| Gabbyr a întrebat:

Buna, fetelor. Astăzi chiar am nevoie de un sfat din partea voastră.
Sunt intr-o relație serioasă timp de 1 an, ne distram, ne simțim bine împreuna, totul e atât de frumos, pentru cei din jur mereu dam o energie frumoasa și chiar as putea zice uneori de invidiat. Dar ….
Problema este GELOZIA MEA. Sunt foarte geloasa și încerc mereu sa controlez asta, încerc mereu sa nu arat și pot spune ca uneori mi se primește și uneori nu. Odată m-am certat cu el afara și i-am zis ca nu îmi place ca el încă are follow la o fata care mi se părea suspecta. Ce-i drept ca e mai mică ca mine și ca el cu mult happy. Iar el mi-a zis ceva ce nu o voi uita niciodată : Cum poți tu sa te compari cu așa fete și sa fii geloasa pe cine?
Asta m-a lăsat fără cuvinte și chiar mi-a făcut bine sa aud asta, însă oricum nu mi-a trecut. Nu m-a făcut niciodată sa ma îndoiesc de el, nu a greșit in aceasta relație cu nimic, însă am o problema cu mine însumi. Știu ca nu ma iubesc pe mine atât de mult încât ma compar cu alte fete și cred ca ele îl merita pe el mai mult ca mine. Eu am 22 de ani și el 23. Suntem încă copii însă eu sunt o fire geloasa. Dar controlabil va zic însă astăzi, am intrat la el pe profil de instragram și am văzut ca a dat follow la doua fete, frumoase, înzestrate cu ceea ce eu poate nu am happy sau nu văd dintele-o parte. Și ma supăra asta foarte mult. Nu stiu cum sa rezolv aceasta problema cu mine. Am uitat sa va zic ca el nu e gelos fiindca nu are cu ce, nu vorbesc cu nimeni, știe ca eu nu sunt o persoana care sa însele și are încredere in mine happy intr-o zi m-am cam supărat și i-am zis tu niciodată nu esti gelos, aici poate fi un semn de întrebare mare … și el a zis ca eu da sunt, însă nu o arat asta ca tu sa nu-mi faci asta des. Ajutați-ma va rog cum sa accept tot ceea ce el privește alte fete pe internet?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Sfatul meu e sa mergi la psiholog.Nu este o insulta.Gelozia apare din multe motive si cauze care necesita introspectie si munca, nu doar o discutie pe internet.Si persoana respective iti poate oferi ajutor intr-un mod obiectiv, productiv, asa ca daca ai posibilitatea, mergi la cateva sedinte sa vezi despre ce e vorba.Pentru studenti e gratis.

| CleanHeart a răspuns:

Scapă rapid de gelozie dar rapid, îți distrugi relația, daca tot ești geloasa și îți e greu sa o tii pentru tine abordează un tip de gelozie distractiv și ai grija mereu cum te exprimi, e altceva când zici râzând " iubitule te-am văzut cu un ochi pe ea " și altceva când o zici serios și pe un ton urat și bineînțeles să nu exagerezi, voi doi trebuie să aveți o baza solida a cuplului și să o întăriti zi de zi dar atenție fără exagerări, gelozii, jigniri, excluse total! Contează mult tonul cum îți spui ce te deranjează și trebuie să ai mai multă încredere în tine

| Gabbyr explică (pentru CleanHeart):

Adorabil răspunsul tău, apreciez mult. Nu sunt geloasa mereu, sunt zile când ma simt la pămînt, nu am dispoziție nu ma iubesc așa cum o fac in alte zile, și atunci in acel moment caut sa văd la cine a dat follow, nu stiu de ce o fac

| ValentinMihai78 a răspuns:

La un psiholog. Gelozie = neîncredere în partener = lipsa iubirii sincere!
Pur și simplu nu sunteți stăpână pe această iubire, vă este frică de un eșec, vă este frică să nu fiți "înlocuită"!
Dar, gelozia este toxică într-o relație în momentul în care devine o obsesie.
Poate, de aceea și el se comportă așa! E un semnal că nu îi convine gelozia dumneavoastră excesivă!