| Criss45667 a întrebat:

Am nevoie de un sfat in legătura cu actualul meu iubit.Chiar nu știu ce sa fac.Ieri ne-am certat deoarece m-a ignorat, niciodată nu are timp de mine, in ultima vreme sta mai mult cu prietenii decât cu mine și i-am spus ca ma deranjează si ca îmi provoacă durere.El mi-a spus ca îl presez când îl sun sau ii trimit mesaj, ca vreau să-l controlez, ca o sa terminam relația ca e mai bine pentru amândoi, ca nu are rost sa stau cu el dacă îmi provoacă durere.De ieri nu m-a mai căutat și nici nu mi-a răspuns la mesajul pe care i l-am lăsat azi noapte.Nu știu de ce s-a schimbat așa.
Suntem de 3 luni împreuna și încă nu am făcut dragoste și ma gândesc ca poate de asta se comporta așa dar chiar nu știu ce sa mai cred.Am nevoie de niște sfaturi, mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

O dată ce relația ajunge in punctul de "mai bine ne despărțim sa nu iti fac rau, sau pentru ca nu ne potrivim" inseamna ca asa e.Chiar stie si simte ca iti face rau si nu va potriviți.
Degeaba vei încerca tu sa nu il presezi si sa il lasi "liber" pentru ca nu rezolvi nimic.Intradevar,la un moment dat se va plictisi si te va cauta el dar doar pentru perioada aia scurtă cat nu are altceva mai bun de facut, iar tu nu pari genul de persoana ce vrei sa fi coloacul de salvare pe timp de plictiseala.
Cred ca e mai ok sa ii asculți sfatul si sa iti vezi de treaba ta, nu trebuie s te culci cu el doar ca sa vorbeasca cu tine, fi mai demnă de atata si tine capul sus. Daca tu esti o fata buna căruia îi pasă de el te va regreta mai tarziu

| Criss45667 explică (pentru Freya1):

Ma tot gândesc la el și la motivul pentru care se comporta așa.Ma simt vinovata pentru ca poate dacă făceam lucrurile din timp nu se ajungea aici.Acum cred ca e prea tarziu

| Freya1 a răspuns (pentru Criss45667):

Motivul pentru care s comporta asa e simplu.Sa plictisit, sa urat cu binele și îi place sa te vada umila si spasita iar tu ii dai apa la moara.
Dacă el te suspecta de ceva putea sa treaca peste sau sa se despartă, dar el prefera sa te tina de fraiera pentru ca ii e comod sa aiba o femeie la cheremul lui.
Pune tu piciorul in prag si fi mai intepata ca daca nu riști să iti distrugi viata.Nu mai fi asa moale si "bagai morti in casa". Spune-i verde in fata ca te-ai saturat de figurile lui si trimite-l la un psihiatru.
Stiu ca te-ai obisnuit cu el si te-ai atasat, Dar crede-mă in relatiile de genul doar atat e, Nu mai e iubire nu mai e nimic, e doar obisnuinta si nu merita sa pierzi ani pentru asta.Nu zice nimeni sa te desparți maine de el si gata, dar detasazate încet, iesi cu prieteni, fă-ți cunostinte noi, gasesteti de munca, o ocupație sau ceva si treptat vei deschide ochii si vei iesi din colivie.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e pregatit de relatie inca e tanar

| Criss45667 explică (pentru mgtow):

Are aproape 25 de ani

| mgtow a răspuns (pentru Criss45667):

Dar sant aerieni sau le place viata nu cauta stabilitate

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca nu prea stii sa-l tii langa tine. Merge si el unde se simte bine. Daca ii scrii si mesaje noaptea, il cam sufoci.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai inseamna ca nu te mai vrea. Cum sa fie din cauza ca nu ati facut dragoste? Bun, sa zicem ca poate asta e cauza. Si tie iti pare normal sa se desparta din ada motiv? Pai de asta statea langa tine? Ar trebui sa va intelegi si sa va iubiti mereu, nu ca nu faceti dragoste.

Daca nu te simti bine, cum ai zis, da-l incolo. Inteleg ca te-ai atasat de el, dar asta este... trebuie sa inveti ceva din asta. Se mai intampla. Fii puternica.

Nu trebuie sa te invinovatesti din asa ceva. Tu ai procedat corect si te felicit ca ai fost o partenera asa devotata pentru el. Insa este timpul sa treci peste. Fii o fata puternica.

Bafta!

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa nu mai fi posesiva, sa facă fiecare cum simte iar dacă tu simți ca nu ți e bine lângă el poți sa alegi sa pleci, dar sa încerci sa îl schimbi pe el de regula obții contrariul fiindcă el va simți ca e presat și sufocat și va dori sa plece și mai mult

| AliGab a răspuns:

Da-i pace si gaseste-ti unul mai bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea este că nu îi mai prezinți interes de ceva vreme și a încercat să-ți arate asta prin faptul că te-a tot ignorat. Sfatul meu e să accepți să închei relația și să mergi mai departe cu viața ta.

| Jus7t a răspuns:

Trebuie să existe un echilibru între timpul petrecut cu prietenii și timpul petrecut cu tine, să existe armonie, să fie frumos dar http://www.youtube.com/watch?v=Jktz16EvJE4&t=0m25s

Din ce a spus el îl cam sufoci, nu îi lași timpul ăla de care are nevoie să îl petreacă singur sau cu prietenii.
Încearcă să respecți asta, să îi lași timp pentru el și pentru amici.
Dacă după ce faci asta nu se schimbă nimic, poate că nu ești compatibilă cu el, dacă nu o să petreacă timp cu tine mai mult, acum l-ai obosit și probabil de asta are nevoie de mai mult timp cu prietenii.
Nu știu ce mesaj i-ai dat azi noapte :)) dar dacă nu te mai caută e ok, îți faci o altă relație când o să fie timpul și aia e.
Dacă e supărat că n-ai făcut sex cu el nu e o mare pierdere pentru că dacă e supărat doar de asta nici măcar nu îl interesa și alte aspecte, nu vă știu nici vârsta dar e valabil oricum.
Numai bine.

| Criss45667 explică (pentru Jus7t):

Eu am 20 și el 24

| Dolyta a răspuns:

Pare ca nu il interesează asa mult o relație, prefera sa se distreze cu prietenii, poate asa este el ca persoana sau sunteti prea tineri pentru relatii serioase, in general barbatii tineri prefera distractiile decat responsabilitatea unei relații serioase, deh hormonii laughing iar unii bărbați rămân asa toata viata

| Tokyo44 a răspuns:

El nu se simte confortabil deoarece tu pari a fi foarte implicată emoțional iar el prea puțin implicat.
Fii un pic mai degajată, lasă-l sa vadă schimbarea!
Sa faceți dragoste nu ar trebui sa fie rezolvarea.

| Criss45667 explică (pentru Tokyo44):

Și ce ar trebui sa fac?

| Tokyo44 a răspuns (pentru Criss45667):

Intuind ca nu ai aveți mai mult de 15 ani, te vei întâlni cu multe situații asemănătoare. Nu il mai caută nici tu. După o săptămâna da-I un mesaj/ telefon sa il intrebi ce face fiindcă te gândeai la el. Dacă pare rece și distant suna-l apoi după 2 săptămâni...