| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Sunt baiat, am împlinit 20 de ani foarte curând, însă problemele psihice din copilărie și adolescență încă mă forțează să rămân blocat pe loc și să nu reușesc în a-mi învinge temerile. Părinții nu mă susțin și nu m-au susținut niciodată, chiar dacă ei cred că asta au făcut. Nu pot avea încredere în aceștia, ei imi văd numai părțile negative. Niciodată nu i-a interesat despre ceea ce simt și ceea ce cred eu, au fost atenți doar să mă descurajeze și să mă facă să mă simt neînțeles și prost. Mereu am fost o fire mai retrasă și mai puțin sociabilă comparativ cu alți copii, motiv pentru care am fost pentru o lungă perioadă de timp o victimă a bullyingului, cu toate că nu deranjam cu nimic pe nimeni. În prezent, mă lupt cu crize nervoase, depresie și multă anxietate socială, motiv pentru care nu am reușit până în prezent să îmi fac o relație de dragoste cu o fată în viața reală și nu am reușit să-mi fac prieteni prea buni și de încredere. Am ajuns într-un punct în care îmi doresc mai mult ca oricând să am pe cine mă baza și să creez legături mai speciale cu oameni decât doar simple cunoștințe. Vreau sfaturi despre ce ar trebui să fac pentru a putea avea o relație cu o fată în viața reală și cum pot să scap de aceste stări psihice oribile și cum pot face să am mai multă încredere în mine, fără a mă mai simți complexat în relațiile deschise cu alte persoane.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Te incurajez sa ii povestesti tot ce simti lui Dumnezeu si sa te rogi ca la momentul potrivit sa o aduca in viata ta pe fata care El stie ca e potrivita pentru a fi sotia ta.

| Anonim3045 a răspuns (pentru ania):

Aberații cât cuprinde.

| Goete a răspuns:

Atata timp cat nu ai autostima si nu te iubesti pe tine insuti, nu poti fi capabil sa oferi altcuiva ceea ce nici tie insuti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
din ce relatezi tu, reiese ca esti o fire mai timida, mai retrasa. te inteleg perfect. we are alike.
de anxietate sociala nu poti scapa, o poti doar tine sub control, sau o poti indeparta tu, usor. step by step, cum s ar zice.
stiu ca nu este atat de usor pe cat suna, dar ar trebui sa ai mai mult curaj si mai multa incredere in tine. gaseste-ti punctele sensibile si lucreaza la ele, gandeste-te la noi metode de a le rezolva.
daca iti e greu sa comunici cu cineva in realitate, incearca mai intai in mediul online, dar ai grija, sa nu te afunzi in asta si sa faci din ea o obisnuinta. apoi, cu greu te mai dezobisnuiesti.
oamenii cu care comunici online sunt mai intelagatori, in principiu. multi chiar te ajuta, comunica cu tine, te inteleg si multe altele, care nu se compara nicidecum cu cei pe care ii intalnesti in viata de zi cu zi
sunt multe de vorbit pe tema asta, dar simte-te liber sa imi dai mesaj, te pot ajuta cu asta. iti explic mai multe.

| Anonim3045 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact genul ăsta de răspunsuri căutam! În online am o experiență foarte mare, atât în conversații cu oameni de diferite vârste, cât și cu fete de vârsta mea. Însă online-ul a ajuns să nu mă mai mulțumească. Marea majoritate dintre cei pe care i-am cunoscut la început pe internet, acum m-au cam uitat și nu prea mai socializăm. De asemenea, consider că relațiile online sunt bune până la un anumit moment, moment în care te maturizezi și începi a conștientiza că viața ta nu înseamnă numai și numai vise și speranțe deșarte cu persoane pe care nu se știe dacă le vei întâlni cândva. Vreau să scap de monotonie și să încep o viață mai diversă în care să experimentez cât mai multe lucruri. M-am săturat de suferință și tristețe...

| anonim_4396 explică (pentru Anonim3045):

Un impuls, la momentul potrivit, ajuta enorm...
vad ca tocmai ti ai dat seama de anumite lucruri care, intr adevar, trebuiau constientizate!
relatiile online nu se compara cu cele din realitate. exista asemanari intre acestea, dar exista si diferente, enorme.
diferenta principala este ca, in cele din online, trebuie apasata aproape mereu pedala de acceleratie, intrucat exista distanta, in primul rand, iar aceasta trebuie mentinuta de ambele parti. not one sided, but both.
poti vedea si asa, da. relatiile din online pot reprezenta un punct de plecare in viata ta.
spuneai ca ai implinit 20 de ani recent. well, tinere, viata ta abia acum incepe.
nu e niciodata tarziu sa incerci ceva, sa experimentezi, sa te regasesti in oameni si sa dezvolti abilitati de comunicare la un alt nivel.
atatea lucruri minunate se intampla in jurul nostru, iar noi trecem peste ele cu vederea, focusandu ne pe altceva care nu este la fel de important.
toate in viata asta au rolul lor, au semnificatia/iile lor.
trebuie doar sa ne deschidem ochii pentru a le observa...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

*ochii si mintea, ofc

| Anonim3045 a răspuns (pentru Anonim3045):

Da, dragă Violleta, sigur e așa cum spui tu. Acum du-te și plângi pe jazz, că nici nu ți-am citit toată mizeria de comentariu laughing) s-au găsit toate relicvele să-mi comenteze, ca și cum de părerile lor învechite și expirate aș avea eu nevoie laughing) hahahah

| timidu89 a răspuns:

Nici o fata fara probleme nu te accepta daca ai probleme psihice. DOAR PSIHIATRUL POATE SPUNE CE E DE FACUT CU CRIZELE NERVOASE. Doar una cu probleme e dispusa sa te accepte si te intelege. Nici una urata sau obeza nu stiu de se incurca cu tine, cauta cu probleme identice sau cu handicap. O sa te simti complexat mereu probabil in relatiile cu alte persoane, daca ai probleme psihice nu te inteleg cei ce sunt sanatosi, ba chiar te iau in ras. Imi pare rau sa te dezamagesc dar in afara de familie doar in tine te poti baza.

| Anonim3045 a răspuns (pentru timidu89):

Nu ai înțeles. Problemele psihice pe care le am nu mi le manifest de față cu alte persoane. Nu trebuie să înțelegi că am un comportament ciudat în societate sau că sunt mereu nervos și în relațiile cu alte persoane. Totul se află doar în interiorul meu. Răspunsul tău e o tâmpenie incredibil de mare. Te rog eu, dacă nu ai ceva de spus clar și la obiect, nu te mai băga aiurea în seamă. Toată lumea are anumite probleme psihice pe care și le maschează atunci când se află în public, nimeni nu e perfect sau complet fericit. Pe lângă asta, tu nu mă cunoști ca să știi cum sunt. În momentul în care ai văzut scris "probleme psihice", automat tu ai asociat aceste cuvinte cu demența ori stări nervoase extreme, ceea ce e complet greșit.

| timidu89 a răspuns (pentru Anonim3045):

Esti tu inteligent, dar nu iti dau voie sa ma jignesti aiurea. Crezi ca astia de pe TPU ghicesc in stele? Trebuia sa zici ca nu te manifesti, ori esti altul troll? Sau ce ai gandit tu, stai ca bag o minciuna ca sa nu dea rau la gagici. Aici nu gasesti fete, si nu mai pierde timpul pe net, adica si daca discuti cu una, intalneste-te cu ea si ce o fi o fi. Sfat mai bun de atat nu am sa iti dau, discutand cu o fata chiar si online ajuta zic eu sa iti faci curaj. Cu conditia sa te si intalnesti cu ea. Ai si ignore! Voi vreti sfaturi si nu spuneti adevarul asa cum este. Nu ai sanse si asa, fetele ok vor tipi dezinvolti si sociabili. Asta e adevarul, tu injura-ma daca vrei. Nu mai zic de una de 18-22 ani... o mica sansa ai avea cu una de 14-16 maxim 17 ani, dar sa fie si ea retrasa. Una matura nu vrea unul fara prieteni si antisocial.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim3045):

Vad ca ai o preferinta de a raspune taman pe dos, indiferent de ce-ti raspunde omul, probabil din rautatea care te macina si te everveaza tot timpul.
Pentru tine orice raspuns este o tampenie, fiindca esti un imatur, incapabil sa accepti si sfaturile altora, daca u auzi ceea ce vrei tu sa auzi.
Pornind de la simplu fapt ca tiai trecut toate intrebarile sub anonimat, de rusine.
NU toata lumea are probleme psihice, fiindca toata lumea este sanatoasa la cap, doar unii au probleme psihice si hai sa nu generalizam, ca nu-i cazul.
Este pacat ca nu recunsoti si te ascunzi dupa minciuni, dar asta nu te va ajuta sa te insanatosesti ci dimpotriva, sa ti se adnaceasca boala, dupa cum vedem aici, de la intrebarile puse de tine si trecute sub anonimat, sau raspunsurile pline de ura, rautate si contardictie.
Imi pare rau pentru tine, dar tu chiar ai nevoie de un psihiatru si tratament adecvat.

| Anonim3045 a răspuns:

Dacă vrei să fii luat în serios, învață să scrii corect în limba ta maternă, mânca-te-ar spumele laughing