| MirunaDiana03 a întrebat:

Am o mare dilemă si sper că îmi puteți oferi câteva sfaturi.
Deci, curând va fi ziua de naștere a mamei mele și m-am gândit să îi ofer drept cadou o sticlă de băutură alcoolică. Nu mă prea pricep la acest subiect si as vrea sa îmi indicați câteva mărci de băuturi de acest gen(lichior, whisky, vin, etc.), în acelasi timp sa fie, pot spune, ceva "nobil", dar la un preț rentabil (maxim 50 de RON)
Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea exista bauturi bune la pret atat de mic. Si, in plus, trebuie sa te asiguri ca mama ta isi doreste foarte mult acel produs. Dupa cum stii, este extrem de nepoliticos sa oferi unei femei o bautura alcoolica si, teoretic, nu este permis in nici o imprejurare. Dat fiind ca este mama ta, daca stii ca este foarte foarte nonconformista si isi doreste foarte mult un anumit produs, poti face o exceptie, cumparandu-i exact produsul mult dorit. daca nu stii exact ce isi doreste sau nu isi doreste foarte mult un produs alcoolic anume, ramane extrem de urat sa ii oferi o bautura alcoolica la intamplare (cu exceptia posibilitatii ca mama ta este alcoolica si tu vrei sa ii arati astfel ca sustii acest viciu si ca incurajezi alcoolismul ca o forma de normalitate).
Eu cred ca ar trebui as te gandesti mai bine. Si, in paralel, sa recitesti, cu mai mare atentie, o carte de maniere elegante, altfel te poti trezi in viitor ca faci o gafa majora cu o alta persoana.

| MirunaDiana03 explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru sfat, chiar nu stoam ca este atat dr nepoliticos sa ii oferi unei femei o bauatura alcoolica, dar o sa retin pe viitor. Îmi pare rău să te contrazic, dar există o groază de băuturi bune la preturi chiar rentabile. Mama mea nu își dorește să îi dau nimic de ziua ei, ar fi si culmea sa îmi impună să îi cumpar ceva, gandindu-ma ca o sa aprecieze mai mult gestul în sine, decât tipul cadoului. Și având în vedere că suntem în familie, nu prea cred că o să înceapă să mă certe fiindcă i-am dat un vin în dar doar pentru că nu e politicos. Nu o să se gândească la așa ceva în nicio secundă, fiindcă o cunosc.
Eu îi cumpăr un set cu un colier si o brățară, iar tata o să îi cumpere vinul, șampania etc. Voiam doar să aud câteva mărci, de exemplu Angelli. Este si renumit, dar și ieftin.

| Brigaela a răspuns (pentru MirunaDiana03):

Cand am spus ca isi doreste foaret mult, nu m-am referit la impunere. Ci la faptul ca viseaza de multa vreme la o bautura anume pe care si-o doreste dar nu si-a putut-o cumpara.
Sigur ca nu te va certa, dar se va simti jignita. Desi, pe de alta parte, era obligatia ei de parinte sa verifice ca tu stii foarte biune regulile de politete si buna purtare.
Angelli e o bautura ieftina si foarte proasta, nu o poti oferi niciodata cadou nimanui, nici macar unei persoane care nu se pricepe deloc si care este saraca. E renumita, e adevarat, dar asta fiindca este ieftina si o beau alcoolicii fiindca beau cantitati mari. Dar oferitul cadou al unei sticle de bautura nu se face in registrul asta, ci oferi ceva de buna calitate, iar Angelli este aproape de nebaut pentru o persoana car se respecta. O sticla de vin bun incepe pe la 45-50 de lei, dar nu sunt multe la pretul asta, daca vrei un vin bun, trebuie sa te duci mai degraba spre 60-70 de lei. Iar un vin de oferit cadou este peste 100 de lei. Trebuie sa fie dintr-o podgorie potrivita (adica nu iei vin rosu de Murfatlar si nici vin alb de Dragasani, fiindca stii din start ca nu sunt cele mai bune) si dintr-un an bun (trebuie sa il verifici cu atentie, nu poti da cadou un vin de anul trecut si nici unul de 10 ani dar dintr-un an prost). O bautura tare (gen lichior, whisky, vodca) este mai greu de cumparat si mult mai scumpa. Nu te uita la marcile carora li se face reclama la televizor, sunt prea proaste pentru a fi oferite cadou, alea ti le cumperi tie, dar nu unei persoane dragi. Daca vrei niste marci, de exemplu Chivas, Martell, Ricard, sau daca mama ta este mai pretentioasa, Remy Martin sau Henessy. Dupa cum spuneam, trebuie sa inveti foarte multe chestii inainte de a oferi o bautura, altfel este o jignire. Sigur ca persoana jignita nu te va certa, dar intrebarea este: vrei sa faci un gest frumos sau unul jignitor, iti pasa ce oferi sau vrei doar ceva sa scapi repede? cadourile nu prea se fac la norma, e pacat sa oferi ceva numai ca sa fie oferit.

| 393Dan a răspuns:

Cel mai bine e sa-i i-ai o sticla de vin de cel putin 10 ani, daca vrei alcool. Sau coniac de 5.