| Larisa_5961 a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa plec in Italia la mama, dar parintii mei sunt divortati de cativa ani. Eu stând la tata aş vrea sa ştiu ce documente imi trebuie sa pot sa raman la mama si sa fac scoala in Italia?! Se va putea rezolva totul la notar sau trebuie sa mergem si la tribunal? Va rog mult sa imi raspundeti

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost incredintata tatalui, pentru a merge la mama ta iti trebuie o declaratie de la tata, autentificata de un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in Italia si indica un insotitor major.
Pentru a sta cu mama ta si a face scoala in Italia ai nevoie de o hotarare judecatoreasca, prin care te incredinteaza mamei spre crestere si educare. Cererea o poate face oricare parinte, o poti face si tu dar trebuie sa fie impreuna cu un parinte. Cererea se depune la judecatoria in raza careia locuiti tu si tatal. Va trebui ca ambii parinti sa fie de acord cu admiterea cererii. Succes si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind, trebuie ca tatal tau sa fie de acord, altfel va fi greu sa obtii orice document.Deci convingel pe tatal tau, apoi la judecator.Mult succes.

| oOAndreeaOo a răspuns:

Buna! Imi pare rau pentru situatia ta, dar nu iti fa griji.La notar iti va da un act prin care se da custodia ta mamei tale.La tribunal vei merge pentru a vorbi cu un judecator.El va aproba cererea mamei tale de a ramane la ea, doar daca tatal tau este deoacord sa predea custodia celuilalt tutore.P.S; puteti vorbi toti trei(tu, mama ta si tatal tau) in particular cu un judecator ca sa va aprobe actul. Sper ca totul sa decurga bine.