| mirunaaa96 a întrebat:

am nevoie de multe sfaturi. Tatal meu a murit acum un an si inca mi-e foarte greu, fostul meu prieten dupa saptamani de la despartire are alta prietena si relatia noastra a tinut un an si 2 luni si tocmai am aflat ca mama are celule tumorale benigne,din cate am aflat e cancer. Mi-e foarte greu, nu stiu ce sa fac si cum sa fac ca sa-mi revin din toate astea..am nevoie de ajutor.

Răspuns Câştigător
| ignore a răspuns:

Totul se intampla cu un scop in viata asta. Tatal tau e foarte bine acolo sus si are grija de tine si mama ta.Benigne nu inseamna cancer maligne daca erau era o probleme.Mama ta o sa se faca bine cu cateva pastile pe care trebuie sa le ia de acum incolo.Iar legat de prietenul tau Dumnezeu i-a oameni nepotriviti de langa tine pentru a te apropia de oameni care merita cu adevarat sa stea in preajma ta.Ce acum ti se pare rau si crezi ca numai faci fata peste ceva timp vei zice "Multumesc".Tot raul e inspre bine si Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce.Tu lupta sa fi un om fercit si implinestete pe alte planuri cum ar fi cariera lucru care o va face pe mama ta foarte mandra.Cat si pentru tine fa-ti o schimbare o tunsoare noua haine noi fate cat mai frumoasa pentru ca asta iti va da siguranta si e foarte bine cand te simti bine in pielea ta.cauta sa faci activitati in care sa uiti iesi cu prieteni trebuie sa ai o prietena in care sa ai incredere si alaturi de ea sa uiti clipele grele.

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Du-te la psiholog. e singurul apt sa te ajute la adevarata ta nevoie...ce treaba ai tu cu fostul? e fost = nu iti pasa. ocupa-ti timpul cu ceva util, nu cu amintiri. e timp si de amintiri mai incolo. pana atunci ai grija de mama ta, de scoala si de interesele tale. lasa-l pe fostul, lasa bolile.

| vocea a răspuns:

Este clar ca ai nevoie de oamni care sa te inteleaga si sa te ajute sa treci peste, imi pare rau sa aud asta daca vrei putem sa vrobim mai amanuntit sunt sigur ca ai nevoie de cineva care sa te asculte, mult succes miruna

| Dante30 a răspuns:

Buna, ti-am dat mesaj cu datele mele de contact, te astept sa vorbim.

| mirunaaa96 explică (pentru Dante30):

Da-mi accept pe mess

| SadBoyForever a răspuns:

Și mie mi-a decedat tatăl luna trecută și deși rana este adâncă știu că trebuie să fiu puternic și să merg înnainte deoarece numai așa îl pot face pe tatăl meu drag mândru de mine.

Plus faptul ca eu am 27 de ani si trebuie sa ma descurc singur deoarece mama mea are si ea nevoie de un sprijin la batranete iar eu fiind singurul ei copil trebuie sa ii ofer acest sprijin acum mai mult ca niciodata.

Si mie imi este foarte greu sa accept acest lucru dar grija zilei de maine ma face sa merg mai departe si sa uit de aceasta durere crunta cat mai repede cu putinta.

Dumnezeu Sa Fie cu tine si sa iti dea puterea necesara de a trece cat mai repede peste aceasta durere crunta care se afla in sufletul tau.

| anonim191 a răspuns:

Miruna oamenii vin si pleaca din viata ta.de-a lungul vietii vei pierde multe persoane dragi.este foarte greu.nimeni in momentul de fata nu iti poate da un sfat cu totul folositor pentru ca situatia este foarte dificila iar raspunsul il gasesti in tine insati.tot ce pot spune acum este ca trebuie sa fii puternica.de ce? simplu...pentru ca ai toata viata inainte, pentru ca nu poti muri si tu odata cu cei dragi, pentru ca viata te va incerca mereu.stiu ca probabil nimic nu mai conteaza acum pentru tine insa situatiile negative dispar in timp.atunci cand deja esti jos mai ai o singura cale:in sus. pierderea parintilor te va afecta pentru toata viata insa in acelasi timp trebuie sa accepti disparitia lor.in inima ta ei vor exista intotdeauna.prin iubirea care le-o porti ei nu vor muri niciodata.cateodata cand valul este prea puternic trebuie sa invatam sa ne lasam dus de el. timpul vindeca toate ranile.acceptarea e ceea ce conteaza acum.viitorul tau este important si modul in care iti vei aminti de parintii tai.cat despre prietenul tau.in general barbatii nu fac doi bani.nu merita efortul sau sentimentul tau.atunci cand va parea mai dragastos si aproape de tine, te va trada fara mila.ce este important acum este sa nu te lasi prada refugiilor daunatoare.trebuie sa fii mai puternica ca oricand tocmai datorita durerii pe care o porti.sa nu ai incredere in nimeni si nimic.fii tare.asta e singurul lucru pe care il poti face.

| FmRaUrMiIa a răspuns:

Relaxaazate... Nu te gandi ca vei ramane singura ...ca vei ramane cu Dumnezeu!
Sprijinate putin de familie sau de prieteni apropriatiwinking!

Funda?

P.S condoleante