| Andreiiii24 a întrebat:

Acum o luna m-am vazut cu un baiat, dar inainte de a ne vedea vorbeam foarte mult pe mess/la telefon. ne uitam si la filme sunandu-ne pe skype. stateam cu orele si vorbeam, parea sa ma placa. chiar a si zis ca vrea sa se indragosteasca de mine cand ne vedem.
Ne-am vazut. totul ok, am baut ceva la un local. apoi am mers la el. a inceput sa ma sarute, era foarte afectuos ( a zis ca nu intentioneaza sa treaca la relatii sexuale pentru ca nu e genul ). bun, am dormit la el peste noapte si a doua zi am plecat acasa. Din acel moment, a inceput sa fie foarte rece. i-am cerut sa ne mai uitam seara la un film ceva. m-a refuzat cu pretextul ca nu ii merge internetul. am mai vorbit asa la distante de o zi/doua si mereu raspundea sec. aiurea, de parca eram straini.
A trecut o saptamana de la ultimul mesaj pe care mi l-a dat, care a fost la modul,, Ce faci? ok. pa " Si am decis sa nu ii scriu nici eu, ca raspunde sec si e deranjant. Joi are un spectacol de teatru in orasul meu si nu m-a invitat. sau sa imi bata un apropo, asa ca nu o sa ma duc, chiar daca imi doresc foarte mult sa il vad.
Ce credeti ca s-a intamplat? Nu stiu ce sa fac. chestia e ca ma atrage foarte mult si pot sa zic ca m-am indragostit. si nu stiu ce sa fac. Poate nu arat atat de bine pe cat si-ar fi dorit sau am dat-o in bara cu ceva. Imi puteti da niste sfaturi? Sa il las in pace si sa ii raspund in caz ca imi mai scrie sau ce sa fac?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pur si simplu nu te-a placut. Probabilitatea sa se intample asta dupa o pseudo-relatie virtuala este uriasa, asa ca nu e cazul sa te miri. In mod exceptional doi oameni care se plac in mediul virtual vor transfera acest sentiment in viata reala, fiindca pe internet suntem altfel.
In alta ordine de idei, cum ai putea sa te indragostesti de un om pe care l-ai intalnit doar o data? Nici nu il cunosti. Poate te-ai indragostit de o iluzie, de cel care iti imaginezi tu ca este sau vrei tu sa fie, dar asta chiar nu are nici o legatura cu el. Numai faptul ca sustii ca te-ai indragostit din prima te face foarte suspecta si e un motiv foarte bun ca el sa nu fie interesat de tine. Fiindca nu poti sa te indragostesti sincer necunoscand un om. Dragostea vine dupa ce il cunosti bine, dupa ce ati trecut impreuna prin situatii mai bune si mai rele si i-ai vazut si calitatile si defectele. Fie tu nu stii ce e dragostea si numesti dragoste infatuarea adolescentina, fie pur si simplu minti (e posibil as te minti si pe tine).
Tu evident ca trebuie sa il lasi in pace. Fa si un dus rece si lasa iluziile. Daca iti scrie si te invita sa va cunoasteti cu adevarat, poti incepe sa cladesti cu el o relatie. Dar usurel, fara indragosteala copilareasca (nu ai 4 ani sa te indragostesti fulminant de necunoscuti si nici nu esti intr-o telenovela ieftina)

| Andreiiii24 explică (pentru Brigaela):

Nu pot sa zic ca m-am indragostit la modul real al sentimentului. pur si simplu am simtit o atractie puternica care credeam ca e reciproca happy Multumeac pentru raspuns. probabil iluziile mele l-au transformat in ceea ce nu e de fapt.

| Brigaela a răspuns (pentru Andreiiii24):

Nu confunda atractia cu dragostea. Si mai ales atentie la cuvinte, nu le demonetiza. In viata ta o sa te indragostesti de 1-2, poate 3 barbatii. De fiecare data va fi ceva extraordinar, unic si vei cantari cu mare atentie cuvintele. Daca tu spui oricarei atractii minore dragoste, o sa ajungi sa nu mai ai nici o emotie, sa ti se para ca dragostea este ieftina si banala. Iar barmatii pe care ii vei iubi nu se vor simti in nici un fel speciali.
Cand spui ca te-ai indragostit de cineva, fie si in gand, atunci sa tremuri de emotie si sa stii ca ti-ai da si viata pentru el.

| Andreiiii24 explică (pentru Brigaela):

Mi-a scris acum ( dupa o saptamana ) si m-a chemat la spectacolul lui. Ar trebui sa merg? Sau nu stiu. sa o las balta

| Brigaela a răspuns (pentru Andreiiii24):

Da, e politicos sa mergi

| eliancodrut a răspuns (pentru Andreiiii24):

Nu, n-ar trebui sa mergi. Ai da dovada de fata labila, iar el te-ar considera usuratica. Eu l-as refuza politicos si as invocand un motiv. Apoi as astepta daca el repeta invitatia cu alta ocazie. Daca te vrea o va mai face. Daca nu, lasa-l. E punctul meu de vedere ca barbat. Dar nu reprezinta decat o parere.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil si-a pierdut interesu cand a vazut ce usor ii e sa te obtina.

| Violleta2022 a răspuns:

Ceva l-a facut sa se razgandeasca cand te-a intanit pe real.
Nu stiu ce si nu cred ca vei afla nici tu, dar este evident ca ceva nu i-a placut la tine si de aceea este atat de rece si absent.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Vezi ce înseamnă efecte/filtre cu duiumu la poze? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| eliancodrut a răspuns:

Citind ce ai scris mi-am adus aminte de butada populara: "Iti plac Ioane fetele? Daaa! raspunde acesta. Dar ele pe tine, Ioane? Si eu pe ele, raspunde Ion.
Baiatului nu i-a placut de tine. A fost totusi cu bun simt si nu a mers mai departe. Sarutarile puteau fi o urmare a faptului ca deja consumasera-ti alcool. Dar... pot fi si alte cauze. Dar in fapt - indiferent de cauze - baiatului nu i-ai placut. Nu ti-a spus-o direct, dar ti-a dat de inteles. Dragostea si o relatie placuta se intretine cu sentimentele ambilor parteneri. Asa ca... lasa-l in pace. Apoi, daca te consideri a cincea roata de la masina (rezerva), poti sa-l accepti, daca revine.

| GallyW a răspuns:

Se pare că te o vrut numai pentru sex.
Dacă un băiat te place cu adevarat, nu are mare curaj...nu încarcă să te sărute în casa lui...în dormitorul lui.
Pari ca o fată ca lumea...nu crede că ai gresit cu ceva.
El are o problemă. Nu tu.

| AlessiaPatrii a răspuns:

Bună, părerea mea e că ar trebui sa mergi să vorbiți "face to face "dacă chiar îți place de el.
Ar trebuii să ii spui ce ai simțit de când ai început să vorbești cu el.
Dacă și atunci când te întâlnești cu el și vorbiți și tot sec vorbește atunci sigur are pe altcineva sau nu ii place de tine.
Sper sa îți fie de folos răspunsul meu. Mult noroc! Aștept mesajul tău ☺️