.

| Nemessys a răspuns:

Ce telefon ai in prezent?

| Xenoverse1 explică (pentru Nemessys):

Samsung A5 2017, il am de 3 ani si jumatate si nu mai sunt multumit de el.

| Anuket a răspuns (pentru Xenoverse1):

Nu văd motivul pentru care nu-ți mai convine, e chiar bun telefonul.

| Xenoverse1 explică (pentru Anuket):

Da, bateria e praf de abia ma tine o zi intreaga si uneori mai sacadeaza cand umblu pe el, de aceea vreau alt telefon.

| Dddonkey a răspuns (pentru Xenoverse1):

De ce nu mai bine le propui sa iti cumpere o baterie noua?
Petrece si tu mai putin pe telefon, nu ai si tu hoby-uri?
Ma indoiesc ca parintii nu o sa te miroase ca furi curent.

| Anuket a răspuns (pentru Xenoverse1):

Păi 24h ține, dacă nu e în preajmă o priză nu stai pe el, simplu. Prea multe pretenții de la baterii, le încarci de câte ori e nevoie și gata.

| Mosotti a răspuns (pentru Xenoverse1):

Am inteles, acu citi mesajul asta, te intrebasem in primul de ce vrei unul nou.
Eu am in HTC One M8 luat in 2015 vara si merge inca bine, dar cand ii dau drumul la net pe wi-fi, dureaza cam 1 minut pana o ia iar, se cam blocheaza dar nu ma deranjeaza inca.
Memoria interna e cam la limita, norocul meu e ca nu bag jocuri mari ca nu prea-mi plac.

Oricum in cazul tau e normal sa iei altul mai bun, ce sa zic.

| Mosotti a răspuns (pentru Dddonkey):

Nu e vb de baterie neaparat, e vb ca se scadeaza, deci deja nu mai face fata noilor aplicatii sau jocuri, e f clar asta.
Si la PC-uri se face upgrade din cand in cand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Munceste ma lenesule si cumpara-ti

| Xenoverse1 explică (pentru anonim_4396):

Dar tu macar ai un job? Sau lenevesti si spui la toti sa muncească.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca are timp sa munceasca pana la 70 ani pana ameteste, ca se va mari varsta de pensionare. Sa termine scoala, facultatea si dupa aia.
Am facut si eu asa..la vremea mea cu un walkman cu caseta, dar mie mi-a iesit.

| Mosotti a răspuns (pentru Xenoverse1):

E, nu-l lua in seama, zice si el asa, ai timp sa muncesti dupa ce termini facultatea pana te saturi. Era o vorba "cine zice, ala e".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Josnic.

| Mopmop a răspuns:

O idee foarte proasta tinere! De ce nu incerci sa te pui in locul parintilor? Daca de exemplu eu te aburesc cu ceva si tu te prinzi? Ti-ar place asta? Cel mai bune ar fi sa ai o discutie cu ei si sa le zici gen: de ziua mea as dori va rog un telefon cadou. Intre timp pana la ziua ta fii si tu baiat gentil, macar 1 ora pe zi spala vade, du gunoiul, un pic de curatenie etc. Gen iti castigi cumva telefonul dupa puterile tale! Si daca incerci sa minti la un lucru banal ca un telefon... mi-e groaza sa ma gandesc ce ai face in situatii de viata mai grave!

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Mda, risca sa fie prins, asta am zis si eu, ideea lui nu este buna.
Adica trebuie o idee ca sa nu riste nimic nici daca parintii afla ca n-ar mai merge.

Bine..acuma eu presupun ca el stie daca parintii au posibilitate sau nu, nu ca forteaza treburile in mod tampit, sau prespun ca se poarta okey, invata bine ca altfel nu mai sunt de acord cu fenta asta, adica daca merita dar ei nu vor sa ia doar, nu ca nu ar putea.

| Anuket a răspuns:

Chiar dacă ascuzi telefonul, cel mai probabil vor dori să-l vadă părinții și așa se prind.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu incerca. Se vor prinde 100%. Mai bine le spui ca vrei unul nou, iar daca ei refuza inseamna ca au un motiv intemeiat si ca iti vor lua unul atunci cand vor avea posibilitatea / cand vor considera ca este momentul potrivit sa ti-l schimbe.

| Genevaaa a răspuns:

Esteo idee buna, dar ce telefon ai?

| Mosotti a răspuns (pentru Genevaaa):

Nu e o idee buna, n-a gandit-o bine deloc, in sine scopul ar fi okey daca au parintii bani, si daca el invata bine si se comporta okey adica merita, dar cu ideea lui risca sa fie prins nasol de tot.

Daca parintii nu au bani, e o magarie sa-i fortezi, asta clar.

Am avut jos sub mine vecina care avea un baiat de seama mea, a dracu daca i-a luat ceva aluia desi putea, si acum se mira ca nu o mai baga in seama.
Mie parintii mi-au luat mai de toate, dar am vrut un walkman cu functia de derulare si inapoi si a trebuit sa fentez si eu.
Dar aveam o justificare, nu doar ca vreau unu nou care sa faca acelasi lucru.

| Motisor a răspuns:

Mai bine stai potolit, e o idee foarte rea, nici prin minte nu ar trebui sa iti treacă.

| Mosotti a răspuns (pentru Motisor):

Mda, ideea lui e proasta cum a gandit-o, il prinde daca va folosi ideea aia.
Am fost si eu copil si stiu cum e sa vrei ceva, nu-l condamn.
Eu am facut asta cu un walkman cand aveam 15 ani, am scos cureaua si am zis ca s-a defectat, si mi-au luat unul mai bun, adica care avea derulare si inapoi parca, ca aveam din ala care avea derulare doar inainte.
Nu s-a mai pus problema sa-l ducem la reparat, si daca-l duceam, ziceam "i-a sarit cureaua, aia e, se mai intampla", asa i-ar fi zis si depanatorul si nu cadeam de prost oricum o dadeam.

Deci...stiu ce simte el. Exista riscul sa-mi ia tot din ala cu derulare doar inainte, dar aia e, am mizat ca ia mai bun ca oricum daca tot luam, sa fie la zi, nu?!

| eijibanana75 a răspuns:

Ideea asta nu este ok după parerea mea. de ce aivrea un telefon nou atâta timp cât ăsta încă merge? nu are rost să irosești banii pe ceva ce ai deja care încă fucționează bine.