| ℓσνє a întrebat:

Buna TPU.
Am 12 ani, si am o problema...
Am intrebat`o pe mama de ce e mai mereu nervoasa, si e mi-a spus ca nu i-a venit menstruatia, si ca e insarcinata. Cand am aflat nu stiam cum sa ma linistesc, a fost socant. Sub nicio forma nu va pastra sarcina, deoarece mi-au spus ambii parinti, ca nu mai vor copii. Dar stiu ca avortul este un pacat. Ce pot sa fac? Adica sa o ajut pe mama, pentru ca e stresata, e nervoasa, a avut probleme pe la munca, nu vreau sa piarda serviciul, cum pot sa o sfatuiesc? Multumesc, doresc raspunsuri serioase happy.

15 răspunsuri:
| Adredemesconf a răspuns:

Bună!
Tu îți dorești un frățior/surioară? Crede-mă, este foarte frumos să ai un frate/soră.
Eu am 15 ani, și am un frățior de aproape 1 an și este un dulcel.Este al 7 ea copil, și normal că nu a fost "intenționat", dar mama nu s-a gândit nicio clipă la avort.Mă uit acum la el și nu înțeleg cum pot acele femei să-și omoare proprii copii... e un dulcel, și chiar dacă suntem mulți și ne mai certăm, suntem o familie fericită.O familie mare și fericită.
Spune-i mamei tale că nu este așa o tragedie, spune-i că o vei ajuta cu bebelușul... crede-mă, după ce o să-l nască o să-i pară rău că s-a gândit să-l omoare...
Încearcă te rog să o convingi să păstreze bebelușul, nu este vina lui! Este o ființă mică și nevinovată...

| sabin89 a răspuns:

D.p.d.v. biblic nu este pacat. Eu am citit Biblia din scoarta in scoarta. Nu am gasit nici un verset care sa se refere macar la avort, cu atat mai putin cum ca acesta ar fi un pacat. Sunt unii care dau interpretari. De exemplu, vin cu una din cele zece porunci: "Sa nu ucizi!" si zic ca s-ar incadra acolo. Dar, trebuie sa recunoastem ca interpretarea asta este mult trasa de par, ca sa spun asa. Asadar, mama ta va face foarte probabil o intrerupere de sarcina si totul va fi ok. Nu vad de ce trebuie sa fie asa de nelinistita. Nu e o tragedie. Se intampla frecvent intr-un cuplu. Nu se poate compara o intrerupere de sarcina cu uciderea unui om, la care face referire Biblia (sa nu ucizi!). Problema cu care va confruntati poate fi considerata chiar minora, in comparatie cu alte necazuri, cu adevarat mari, cu care se confrunta mii si mii de familii in lumea larga.

| Adredemesconf a răspuns (pentru sabin89):

Ba da, avortul este un păcat! Mie mi se pare logic că se încadrează la porunca "Să nu ucizi!" pentru că prin avort asta faci. Ucizi un bebeluș mic și nevinovat.Ce vină are el că părinții nu sunt responsabili?

| Felys a răspuns:

Intr-adevar esti cam mare sa iti faca un fratior sau o surioara,copii sunt bineveniti atunci cand sunt doriti nu cand sunt accidente, asa ca nu te mai gandii la nici un pacat, crede-ma ca ai tai deja au luat o decizie in aceasta legatura, tu nu ai cum sa ii dai vreun sfat mamei, o sa se rezolve intr-un fel sau altul, si totul va revenii la normal

| DarkBlood32 a răspuns:

Băi,te întreb.
Vrei să ai un frate/o soră? Dacă da, foarte frumos din partea ta.
Dar mama ta de ce vrea să facă avort? Şi da, este un păcat de la Dumnezeu.
Vai de capul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te baga.NU E TREABA TA

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

O întrebare simplă.
Dacă nu vor copii atunci de ce s-au jap jap pă dulap?

| RaduMD a răspuns:

Spune-i mamei tale că ai vrea mult un frăţior sau o surioară şi că ai da toate păpuşile care ţi-au rămas în schimb. Şi sărut-o pe burtică. Pe burtica aia în care ai stat şi tu 9 luni.

| VampireBlood a răspuns:

Asa se intampla la toata lumea, trebuie sa incerce sa se linisteasca.Cred ca ti-ar placea sa ia un frate sau o sora!

| Denis777 a răspuns:

Mama a avortat de 2 ori si nu vad un pacat asa mare in asta, da la 12 ani inca esti o copila, incearca sa fi alaturi de ea si nu te implica in scandaluri, va face un avort si viata va continua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Denis777):

Daca mama ta a repetat un pacat, asta nu inseamna ca nu e pacat. Ma rog, fiecare cu educatia primita de la parinti.
Avortul este un mare pacat. Stii de ce? Pentru ca ucizi un biet copil fara vina. Dumnezeu ti l-a dat, Dumnezeu ti-l ia. Se incalca o porunca data de Dumnezeu : "Sa nu ucizi".
In orice caz, daca parintii tai au hotarat lucrul asta, tu nu esti suficient de matura incat sa le dai sfaturi, dar ai putea sa le spui ca iti doresti un frate/sora mai mic/a.
Ca sa evite sarcini nedorite, parintii tai ar trebui sa se "protejeze". Mai multe nu spun, esti prea mica pentru a intelege.
Gandeste-te ca si tu puteai fi in locul acelui copil... oricine ar putea fistraight face.E o fiinta nevinovata.
Si crede-ma, sa ai un frate/sora, indiferent daca e mai mare sau mai mic/a, este o binecuvantare. Cand te vei maturiza, ai sa intelegi.winking.

| Denis777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt baiat, oricum nu stau prea bine cu relatia mea cu divinitatea, nu imi pasa daca mama mea mai face 20 de copii, nu imi pasa daca tata se recasatoreste cu o cu*va care ea sa aiba o fata de varta mea si crede-ma am o mentalitate prea evoluata pentru varsta meatongue orice om care se respecta nu merge la biserica si daca e sa o luam asa cu neucisul in timpul razboaielor cate persoane au murit(sau atacul cu bome atomice)Dumnezeu nu a facut nimic si nici acum nu il vad sa coboare pe coboare pe pamant(am o mentalitate cam infecta)laughingnormal ca folosesc protectie, faza cu avortul e de acum 14 anibig grin, inteleg cam tot ce spui.

| мızυκı a răspuns:

Ce-aveți măi oameni buni cu religia voastră?
Mi se pare o mare porcărie, nu vor copilul, fac avort.
Ce "păcat„ e ăsta? E mai bine să omori pe cineva decât să-l chinuiești toată viața, trăind cu mintea încărcată de faptul că a fost făcut accidental.
Părere personală, sper să nu mă huiduiască religioșii. Este strict părerea mea, prin asta nu admit că trebuie neapărat ca eu să am dreptate.

| KillerWillBeBack a răspuns:

Draga mea, de n-as da eu ca sa am un frate sau o sora mai mica.Este adevarat ca avortul este un pacat.Este ca si cum ai omori pe cineva.
Imbratisarile sunt bine-venite mereu si pupicii sunt cu efect garantat.Intr-adevar,situatia mamei este dificila.Dar cel mai bine este sa nu te implici in treburi. Poate se vor certa, dar tu mai bine stai undeva inchisa, sa nu iei parte la asa ceva.Dar ar fi bine sa fi langa usa, asfel incat ei sa te vaza, sa nu se intample ceva.
Poti sa-ti ajuti familia! Simplu!
1)ia 2 foi si 2 creioane
2)trebuie sa fie ambii parintii
3)intreaba-i big grine ce nu vreti un copil?
De ce ati conceput un copil, stiind ca aici o sa se ajunga?
Serviciul este o problema?
Considerati ca avortul este o solutie? s.a.m.d.
Dar gandeste-te. Atunci cand o sa ai un frate/o sora nu ti se va mai acoda atata atentie sau bani de buzunar.In loc de 10n lei vei primi 5 lei si poate te vei simti data la o parte.Inainte de ati convinge parintii sa-si pastreze copilul, mai bine gandeste-te daca TU il vrei. Numai optiuni negative, ca cele pozitive le da la o parte pe cele negative.

| uguugu a răspuns:

Salut! avortul, este un pacat deoarece omori un suflet, un copil nevinovat. Cred ca ar trebui sa ii spui mamei tale(caci ea va lua decizia finala) ca vrei un fratior/o surioara. De obicei fratii mai mari sunt iritati la gandul ca un nou bebe va ajunge in familie ca ei vor fi ignorati, insa mai tarziu cand vei fi mare te asigur ca vei avea nevoie de ajutorul unui frate/unei surori, te va sprijini, iti va fi alaturi in momentele in care parintii tai nu vor mai fi...iti spun asta din experienta familiei mele. Cand bunicul meu a murit mamei i-a venit foarte greu atat sufleteste cat si financiar(e singura la parinti), pe cand la decesul mamei tatalui meu a fost un pic de usor(tata are un frate) s-au sprijinit din toate punctele de vedere si si-au fost alaturi. Deci parerea mea este sa ii spui mamei tale ca un copil este un dar chiar daca diferenta dintre voi(fratii) e cam mare. Mult noroc!