| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o relatie cam complicata cu prietena mea. Suntem impreuna de ceva timp si parintii ei au realizat ca ne intelegem foarte bine dar faza e ca a vorbit prietena mea cu parintii ei despre noi dar nu le convine de mine. Noi am vorbit sa facem pasul urmator, dar din pacate din cauza parintilor ei nu prea ne mai intelegem asa bine, deci tot vorbim dar faza e ca parintii ei nu vor sa vorbeasca cu mine, ziceau ca sunt vagabont, golan etc vorbe de parinti dar faza e ca nu lor trebuie sa le placa cineva ci fata lor. Sunt parinti foarte multi, stiu, poate o sa fiu criticat ca zic asta, dar imi asum fapta, spunand toate astea noi am vorbit sa facem pasul urmator. Dupa ceva timp am vorbit cu parintii ei si ziceau ca nu o lasa de la ei de acasa nici in cap taiat, ziceau ca orice ar face pe ea nu o lasa sa plece de la ei din casa dar ea e complet distrusa, e speriata. I-au zis foarte multe si am ajuns la concluzia sa ne racim unul de celelalt, din cauza asta ii e foarte frica si sa mai vorbeasca cu mine fata in fata, de fata cu parintii ei si la telefon ca ii ziceau sa treaca peste si sa nu mai vorbeasca cu mine. E ca si cum au obligat-o sa nu mai vorbeasca cu mine. Va rog, un sfat bine venit, nu stiu ce sa ii fac, noi tot vorbim dar nu la fel de mult cum vorbeam, poate ca o sa ma criticati, dar imi asum fapta sa o postez.

12 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Întrebare: ești golan, vagabond, o influență negativă asupra fetei lor? Dacă da, nu știu ce te agiți, e copilul lor. Ție îți place de ea pentru că ei au făcut-o așa cum e. Și o să le placă și altora. Ei ca părinți s-au asigurat că fata lor e o persoană de valoare, tu doar te-ai nimerit pe-acolo.
Dacă nu ești golan și vagabond, spune-le și lor asta. Demonstrează-le. Spui tu că nu lor trebuie să le placă de tine...asta va fi valabil în ziua când fata lor va fi complet independentă. Câtă vreme ea este sub autoritatea sau sprijinul lor, ei au un cuvânt de spus.
Ai scris un text destul de lung și fără greșeli deci needucat nu ești. Dacă fata asta îți place așa mult, poate ar trebui să le spui și lor că îi respecți pentru că au crescut-o așa cum au crescut-o. Nu e ușor pentru un părinte să își crească un copil bun într-o lume dementă, și fiecare părinte vrea ce e mai bun pentru copilul lor.
"Pasul următor" indiferent de ce înseamnă asta, poate pentru ei ar trebui făcut la o altă vârstă sau cu o persoană cu un alt nivel de demnitate, notorietate, educație, disciplină, venit. Au și ei dreptatea lor, ai și tu dreptatea ta, întrebarea este dacă poți decide ce ești dispus să faci pentru fata asta și cât de matur, corect și disciplinat vei fi în deciziile tale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Foarte bine fac părinttii ei ca nu o lasa cu tine, bravo lor inseamna ca te au"citit" si au dat seama ca esti un zero barat. Cauta ti pe altcineva si lasa fata in pace. Ai serviciu? Ai bani? Fata ce varsta are?

| anonimg a răspuns:

Orice vârstă ați avea fiecare din voi doi, și orice situație financiară, relația dintre voi nu trebuie să o lăsați să se răcească. Voi amândoi trebuie să vă așteptați unul pe celălalt până când ajungeți atât la vârsta căsătoriei, cât și la situația financiară necesară pentru căsătorie, pentru intemeierea unei familii. Părinții niciuna nu vă pot obliga să nu vă căsătoriți, și nici să vă căsătoriți cu altcineva.
Ai observat că am repetat de multe ori cuvântul "căsătorie". Acesta trebuie să fie scopul unei relații dintre un băiat și o fată, dintre un bărbat și o femeie. Orice altă relație nu va fi binecuvântată de Dumnezeu.
Trebuie deci să vă pregătiți amândoi pentru acest pas sfânt: căsătoria, oricând aceasta va avea loc. Și așa trebuie să-l priviți.
Orive părinte va ceda la un moment dat când va vedea că inima copilului său nu poate fi mutată într-o altă direcție.

| mastadont a răspuns:

Dacă sunteți majori și chiar vă iubiți nu ar trebui să vă pese de ce spun părinții și să vă vedeți de viața voastră. Aceștia se vor obișnui până la urmă cu faptul împlinit, mai ales după ce o să apară nepoții. Discută cu prietena ta și spune-i că dacă te iubește ar trebui să faceți acest pas indiferent de ce spun părinții ei. Chestia e că dacă chiar vă iubiți o să regrete profund gestul de a vă despărți și relația ei cu părinții nu o să mai fie la fel nici-o dată.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

În primul rand învață naibii sa scrii. Nu-i de mirare ca părinții ei zic asta despre tine la cum ai măcelărit limba română aici. Dacă părinți ei nu te vor deloc știu ei ce știu. Lasă fata și du-te la una de teapa ta

| Invictusman a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Și tu dacă ști sa scrii ce? De aia ai avut doar o gagica în viata ta ca te-o ajutat scrisul cu ceva.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru Invictusman):

Scrisul te împiedică să ai mai multe gagici? laughing

| Invictusman a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Dă-mi pace frumoaso ca sunt nervos acum rău de tot.
Unii fătălăi dau ignore și tot ei ma provoacă, nu înțeleg de ce nu își vad de treaba lor.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ce răi sunteți, băi. Poate a scris cu ochii plini de lacrimi. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vorbesti precum scrii nu ma mir, fara nicio suparare dar nu ai nicio coerenta in textul asta.

| AndreeaWTS a răspuns:

Sorry, și eu sunt total de partea părinților.
Câte clase ai?
Ce perspective ai să poți întreține o familie?

| SociopatuI a răspuns:

Mai pretenas, punct, virgula, cratima n-ai si tu? N-am inteles nimic din ce ai scris. Ai uitat si reguli esentiale ale gramaticii limbii romane cum ar fi "m" inainte de "p". Nu ne mira de ce iti merge prost.