| anonim_4396 a întrebat:

Sunt Tatiana si am 36 de ani. Am o fata care are 16 ani, si sunt divortata de 11 ani.
De 8 ani stau in Italia la frati mei. Si am un logotnic, iubit nici nu stiu cum sa ii zic. De 8 ani imi mananca zilele,promitand ca ne mutam impreuna ca face una ca face alta.
Nici macar eu sa lucrez nu ma lasa,ca nu ii convine nicaieri.
Si el sta cu fratele lui cu sotia acestuia si cu copilul lor,imediat vine urmatorul copil si el tot acolo sta.
Si il asculta mereu pe fratele lui. Eu mereu ii zic sa faca ceva,dar mereu vorbesc cu pereti. Mi-a distrus viata,in tot acest timp puteam sa fac alceva,sa imi aduc fata sa stea cu mine in Itaia, sa am un loc de munca si sa locuiesc undeva.
Frati mei sunt singuri, stam numai noi 3. Si cu "iubitul" ma vad numai in weekend-uri, pentru ca stam la o distanta de 2 ore. Si nu poate sa vina in fiecare zi.
Ce as putea sa fac? Sunt disperata,nici la el nu pot sa renunt pentru ca il iubesc mult. Ce sa fac?
El normal sta in Albania, si nici acolo nu m-a dus niciodata, ma gandesc ca poate are vruna si pe acolo. Nici nu mai stiu ce sa cred.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La varsta ta se presupune ca ai minte si experienta.De ce mai stai cu el atunci? Mai judeca si cu capul, nu numai cu inima. N-ai invatat chiar nimic din prima casatorie? Lasa-l in pace si vezi-ti de viata ta, altfel o s-o duci asa mult si bine. Stii zicala: boala lunga, moarte sigura. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Pleaca de unde esti, chiar si in Romania te poti descurca mai lasa averea asta ca banii va da pe toti peste cap apoi mai aud parintii vostru ca niste camatari v-a luat viata sau ce necazuri aveti. Chiar de sunt mai tanar fata de tine am facut o alegere inteleapta revenind in tara mea dar am alte motive.

| mona a răspuns:

Daca in 8 ani de zile nu a facut nimic in privinta asta, parerea mea e ca nu va face nici de acum incolo si daca am inteles bine daca tot ai trecut printr un divort, macar viata de dupa...sa fie mai buna dar din cate zici...nu i buna de loc[in privinta barbatiilor]si poate ai dreptate, o mai avea pe vreo una prin Albania

| DimLight a răspuns (pentru mona):

Mai mult ca sigur are pe una sau altfel e un papa lapte sau pierde vara. daca face numa ce ii zice frateso si el nu are o initiativa..cine sa-l trezeasca la realitate. ori e la misto ori e prost. (si cum era un proverb din betie te mai trezesti da din prostie nu)

| mona a răspuns (pentru DimLight):

Ai dreptate

| pwp a răspuns:

Mai bine lasa-l...tu ai grija defiica ta si atat!

| DimLight a răspuns:

Poate esti amanta lui. fara sa stii.
sau poate nu merita. totusi e dificil daca esti indragostita de el. dar nu inteleg de ce zici ca din cauza lui nu te-ai angajat, asta inseamna ca e gelos dar e un looser... sincer sper sa gresesc si sa fie cum e mai bine pentru tine dar cunosc o astfel de persoana(indirect) e un betiv si un pierde vara. tu il stii mai bine si stii mai bine ce trebuie sa faci pentru tine dar si pentru copilul tau, familia alaturi de care ai crescut si care ai crescut-o e prima. apoi vin restul (sincer sa iti spun ce zici tu pare rupt dintr-o telenovela, dar na..viata e complexa)

| Vasybulan a răspuns:

Vai romani, romani. Cum spunea si un cantec:"strinatatea e mai amara ca moartea"-in multe sensuri.
Pai daca e asa ai urmatoarele optiuni:
1.lasa-l naibii si ori cauta-ti de munca, ori vin-o inapoi in Romania
2.continua sa stai cu el ca sa iti faca viata si mai amara.
Insa gandeste-te ca aici in tara te asteapta fetita ta.
Numa bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragoste gasesti peste tot pe pamantul asta. Uita-l!

| AndyLavy a răspuns:

Nu am experienta insa. sunt de parere ca ar trebui sa iti traiesti viata dupa bunul plac. daca vrei sa lucrezi lucreaza..nu te lasa conditionata de un barbat, ca mai tarziu sa iti para rau. fa prorpiile alegeri, dupa bunul plac. Vbeste cu el, si daca nu poti comunica si nu te intelege, pune-i si tu propriile tale conditii, si daca te iubeste le va accepta si va ramane langa tine. stiu ca nu e usor, si o relatie e mutl imi complicata de atat. insa avem o singura viata si trebuie sa ne-o traim dupa regulile noastre nu dupa ale altora. Succes. sa fi sanatoasa, si fata ta la fel.P.S...esti inca tinara la 36 de ani..multi inainte.

| stpu a răspuns:

La 36 de ani ar trebui sa stii ce-ti doresti de la viata, care sunt prioritatile tale si ce e mai bine pentru tine si mai ales pentru copilul tau.
Ar trebui sa ai curaj sa pui capat unei relatii care nu-ti ofera nicio satisfactie si sa incepi sa te gandesti la tine si la copilul tau.
Daca de atatia ani tu ai renuntat la sansa de a-ti oferi o viata mai buna pentru un individ, atunci, doamna, e grav.
Apoi mi se pare si mai grav ca tu iti pui logodnicul mai presus decat propriul copil.

| YouNoob a răspuns:

Situatia ta nu e roz deloc, ar trebui sa te concentrezi mai mult pe copilul tau decat pe chestia asta pe care o ai cu logodnicul tau sau ce o fi el.
Scuza-ma ca iti spun dar daca te vezi cu el doar in weekend nu renteaza, e ca si cum ai avea un fel de prieten cu beneficii, iar chestia cu iubirea e trecatoare si in mod categoric el nu tine la tine sau la "relatia" pe care o aveti. Daca tinea facea ceva pana acum, totusi presupun ca nu are 17 ani nu?
Deci, concluzie si sfat. du-te la munca si fa o viata mai roz pentru copilul tau, adu-o in Italia, trimite-o la scoala etc.

| alealexuta a răspuns:

CRed ca trebuie sa te duci in Romania..si sa incerci sa vb.cu fata pana te va intelege

| ilovei a răspuns:

Hei. Adica fiica dumneavoastra e singura in tara de 8 ani? Eu sunt de parerea ca ea are mai multa nevoie de dumneavoastra, si nu el. Poate de aia nu cauta o casa pentru. amandoi de frica sa nu va aduceti fiica acolo.Ar trebui sa va intoarceti in tara la fata.

| rosesonfire a răspuns:

Pleaca inapoi in Romania, renunta la el. Daca te-ar fi iubit, nu s-ar fi comportat asa cu tine. Si ce daca stati la o distanta de 2 ore? Aveti autostrazi,poate veni zilnic sa te vada. Mama de ex, s-a nascut la Pitesti si tata e din Bucuresti. Cand erau tineri, tata mergea zilnic pana la ea cu bicicleta. Deci, ce il opreste? Renunta la el/ Daca are pe vreuna il Albania nu e nimic, dar daca are afaceri cu droguri sau bordeluri? Fiica ta ce zice? Ai vorbit cu ea?

| Geo_Georgiana_1998_1M4o a răspuns:

Sfatul meu este sa-l lasi balta, totusi esti tanara si iti poti creste fata de una singura in Romania...