| deeaela a întrebat:

Buna TPU am aproape 19 ani si am multe probleme cu parintii mei din cauza iubitului meu (sunt cu el de 3 ani ) imi interzic sa ma vad cu el (nu mereu) imi tine cont ca vorbim prea mult mai nou mi au spus ca nu vor sa ma lase cu el pentru ca ei stiu ca parinti iubitului meu nu ma vor insa am fost de multe ori la ei acasa si nu am avut nici un conflict, ma gandesc ca daca aveau ceva cu mine imi ziceau sau nu ma primeau la ei in casa. Nu stiu ce sa mai fac, ajutati-ma macar cu un sfat!

15 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Tu ai fost la ai lui, dar el la tine a venit? Părinţii îl cunosc? Dacă nu depinzi financiar de ai tăi de ce nu te muţi cu el?

| mihaelaa18 a răspuns:

Bunahappy am trecut si eu prin aceasta problema.Nici parintii mei nu il aceptau pe iubitul meu si imi interziceau sa ma mai vad cu el si sa rup orice legatura cu el.Am incercat sa le explic in nenumarate randuri ca il iubesc si ca tin mult la el dar degeaba.Toata lupta mea a fost in zadar si l-am pierdutsad.
Sper ca in cazul tau sa nu fie asa.Incearca sa vorbesti cu parintii tai despre el, sa le spui ca tu tii la el si ca il iubesti.Le poti spune ca este un baiat bun si ca ar putea sa ii dea o sansa sa il cunoasca cu adevarat si poate isi vor schimba parerea despre el.
Stii cum sunt parintii straight facemereu va fi ceva care sa nu le convina dar tu daca vei fi tare si vet-i lupta sa le aratati ca va iubiti poate pana la urma vor acepta.Totul este sa aveti incredere in voi.
Bafta si sper sa dureze relatia voastra cat mai mult.
Ai grija de tine si sarbatori fericitehappy

| anss23 a răspuns:

Parintii tai sunt cam egoisti. Daca relatia voastra a durat timp de 3 ani ar fi trebuit sa-si dea seama ca este ceva serios, a trecut de mult faza in care va pot interzice sa va vedeti. Spune-le ca desi parintii lui nu te plac, voi doi va iubiti, si doar asta conteaza.Si de ce nu te vor parintii lui? Ar trebui sa mai discuti cu ei, poate puteti ajunge la un compromis. Oricum la 19 ani este deja majora, deci poti face ce vrei.

| deeaela explică (pentru anss23):

Nu mi au zis parinti lui ca nu ma vor. Am fost la ei acasa am luat masa impreuna am ras mai multe. Parintii mei cred ca parinti lu nu ma vor doar pentru ca parinti lui au spus intai sa terminam facultatea apoi sa ne casatorim iar mama a inteles ca nu ma vrea deloc.

| MrSoapte a răspuns:

Cred ca au ei motivele lor!
Tine minte ca, e o prostie sa te certi cu familia, pentru un baiat!
Succes!

| UnCorpSanatos a răspuns:

Probabil este genul de badboy pe care nu il vor parintii langa fetele lor si avand in vedere ca aveti o relatie de mai bine de 3 ani se gandeste sa nu ai vreo idee de maritat cu el, probabil nu il plac din motive obiective pentru ei si subiective fata de tine, nu cred ca ti-o interzic din rautate ci pentru ca te iubesc, in legatura cu parintii lui poate a vorbit el cu ei sa nu iti vorbeasca urat chiar daca "nu te inghit" si sa te lasa in pace, daca tu il vezi mai bun pe iubitul tau decat parintii tai incearca sa il lasi sa le-o demonstreze si lor asta iar tu sa incerci sa te intelegi cu parintii lui daca va iubiti asa de mult ar fi pacat sa va stricati relatia doar pentru parinti.

| deeaela explică (pentru UnCorpSanatos):

Nu este genul de baiat badboy problema este ca eu sunt jumate romanca si jumate tiganca si el este roman, si de asta nu il vor.

| OtipaOarecare a răspuns:

Buna.Tu trebuie sa le spui parintilor cat tii la el, sa le amintesti ca si ei au fost asa si ca poate si tu iti doresti sa ai un viitor fericit alaturi de el, cum au acum si parintii taihappyIntereseaza-te si afla de ce nu il accepta, poate vei rezolva cumva...Doar atat iti pot spune, Mult Noroc!

| DanScutaru a răspuns:

Probabil parintii tai sunt demodati asta e parerea mea... tu trebuie sa hotarasti cu cine te intilnesti, ca nu se casatoresc parintii tai cu el, insa oricum trebuie sa tii cont de parerea parintilor tai, dar nu asa cum ti-o impun ei... Succes

| DV a răspuns:

Explica-le ca il iubesti si fai pe cei 4 sa se intalneasca

| StaiCaTrag a răspuns:

Buna... te-as sfatui sa incerci sa ii convingi ca el este un baiat bun si ca el te iubeste cu adevarat... si asa poate ii faci si pe ei sa inteleaga :*

| nebunatik94 a răspuns:

Stiu cum este ca familia sa fie impotriva unei relatii si mie mi s-a intamplat am acceasi varsta ca si tine aproape 19 ani so familia mea nu a fost de acord cu fostul meu iubit si aveau dreptate el a fost si la inchisoare este cu 13 ani mai mare a fost casatorit are un copil si pentru el am facut multe sacrificii si acum cand s-a eliberat m-a lasat pentru alta mi-a facut mult rau sufleteste m-a jignit, m-a amenintat si am ajuns la vorbele familiei mele.asculta de ei ia in considerare sfaturile lor nu iti vor raul

| Udvarpatrick a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa gasesti o zi in care sunt fericiti, sa vorbesti cu ei individual(incearca sa nu para o discutie importanta)in timp ce fac o treaba casnica de exemplu, sa ocolesti raspunsul direct si poate poti sa-i convingi astfel.

| Udvarpatrick a răspuns (pentru Udvarpatrick):

Dar sa nu minti si cred cine a scris prima varianta este mai corecta.

| marasimomara a răspuns:

In acest caz hotararea iti apartine tie dar observ ca esti cu el de la 16 ani deci erai minora in momentul in care l-ai cunoscut pa iubitul tau, poate asta le da bataie de cap si alor tai, eu zic ca e mult prea devreme pentru o relatie serioasa si ca ar trebui sa te mai gandesti daca pasul pa care vrei sa il faci merita sacrificiul.